Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Maszyna do produkcji palet- problem z wbijaniem gwoździ

modzelm 16 Jul 2011 08:48 2342 14
Automation24
 • #1
  modzelm
  Level 9  
  Witam
  Mam pytanie, a mianowicie może ktoś miał do czynieni z maszyną do produkcji palet. W tym przypadku jest problem z wbijaniem gwoździ. Maszyna nazywa się VAB 160u produkcji ATICA (Italia)
 • Automation24
 • #2
  Mupet1
  Level 16  
  Witam, jaki dokładniej jest problem? Mechaniczny czy też sterowanie? Proszę Kolegi o bardziej szczegółowe opisanie problemu.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Mam doświadczenie z paleciarkami, owijarkami i systemami bezpieczeństwa, które są do takich maszyn dokładane ze względu na nowe wymogi.
 • Automation24
 • #3
  modzelm
  Level 9  
  Na początku dzięki za zainteresowanie.
  Problem jest w sterowaniu nie są wyzwalane pistolety. Po nauczeniu maszyny po wystartowaniu cyklu paleta przesuwa się zgodnie z zadeklarowanym programem ale nie wstrzela gwoździ. Z tego co mi się wydaje może być padnięta bateria w sterowniku bo po zdjęciu zasilania gubi napisany program. W związku z tym mogła zgubić czas zadeklarowany na zjązd pistoletów. Nie mogę go nastawić bo nie znam hasła.
 • #4
  Mupet1
  Level 16  
  Tak bateria, miernik w dłoń i sprawdzamy ;) nie duży koszt wymiany a przynajmniej będziemy mieć pewność. Jaki sterownik obsługuje tą maszynę?
 • #5
  modzelm
  Level 9  
  Nie bateria jest problemem tylko brak hasła. Sterownik to jest specjalizowany twór na procesorze intelowskim 80196 i hasła z niego raczej się nie wyciągnie, a może ktoś zna jakiś sposób.
 • #6
  pafciowaw
  Automation specialist
  Skoro można "nauczyć maszynę jakie kroki ma robić" to zapewne program działa poprawnie. Problem może być chociażby z działaniem krańcówek (nie dostaje sygnału od którego jest uzależnione wstrzeliwanie gwoździ...sygnał może dostawać, ale go nie przetwarza?!). Zamiast zajmować się naprawą sterownika "włoszczyzny"...czy nie lepiej użyć dostępnego, nowego sterownika PLC i napisać nowy program?
 • #7
  modzelm
  Level 9  
  Zapewne problem nie jest w krancówkach, bo ich tam nie ma. A jesli chodzi o nowy sterownik to kwestia czy ktoś bedzie chciał w to zainwestować. Koszt materiałów plus robota to już niezły wydatek.
 • #8
  Mupet1
  Level 16  
  Witam, poproszę jakąś fotkę sterownika co by można ocenić. Czasem hasło da się wyciągnąć.
 • #9
  12robert12
  Level 28  
  Podaj kolego czy na tym włoskim sterowniku nie pisze ROBOX CNC lub PROXIMA,

  A najlepiej wpisz domyślne hasła z dokumentacji, bo makaroniarze raczej nie wpisują haseł.

  Robox'y mają rejestry które się kasują jak bateria padnie. Jest do nich podpięty terminal w postaci komputera PC? W robox'ach na końcu instrukcji obsługi powinna być lista z opisem rejestrów.

  Pozdrawiam.
 • #10
  bu508
  Level 13  
  A ten sterownik to nie Omron czasem. One były dość dobrze udokumentowane. Zetknąłem się z czymś takim ale to było w 91r. Pamiętam, że włosi w dokumentacji narysowali jeden łącznik (krańcówka lub przycisk) a faktycznie było nawet do 3 sztuk na obwód. Sprawdź więc czy aby wszystko styka kiedy trzeba.
 • #11
  modzelm
  Level 9  
  Jeśli byłby to omron nie było by problemu bo temat w miarę znam, a jeśli chodzi o hasło to w papierach nic nie ma na jego temat. W dokumentacji napisano tylko ze jest to na procesorze o jakim wspominałem wcześniej. Żadne rejestry nie opisane dokumentacja dotyczy tylko sposobu ustawienia oraz podane jest dokumentacja elektryczny co i jak podlączone. Foty zrobię przy najbliższej okazji. Najciekawsze jest to , że nie mogę znaleźć strony producenta . Tak jak by firma ATICA już nie istniała
 • #12
  Mupet1
  Level 16  
  Z włoszczyzną to niestety tak jest, sam miałem temat związany z włoską maszyną firmy Nardi, mieli tam burdel bo jakąś fuzję przeszli i nikt nie wiedział co i jak. Skończyło się tym że wymieniliśmy całe sterowanie. Koszt był spory ale i tak się opłaciło bo maszyna stała się żywsza.
 • #13
  Ravender
  Level 20  
  Jak nie drzwiami to oknem. Ja bym zrobił to tak... Odłączasz pistolety od układu sterowania, podpinasz to pod jakiś przekaźnik. Montujesz krańcówkę położenia palety w odpowiednim miejscu i podłączasz ją pod przekaźnik :). To taki ogólny zarys pomysłu.

  W taki sposób nie raz udawało się nam przywrócić maszyny do życia. Gdy coś nie działało to się dorzucało jakąś krańcówkę, czy podlutowywało przewody by wyciągnąć jakieś sygnały i najczęściej przy pomocy paru przekaźników uruchamialiśmy to co trzeba.
 • #14
  modzelm
  Level 9  
  Witam
  Udało sie zwalczyć problem z pistoletami oczywiście pojawił się następny, mianowicie muszę ustawić drugie skrajne położenie stołu. Niestety hasło niezbędne. Czterocyfrowe to jak się nie myle 10000 kombinacji :). Mam nadzieję że panel wytrzyma.
 • #15
  modzelm
  Level 9  
  Temat zamykam dotarlem do magicznych cyferek ...maszynka żyje :)