Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy istnieje oprogramowanie do zarządzania siecią kablową tel. i inf.?

fireman-2 16 Lip 2011 18:53 10645 13
 • #1
  fireman-2
  Poziom 9  
  Witam wszystkich!

  Poszukuje oprogramowania do zarządzania kablami w sieci telefonicznej. Jedyną aplikacją jaką znalazłem jest płatny NetDoc. Musi istnieć inny software. Jak szukać ?
  Poproszę o pomoc!

  pozdrawiam fireman2
 • #2
  markonedj
  Poziom 22  
  Co to znaczy "zarządzania kablami w sieci telefonicznej" ?
 • #3
  fireman-2
  Poziom 9  
  Posiadam w budynku kilka (lub kilkanaście) kabli telefonicznych. Kilka z nich posiada po 50 i więcej par. Chciałbym zarządzać zestawionymi połączeniami (która para z którego Krone-a łączy się z którą parą drugiego kabla)jak również drukować opisy (etykiety) kabli, nazwy głowic. Szczytem marzeń byłby graficzny interfejs umożliwiający wizualizację zakończeń kablowych na poszczególnych piętrach budynku na podstawie wcześniej zrobionych zdjęć.
  Logika nakazywałaby pytać wytwórców osprzętu takich jak Krone lub podobnych.
  Na oficjalnych stronach nie znalazłem oprogramowania o wymienionych funkcjonalnościach.
  Dziękuję za zainteresowanie sprawą.

  Fireman2
 • #4
  markonedj
  Poziom 22  
  Niestety nie znam takiego programu, ale nie byłby trudny do napisania. Napisałem dla siebie do pracy coś podobnego. Co prawda nie służy do opisywania kabli i łączówek, tylko usług (przechowuje dane przebiegu każdej usługi: nr łączówki, nr kabla, PG itp), ale zasada podobna (jeśli chcesz mogę napisać taki dla Ciebie - więcej na PW). Wracając, jeśli nie znasz się na programowaniu to nie prościej byłoby zrobić jakąś rozpiskę np w Excelu ?
 • #5
  fireman-2
  Poziom 9  
  Próbowałem wyobrazić sobie arkusz Excela spełniający moje wymagania (część z nich) i tak naprawdę nie wszystko jeszcze potrafię sobie wyobrazić w strukturze Arkusza kalkulacyjnego.
  Jeżeli mógłbym wypróbować Twój program (konkrety na priv) było by fajnie. Próbowałem sił w prostych modyfikacjach aplikacjach sterowników serii 8051w Borlandzie. Wiedza jaką posiadam pewnie byłaby wystarczającą ale czas potrzebny na stworzenie czegoś działającego zbyt długi.

  dziękuje za zainteresowanie tematem

  fireman2
 • #6
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #7
  fireman-2
  Poziom 9  
  Przyglądam się powyższemu programowi. W jego opisie (yEd Graph Editor) jest wspomniane o możliwości importu danych z Excela w celu dalszej obróbki. Nie widziałem przykładów zastosowania. Drążę temat wgłębnie.

  bardzo dziękuję za zainteresowanie

  fireman2
 • #8
  dipol
  Poziom 33  
  Dogadaj się z kimś kto prowadzi paszportyzacje w firmach telekomunikacyjnych i wszystko ci wyłożą. W Exel-u to prosto napiszesz kwestia zrozumienia połączeń kabli.
  http://www.globema.com/pl/Rozwi%C4%85zania/Te...aiCaTV/tabid/2700/language/pl-PL/Default.aspx, http://www.itsa.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=19&Itemid=32 ,http://www.fast-software.pl/index.asp?idm=120, http://www.zbt.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=30&Itemid=29, ttp://www.nettax.pl/serwis/imgpub/du/2011/46/238_1.pdf itd -Google
 • #9
  fireman-2
  Poziom 9  
  W sieci znalazłem program o nazwie Network Notepad. Próbuję dociec czy da się go zaprząc do spełnienia moich wymagań. Wstępne oględziny zachęcają do dalszych dociekań.
  Przez ostatnie kilka dni znalazłem w sieci (dzięki koledze dipol) kilka programów do paszportyzacji. Są rewelacyjne współpracują z oprogramowaniem finansowym, zarządzania siecią, aplikacjami GIS i wszelkiej maści softem typu CAD ale niestety cały katalog oprogramowania jest zbyt duży jak na moje potrzeby. Zaszyte w sofcie funkcjonalności wyznaczają kierunki na rynku telekomunikacyjnym i mają charakter wysoce komercyjny. Poszukuje czegoś znacznie prostszego. Na pewno istnieje rozwiązanie służące paszportyzacji kabli (kilku) znajdujących się w jednym budynku dla niewielkiej firmy, muszę je tylko odnaleźć. Szukam dalej programów jak również wiedzy na temat paszportyzacji w telekomunikacji (pojęcie paszportyzacji popularne jest również na kolei), może zdecyduję się na napisanie czegoś samodzielnie. Wszelka pomoc mile widziana jak promyki słońca w naszym Kraju.

  bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem

  fireman2
 • #10
  mirekwichowski
  Poziom 2  
  Netman system paszportyzacji i monitoringu sieci komputerowych dostępny z poziomu przeglądarki internetowej
 • #11
  Zutket
  Poziom 32  
  fireman-2 napisał:
  Próbowałem wyobrazić sobie arkusz Excela spełniający moje wymagania (część z nich) i tak naprawdę nie wszystko jeszcze potrafię sobie wyobrazić w strukturze Arkusza kalkulacyjnego.

  Excel całkowicie nadaje się do zarządzania niedużymi (tak do 1000NN) sieciami telekomunikacyjnymi. Przynajmniej ja tak robię i całkowicie się sprawdza.
 • #12
  mirekwichowski
  Poziom 2  
  A jak monitorujesz sieć ?
 • #13
  Zutket
  Poziom 32  
  mirekwichowski napisał:
  A jak monitorujesz sieć ?
  A co rozumiesz przez monitorowanie sieci? Pomiary? Przy obecnej jakości kabli telekomunikacyjnych pomiary wykonuje się bardzo rzadko i to praktycznie jak dojdzie do uszkodzenia kabla.
 • #14
  dipol
  Poziom 33  
  Zutket ...na kablach miedzianych codziennie się trzeba użerać......teraz dominującym medium jest internet .Podstawą stwierdzenia problemu są pomiary. Dlatego obecnie kable miedziane wymienia się na światłowody......teraz nie ma jak posklejać do kupy i wsadzić w reklamówkę z Biedronki ......trzeba mieć spawarkę i fuszerka nie do sprzedania.
  Co was na centrali teraz obchodzi jak serwis sprzedany do firm zewnętrznych....itd