Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik czasowy w skrzynce WLZ.

drapak12 17 Lip 2011 12:02 1438 2
  • #1 17 Lip 2011 12:02
    drapak12
    Poziom 15  

Witam !

Mam takie pytanie, ponieważ przy okazji remontu mieszkania w blokach chciałem podłączyć do siebie do mieszkania przewód od czasowego włącznika światła na klatce umieszczonego w skrzynce WLZ na klatce schodowej. Chcę to poprowadzić do jednego z niewykorzystanych przycisków w unifonie od domofonu. Nie wiem tylko czy te łączniki w domofonie wytrzymają takie obciążenie tam jednak pójdzie 230V (mam unifon Urnet 1133) z trzema niewykorzystanymi przyciskami i do jednego z nich chciałem to właśnie podłączyć. Druga kwestia jest odnośnie zgody takiego przyłączenia się do tego czasowego włącznika. Czy mogę sobie takie coś bezkarnie poprowadzić do domu i czy uprawniony elektryk może mi to podłączyć nie narażając się na przykre konsekwencje ze strony spółdzielni lub przy okazji kontroli z elektroni żeby nie okazało się np., że tym przewodem ciągnę sobie na lewo prąd poza licznikiem ? Takie coś chciałem zrobić dla własnego bezpieczeństwa a mianowicie jeśli ktoś będzie do mnie dzwonił już do dzwi a nie zapali czasowego światła na klatce schodowej to ja przy domofonie zrobię to za niego:). Bardzo proszę o informacje. Chciałbym też wiedzieć czy istnieje możliwość takiego podłączenia w tym wypadku no 2 włączników od jednego włącznika czasowego. Jeden jest już na ściane w klatce 2 miałbym ja. Jest to jakiś stary taki w czarnej obudowie włącznik czasowy umieszczony we wnęce WLZ do której mam dostęp bo jest ona zawsze otwarta nie zamykana. Dodatkowo znajduje się zaraz obok moich drzwi. Otwór też jest już wywiercony, ponieważ biegnie przez niego już mój normalny przewód zasilający mieszkanie. Dodatkowo nie wiem jaki wykorzystać przewód na taki przyłącz YDYp 2x1,5mm2 wystarczy ?

• Pomocny post
    #2 17 Lip 2011 12:07
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Nie można - wszelka instalacja znajdująca się w lokalu mieszkalnym musi być opomiarowana, jeżeli kolega wie, co to oznacza.
    A jeżeli dana instalacja jest już opomiarowana (obwód administracyjny), też nie powinna znaleźć się w niewłaściwym miejscu.

• #3 17 Lip 2011 12:13
    drapak12
    Poziom 15  

Rozumiem dziękuję.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME