Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja układu, sterowanie poziomem cieczy

16 Lip 2011 12:51 1662 2
 • Poziom 9  
  Witam serdecznie!
  Potrzebuję pomocy z prostym schematem (w załączeniu). Układ ma za zadanie za pomocą przekaźnika sterować silnikiem zgodnie z logiką:
  1) woda w zbiorniku jest poniżej czujnika 1 - wyjście przekaźnika zwarte
  2) woda przekroczy poziom czujnika 1 (rozwarcie) - wyjście przekaźnika zwarte
  3) woda przekroczy poziom czujnika 2 (rozwarcie) - wyjście przekaźnika rozwarte
  ... układ włącza (przekaźnik) pompę wypompowującą wodę z zbiornika - układ czeka aż poziom wody spadnie poniżej czujnika 1
  - powrót do punktu 1

  Dodatkowo przy włączeniu układu na wypadek gdyby woda była pomiędzy czujnikiem 1 i 2 - kondensator chwilowo zwiera układ żeby ustalić stan pracy.

  czujnik1, czujnik2 - czujniki poziomu cieczy - przy braku wody w zbiorniku zwarte.


  Układ jeśli chodzi o logikę działa bez zarzutu. Mam natomiast problem z diodami LED - chce mieć sygnalizację stanu czujników za pomocą diod.
  Bez diody D1 obydwa LED'y świecą dopóki nie przestanie przewodzić czujnik 2, co się mija z celem.
  Próbowałem wsadzić w układ diodę zenera D1 - normalnie jest bez niej żeby w przypadku gdy czujnik 1 przerwie układ, prąd nie płynął mi od strony czujnika 2, ale to nie działa - albo źle dobieram diodę. Próbowałem z zenerem na 3,6V i 12V.
  Bardzo proszę Kolegów o pomoc w modyfikacji układu.

  [url=https://obrazki.elektroda.pl/9473997600_1310813173.jpg]

  [color=red]Proszę poprawnie załączyć schemat.[dzimi][/color]
 • Poziom 35  
  Ze schematu nie wynika w jaki sposób są wykorzystane styki przekaźnika i ile ich jest. Tu warto by (chyba, że tak już jest) zastosować układ z samopodtrzymaniem w szereg z czujnikiem 2.
  Czujnik 1 załącza układ samopodtrzymania przekaźnika, a rozwarcie czujnika 2 powoduje wyłączenie przekaźnika. Do sygnalizacji można by wykorzystać dodatkowe styki przekaźnika, albo jeszcze rozbudować nieco układ o 1 przekaźnik i wtedy wszystko powinno być ok. Mianowicie czujnik 1 sterowałby dodatkowym przekaźnikiem, a w jego styki pomocnicze można wtedy wpiąć sygnalizację.
 • Poziom 9  
  Dzięki za odpowiedź. Przekaźnik steruje stycznikiem (z cewką na 12V), który włącza silnik 230V - wszystkie styki są zaznaczone, po lewej stronie styki cewki 12V, po prawej styki zwierne. Styki przekaźnika: NO.

  Co do samopodtrzymania. Cały ten układ tak działa - podtrzymuje napięcie na wyjściu przekaźnika nawet po wyłączeniu czujnika1. Wtedy prąd (przekaźnik wstępnie wysterowany kondensatorem lub czujnikiem1) płynie przez styki wtórne przekaźnika sam się sterując oraz steruje stycznikiem którego nie zaznaczyłem na schemacie.

  Faktycznie, można tak - w pierwszym odruchu chciałem skrytykować, ale przecież przekaźnik będzie mi separował obwody :) - czyli wstawię dodatkowy przekaźnik w miejsce D1 i będzie ok.

  Wielkie dzięki! czasami człowiek patrzy a nie widzi :)