Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy montować czujnik zewnętrzny (pogodowy)?

16 Lip 2011 22:56 9549 12
  • Poziom 10  
    Kocioł zamontowany Immergas VICTRIX 26 2 I. Zalazłem grzejniki firmy Regulus. Najlepiej mi pasują do mieszkania, a mają dużą sprawność przy niskich temperaturach. Sterownik będę zakładał na pewno dedykowany CAR albo SCAR. I moje pytanie. Czy do takiego mieszkania zakładać czujnik zewnętrzny? I czy przyniesie on oszczędności (mieszkanie nie jest ocieplone ale okna są wszędzie nowe)?

Czy sonda zewnętrzna może być umieszczona na 4 piętrze?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zakładaj. Jeżeli dasz czujnik zewnętrzny, to masz pełną opcję pogodową i będziesz mógł dobrać sobie optymalną krzywą . A to daje oszczędnosci. Co do wysokości , to można ale po co...
  • Poziom 25  
    Witam
    a mógłby ktoś wyjaśnić jaka jest różnica między sterownikiem CAR a SCAR...czy jest to tylko taka różnica że SCAR ma opcje prognozowania pogody czy jest coś jeszcze. Podobno razem z nowymi kotłami v2011 wyszedł też nowy sterownik CARv2. Może ktoś wyjaśni czym się różnią?
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    SCAR wydaje mi się że automatycznie ustawie krzywą grzewczą (sam się kalibruje czujnik zewętrzny z wewnętrznym). Tak mi się wydaje. Co do wysokości umieszczenia czujnika to mieszkam na ostatnim piętrze. Poszukam informację o tym nowym sterowniku.
  • Poziom 25  
    Witam
    Czy sterownik CARv2 posiada wskaźnik mocy kotła z jaką aktualnie kocioł pracuje tak jak sterownik SCAR ?
  • Poziom 10  
    Tryb informacyjny sterownika:
    Wciśnięcie przycisku [INFO] pozwala na wejście do menu, umożliwiającego sprawdzenie parametrów działania systemu.
    Aby powrócić do normalnej pracy należy nacisnąć przycisk [] lub odczekać 60 sekund.
    Kolejne naciskanie przycisku INFO przewija listę dostępnych parametrów:
    - T EST / EXT T: temperatura na zewnątrz budynku (jeżeli jest zainstalowana sonda zewnętrzna);
    - T MAND / HF TEMP: temperatura zasilania obiegu grzewczego;
    - RITORN / HR TEMP: temperatura powrotu obiegu grzewczego;
    - TI SAN / DWIN T: temperatura wody na wejściu zimnej wody;
    - TO SAN / DHW T: temperatura c.w.u.
    - TC SOL / PAN T: temperatura kolektorów słonecznych
    - PRESSI / CH PRS: ciśnienie w instalacji c.o.;
    - MANUTZ / SERVIC: ilość dni pozostałych do przeglądu serwisowego
    - VER Px : gdzie „x” - identyfikator protokołu transmisji:
    VER PC = CAR-Bus;
    VER PI = IMG-Bus
  • Poziom 35  
    Co się tyczy automatyki pogodowej, to w założeniu jest rzeczą bardzo dobrą (umożliwia dostosowanie p[arametrów grzewczych do pogody), ale w praktyce nie jest wystarczająca. Niestety - zgodnie z przepisami - czujniki montowane są na północnej ścianie, a więc nigdy na nie słońce nie pada, podczas gdy okna na ogół skierowane są w inne kierunki niż na północ, przez co regulator nie może wyeliminować przegrzewania (ja wiem jak jest u mnie na osiedlu, regulator jest w wymienniowni ciepła, zasilającej ponad 20 budynków, a czujnik jest umieszczony na północnej ścianie, przez co - zwłaszcza wiosną - na wyższych piętrach jest wewnątrz "Arabia Saudyjska").
  • Poziom 10  
    Zbigniew Rusek napisał:
    czujnik jest umieszczony na północnej ścianie, przez co - zwłaszcza wiosną - na wyższych piętrach jest wewnątrz "Arabia Saudyjska").

A nie można tego "efektu" ominąć zmieniając krzywe grzewcze? U nas w mieszkaniu od strony południowej słońce jest tylko do południa.
  • Poziom 25  
    seba236 napisał:
    Zbigniew Rusek napisał:
    czujnik jest umieszczony na północnej ścianie, przez co - zwłaszcza wiosną - na wyższych piętrach jest wewnątrz "Arabia Saudyjska").

A nie można tego "efektu" ominąć zmieniając krzywe grzewcze? U nas w mieszkaniu od strony południowej słońce jest tylko do południa.

Witam
    Mogę zapytać jak sterownik zakupiłeś do swojego Immergasa?
  • Poziom 26  
    seba236 napisał:
    U nas w mieszkaniu od strony południowej słońce jest tylko do południa.

Ciekawa sprawa, może u was jest inne słońce skoro nie świeci od południa?
    adam998 napisał:
    Mogę zapytać jak sterownik zakupiłeś do swojego Immergasa?

Najlepiej dedykowany do danego kotła, fabryczny.
  • Poziom 10  
    Sterownik kupiłem CARv2 z czujnikiem zew.

Brencik to był skrót myślowy.
  • Poziom 25  
    Witam ponownie może już kolega przetestował swój kocioł oraz sterownik....mam więc pytanie czy CARv2 w połączeniu z tym kotłem pokazuje pracę palnika oraz moc z jaką aktualnie kocioł pracuje ?
    Pozdrawiam

• Poziom 24  
    Zbigniew Rusek napisał:
    (...)Niestety - zgodnie z przepisami - czujniki montowane są na północnej ścianie, a więc nigdy na nie słońce nie pada, podczas gdy okna na ogół skierowane są w inne kierunki niż na północ, przez co regulator nie może wyeliminować przegrzewania(...)

Dlatego tak bardzo istotną sprawą jest zamontowanie takiego sterownika, który będzie brał pod uwagę temperaturę wewnątrz budynku i "dostrajał" krzywą grzewczą. Wtedy jest super.