Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Realtek hd + 5.1 nie grają tylne przy testach w menedzerze realteka

lord_Simon 16 Lip 2011 17:18 9361 16
  • #1 16 Lip 2011 17:18
    lord_Simon
    Poziom 8  

Jako że jestem tu świeżak i to mój pierwszy post, witam wszystkich.
    Skończyły mi się pomysły na rozwiązanie mojego problemu, więc zdecydowałem się założyć nowy temat.
    Mam zintegrowanego Realteka hd i głośniki 5.1 Creative P5800.
    Po formacie i przerzuceniu się z XP na Windowsa 7 i zainstalowaniu najnowszego sterownika Vista_Win7_R263 stwierdzam, że mam tylko dźwięk 2.1.
    W testach w menedżerze Realtek jest oczywiście ustawiona konfiguracja na 5.1, w windowsie również. Podczas testu głośników w menedżerze realteka grają 2 głośniki przednie (wtedy kiedy ich kolej) oraz jeszcze raz wtedy, kiedy powinny grać 2 tylne(?). Centralny i tylne zaniemówiły.
    Dodam, że na XP było wszystko w porządku a kable nie były odpinane wiec muszą być dobrze podłączone.
    Jak ktoś ma jakieś pomysły to byłbym wdzięczny za odpowiedzi?

0 16
  • #2 16 Lip 2011 18:29
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

lord_Simon napisał:
    Dodam, że na XP było wszystko w porządku a kable nie były odpinane wiec muszą być dobrze podłączone.

No to wysuń wszystkie wtyczki i po kolei wkładaj oraz odpowiadaj na pytania menedżera, które głośniki podłączasz.
    (chociaż to badziej by pasowało gdy tylne w ogóle by nie grały)

0
  • #3 16 Lip 2011 18:46
    lord_Simon
    Poziom 8  

WojtasJD napisał:
    lord_Simon napisał:

No to wysuń wszystkie wtyczki i po kolei wkładaj oraz odpowiadaj na pytania menedżera, które głośniki podłączasz.
    (chociaż to badziej by pasowało gdy tylne w ogóle by nie grały)

Zrobiłem to jeszcze raz ale nic z tego :/ zielony - głośniki przednie, czarny- głośniki tylne, pomarańczowy - subwoofer i centralny.

Właśnie tylne nie grają w ogóle!

0
  • #4 16 Lip 2011 19:55
    0__0
    Poziom 30  

Kolego sterowniki pobiera się ze strony producenta płyty! Na wbudowanych w win czy OEMowych czesty problem to zamienione wyjścia , brak działania mikrofonu , panela przedniego czy dodatkowych głośników

0
  • #5 17 Lip 2011 10:26
    helmud7543
    Poziom 42  

Daj screen z menadżera dźwięku. Prawdopodobnie czarny jest przydzielony dla przednich a tylne nie są nigdzie przydzielone.

0
  • #6 17 Lip 2011 13:53
    lord_Simon
    Poziom 8  

Mam nadzieję, że o tą stronę chodziło.

Chyba masz rację, że ma to związek z przednim panelem, bo jak wpinam mikrofon i słuchawki w przedni panel to brak reakcji z menedżera realtek, że cokolwiek wpiąłem.

2
  • #7 17 Lip 2011 14:48
    helmud7543
    Poziom 42  

Jak masz wszystko podłączone to kliknij na symbol czarnej wtyczki i wybierz to co jest do niej podłączone i analogicznie zrób z resztą.

0
  • #8 17 Lip 2011 15:21
    lord_Simon
    Poziom 8  

zielony - głośniki przednie, czarny- głośniki tylne, pomarańczowy - subwoofer i centralny. Nic z tego - dalej nie grają...

0
  • #9 17 Lip 2011 15:38
    helmud7543
    Poziom 42  

Kliknij na ikonkę tego symbolu folderu i zaznacz opcję (chyba będzie napisana po angielsku) "Zezwól na wyświetlanie okienka dialogowego po podłączeniu sprzętu" po czy po podłączeniu, jak pojawi się odpowiednia opcja wybierz odpowiednie ustawienie.

0
  • #10 17 Lip 2011 18:55
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

lord_Simon napisał:
    Właśnie tylne nie grają w ogóle!

Trochę nieprecyzyjnie napisałem, chodziło mi, że idzie tam sygnał ale gniazdo jest wyłączone a u Ciebie po obrazku z menedżera widać, że wyjścia są aktywne co więcej dla jednej wtyczki (Center/Subwoofer) z tego co piszesz jeden sygnał jest a drugiego brak...

"lord_Simon napisał:
    jak wpinam mikrofon i słuchawki w przedni panel to brak reakcji z menedżera realtek, że cokolwiek wpiąłem.

Czyli panel przedni w obudowie masz AC'97 - on nie potrafi podawać sygnału o włożeniu wtyku dlatego trzeba wyłączyć detekcję (w rogu okna obok napisu 'analogowe'):
    Wyłącz wykrywanie gniazda panela przedniego.

To jest Win7 x64 ?
    Jaka płyta (model) ?

Zrób kilka testów:
    - jakiś film z dźwiękiem 5.1 czy nawet WMP, Winamp (z wyjściem DirectSound)
    - przed testem w menedżerze włącz jakiś 'Efekt dźwiękowy'
    - zmień przypisanie czarnego gniazda (tylne) do głośników bocznych (we właściwościach gniazda albo wyjmując i wkładając wtyk i potwierdzając) lub uaktywnij konfigurację 7.1 i test

Co do Center/Subwoofer to sprawdź reakcję na 'Zamień wyjście centralny / Subwoofer'

0__0 napisał:
    Kolego sterowniki pobiera się ze strony producenta płyty!

Wychodzi na to, że dla wielu płyt od producentów, którzy zapomnieli o wsparciu, aktualizacji itd. - jestem skazany na starocie...

0
  • #11 18 Lip 2011 13:51
    0__0
    Poziom 30  

WojtasJD napisał:

0__0 napisał:

Wychodzi na to, że dla wielu płyt od producentów, którzy zapomnieli o wsparciu, aktualizacji itd. - jestem skazany na starocie...

Cytat ze strony realteka:
    "Audio drivers available for download from the Realtek website are general drivers for our audio ICs, and may not offer the customizations made by your system/motherboard manufacturer. To be sure you obtain the full features/customizations provided in your original audio product, please download the latest drivers from your system/motherboard manufacturer's website.

I właśnie o to chodzi - uklady audio sa na tyle elastyczne ze jeden producent moze sobie na jednym pinie zrobic wejście line in a drugi na tym samym pinie wejscie AUX a sterowniki audio OEMowe sa zaprojektowane pod konkretne referencyjna wersje połączeń karty .Ja mam sporo klientów ktorzy za pomoca "cudownego " driver detective sciagaja sobie OEMowe sterowniki ze strony realteka a potem problem bo nie dziala mikrofon , panel przedni , stara karta tv z podlaczeniem przez aux nie ma dzwieku itd.Pewnie można to zmienić grzebiąc w sterownikach tyle czy warto.
    Moze kolego podasz jakie sa istotne roznice w stosunku do starszej najnowszej wersji sterowników audio (tzn co w nich poprawiono) oczywiście oprócz tego ze uzytkownik jest zadowolony ze ma coś najnowsze.

0
  • #12 18 Lip 2011 15:04
    lord_Simon
    Poziom 8  

Zostawmy na razie przedni panel bo mi na nim póki co nie zależy.

Tak to jest WINDOWS 7 ULTIMATE x64
    Płyta główna: MSI P31 Neo V2 (MS 7392 Ver: 1.2) (na pudełku: Intel P31/G31 Express Chipset Based)

Cytat:
    Zrób kilka testów:
    - jakiś film z dźwiękiem 5.1 czy nawet WMP, Winamp (z wyjściem DirectSound)

- sprawdzone na oryginalnym DVD i na BRip - bez zmian: dzwiek 2.1

Cytat:
    - przed testem w menedżerze włącz jakiś 'Efekt dźwiękowy'

-dalej 2.1 podczas testów (w miedzyczasie muzyka w winampie zmieniala ton)

Cytat:
    - zmień przypisanie czarnego gniazda (tylne) do głośników bocznych (we właściwościach gniazda albo wyjmując i wkładając wtyk i potwierdzając) lub uaktywnij konfigurację 7.1 i test
    -zmieniałem na oba sposoby - bez zmian

0__0 napisał:

Odinstalowałem już dawno sterowniki od realteka i zainstalowałem te pobrane bezpośrednio ze strony MSI, dedykowane dokładnie do mojego modelu plyty głównej. Pobrałem też Live Update od MSI ale on nic nioe znalazł co bym mógł zaktualizować. Myślałem o aktualizacji BIOSa ale też wychodzi na to, że nie ma takiej potrzeby bo mam wersję 2.3

0
  • #13 18 Lip 2011 21:56
    ChybeQ
    Poziom 10  

a spróbuj podłączyć 3 zestawy słuchawek i wtedy stestować. moze wyjście jest zepsute. Ja na mojej mam rozsypane wyjście na przednie i z wejścia liniowego musze przestawiać, inaczej nie mam jednego kanału.

0
  • #14 19 Lip 2011 12:53
    jaco365
    Poziom 10  

Musisz odznaczyc tylne i zaznaczyc boczne . Lub klikasz na czarne wyjscie i zaznaczasz wyjscie glosnika bocznego .

0
  • #15 19 Lip 2011 22:29
    lord_Simon
    Poziom 8  

Dobra Panowie naprawione! Przyczyna kuriozalna i najprostsza z możliwych - jednak musialem odpinać z subwoofera czincze i jak wpinalem z powrotem po omacku to wepchanlem czincz od tylnych glosnikow do wyjscia AUX! Wiem.... debil :D

Dla potomnych: najpierw sprawdzać najprostsze rozwiązania!

0
  • #16 19 Lip 2011 23:04
    jaco365
    Poziom 10  

Mialem tak samo . Klikasz dwa razy na czarne wyjscie i zmieniasz z tylnego
    na boczny .

0
  • #17 19 Lip 2011 23:17
    lord_Simon
    Poziom 8  

Jak wyżej. Temat zamknięty.