Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Obrotomierz elektroniczny od Kamaza 24 V do Fortschritt 512

jarek352 16 Jul 2011 17:51 4866 21
    jarek352
    Level 9  
    Witam wszystkich.
    Zbliżają się żniwa i chcę założyć do kombajnu elektroniczny obrotek od Kamaza 24V. Kombajn też jest na 24V.
    Mam wyjście diagnostyczne oznaczenie R w alternatorze i myślę, że tam powinno się go wpiąć.
    Jeśli ktoś widział albo zakładał ten obrotomierz to niech mi powie, jakie są tam oznaczenia i gdzie go mam podłączyć, chodzi mi o coś takiego
    http://allegro.pl/obrotomierz-kamaz-i1716960306.html?source=oo
    User removed account
    User removed account  
    jarek352
    Level 9  
    jest na linkę ale linka jest długa ma ze 2,5 metra i ciężko jest nią przełożyć przez kanał na przewody koło zbiornika, nowa linka przy zakładaniu uszkodziła się i chciałem założyć obrotek elektroniczny, z resztą nie podoba mi się w ogóle obrotomierz bo ma tylko dwie wartość na początku 500 a na końcu 2000 i tyle. Nie wiecie od czego pasuje tani obrotomierz 24v na sygnał z alternatora? przełożenie koła pasowego w silniku ifa 4vd to 1:2,2 dzięki za wszelke sugestie pozdr

kindlar czytałem te posty na agrofoto i ta jakiś gość pisał o obrotomierzu z wyjsciem na alternator i to mnie tak skusiło, ale widocznie nie wiedział o czym piszę
  • Helpful post
    zbeli
    Level 12  
    W kamazach były montowane dwa rodzaje obrotomierzy. Jedne napędzane były z prądniczki a drugi typ z alternatora. Zależnie od roku produkcji samochodu. Ten co podałeś w linku na początku jest chyba na prądniczkę. Chyba bo nie widać tyłu. Kamazowskie obrotomierze dobrze współpracują z zachodnimi alternatorami.
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    zbeli
    Level 12  
    Motronic wrote:
    5511, 5410, 5320 miały tachoprądniczkę.

Jakie latach produkcji kamaza masz na myśli? Ja mam 5511 i 5320 jakoś koło 90 roku produkcji i oba mają obrotomierz z alternatora a miałem 77rp i była prądniczka.
    Jakie latach produkcji kamaza masz na myśli? Ja mam 5511 i 5320 jakoś koło 90 roku produkcji i oba mają obrotomierz z alternatora a miałem 77rp i była prądniczka.
    jarek352
    Level 9  
    Robią jeszcze obrotomierze od kamaza do alternatora? A te widac z tyłu jakie ma wejścia http://www.kazamot.com.pl/Obrotomierz_5320_3813_010-328.html Pytałem się sprzedawcy na allegro to powiedział że nic nie wie bo on tylko sprzedaje. Wydaje mi sie że nowe obrotomierze powinny być produkowane jednak pod alternator z uwagi na prostotę
    User removed account
    User removed account  
    zbeli
    Level 12  
    jarek352 wrote:
    Robią jeszcze obrotomierze od kamaza do alternatora? A te widac z tyłu jakie ma wejścia http://www.kazamot.com.pl/Obrotomierz_5320_3813_010-328.html Pytałem się sprzedawcy na allegro to powiedział że nic nie wie bo on tylko sprzedaje. Wydaje mi sie że nowe obrotomierze powinny być produkowane jednak pod alternator z uwagi na prostotę

Nie wiem czy robią nigdy nie kupowałem zawsze były z demontarzu pewnie robią. Ten co podałeś w linku jest na prądniczkę. Jak nie zapomnę jutro dam zdjęcie tyłu takiego jak szukasz. Zdajesie z przodu wyglądają identycznie.
    jarek352
    Level 9  
    to jaki ma kupić obrotomierz żeby działam mi z alternatorem i dobrze wskazywał. Robi różnicę że jest od kamaza a idzie do kombajnu- inne silniki i przełożenia

Dodano po 5 [minuty]:

zbeli wrote:
    Nie wiem czy robią nigdy nie kupowałem zawsze były z demontarzu pewnie robią. Ten co podałeś w linku jest na prądniczkę. Jak nie zapomnę jutro dam zdjęcie tyłu takiego jak szukasz. Zdajesie z przodu wyglądają identycznie.

A który typ jest droższy bo przeglądałem jakąś stronę z częściami do kamazów i był nowy typ i stary i ten stary był droższy. A z jakiegoś polskiego pojazdu na 24v z obrotomierzem na alternator nie nadawał by się jakiś?
  • Helpful post
    zbeli
    Level 12  
    Potrzebujesz nowy typ chociaż z tym to jak sobie ktoś nazwie. Z tyłu ma mieć wyjścia na 3 kable. 2 konektorki i 1 na kluczyk 8mm. W środku tego obrotomierza jest potencjometr którym można wyrególować wskazanie. Wydaje mi się że powiniem pasować jakikolwiek obrotomierz sterowany z alternatora ale nich ktoś mnie poprawi jeśli się mylę. Z polskich były podobne montowane w autobusach autosan i starach ale nic więcej na ten temat nie powiem.
  • Helpful post
    mczapski
    Level 39  
    Obrotomierz wykorzystujący sygnał z alternatora to nic innego jak miernik napięcia. Tutaj uwaga. Musi być alternator z odpowiednim wyprowadzeniem a nie wiemy, czy kolega pytający taki posiada.

Kolega kkknc ma rację. Z tym , że pisałem o przedmiocie jako elemecie przystosowanym do oceny prędkości obrotowej. Czyli w gruncie rzeczy mierzy scalkowane ilmulsy, odzwirciedlone krzywą napięciową. A pytający chce wykorzystać gotowy obrotomierz a nie tworzyć nową konstrukcję.
  • Helpful post
    Zico63
    Level 37  
    Wyjście na obrotomierz to koniec dowolnego z trzech uzwojeń ale "złapany" przed jego diodą; tak by otrzymywać jeszcze napięcie zmienne. Jeśli Kolega ustawi miernik na ≈V i dołączy do badanej końcówki i masy - coś powinno pokazać.
    jarek352
    Level 9  
    Z allegro obrotomierz wygląda tak tyłu. On jest do prądniczki czy do alternatora?
    Widziałem obrotomierze od kamaza z pięcioma albo sześcioma wejściami a ten ma trzy. Oto zdjęcie

kkknc
    Level 43  
    mczapski wrote:
    Obrotomierz wykorzystujący sygnał z alternatora to nic innego jak miernik napięcia. Tutaj uwaga. Musi być alternator z odpowiednim wyprowadzeniem a nie wiemy, czy kolega pytający taki posiada.

Raczej częstotliwościomierz niż voltomierz. Zadaniem alternatora jest utrzymywanie względnie stałego napięcia w instalacji, więc pomiar napięcia niewiele da.
    Obrotomierz da się podłączyć zostaje tylko problem dokładności wskazań, że względu na różne przełożenia kuł pasowych.
    jarek352
    Level 9  
    Nie można go wyregulować potencjometrem, który jest w środku?. Mogę podłączyć na krótko obrotomierz mechaniczny i zobaczyć czy dobrze wskazuje. Czy ktoś wie jak podłączyć ten obrotomierz?
    zbeli
    Level 12  
    jarek352 wrote:
    Z allegro obrotomierz wygląda tak tyłu. On jest do prądniczki czy do alternatora?
    Widziałem obrotomierze od kamaza z pięcioma albo sześcioma wejściami a ten ma trzy. Oto zdjęcie

Ten obrotomierz jest do prądniczki i ma 5 wejść na kable tylko dwóch nie widać na tym zdjęciu. Do alternatora obrotomierz jest krótki bo nie ma w sobie silniczka tylko wskaźnik wychyłowy.