Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie ogranicznika przepięć oraz dobór zabezpieczeń

jasiupz 17 Lip 2011 21:14 8218 16
  • #1 17 Lip 2011 21:14
    jasiupz
    Poziom 2  

Witam,

Mam sieć TNS, zabezpieczenie przedlicznikowe C40A w WLZ, 115mb kabla w ziemi 5x10mm2 do mojej rozdzielni, u mnie w rozdzielni zabezpieczenie główne C40A

jeszcze niepodłączony ogranicznik przepięć typu KM30B+C czteropolowy
    1. Czy prawidłowo będzie podłączenie go zaraz za bezpiecznikiem moim C40A i uziemić oddzielnym uziemieniem linką 25mm2 do pionów uziemiających które mam zamiar kupić niebawem.?

Będę miał podział w jednym pokoju jedna faza L1 na wszystkie gniazdka (5xpodwójne) i oświetlenie( w drugim pokoju faza L2, w łazience L2 , w kuchni faza L3)
    każde podwójne gniazdko ma swoje zabezpieczenie B10 na oddzielnym przewodzie 3x1.5mm2
    chcę założyć na pokój różnicówkę jednofazową 16A 10mA i zabezpieczenie nadprądowe B20 czyli byłoby tak( różnicówka 16A, B20, podlicznik, 5xB10 na gniazdka i 1xB10 na oswietlenie)

tak samo w pokoju drugim

w kuchni : różnicówka 20A 10mA, zabezpiecznie nadrądowe B25, podlicznik, na oświetlenie zabezpiecznienie nadprądowe B10 na przewodzie 3x1.5mm2, na gniazdka zabezpiecenia nadpradowe B10 - B16 wszystkie na przewodzie 3x2.5mm2
    bezpośrednio od zabezpieczenie do urządzenia (wyposażenie kuchni, zmywarka, piekarnik, płyta grzewcza, czajnik elektryczny, lodówka, zamrażarka, mikrofalówka, kilka gniazdek roboczych)

w łazience: różnicówka 16A 10mA, zabezpiecznie nadrpądowe B16, na oświetlenie B10 przewód 3x1.5mm2,na dwa gniazdka po B10 przewód 3x2.5mm2

Czy tak wykonana insalacja bedzie dobra ??
    z góry dziękuję za odpowiedź.

1 16
  • #2 17 Lip 2011 21:21
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Cytat:

A gdzież tam. Zabezpieczenie 40A, to ok. 28KW mocy. Spadek napięcia na WLZ wyniesie 3,6%.

0
  • #3 17 Lip 2011 21:25
    Odcebul Isiekuli
    Poziom 12  

jasiupz napisał:
    115mb kabla w ziemi 5x10mm2 do mojej rozdzielni

Ale kogoś fantazja poniosła, za ta kasę miałbyś YAKY 4x70mm2 albo i większy :D

1
  • #4 17 Lip 2011 21:30
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

jasiupz napisał:
    chcę założyć na pokój różnicówkę jednofazową 16A 10mA i zabezpieczenie nadprądowe B20 czyli byłoby tak( różnicówka 16A, B20, podlicznik, 5xB10 na gniazdka i 1xB10 na oswietlenie)

Tu jest więcej fantazji, bo cóż to za projekt ? Do czego ten B 20 ?
    Dalej - podlicznik, dublowanie wyłączników samoczynnych ... ?

0
  • #5 17 Lip 2011 21:40
    kkas12
    Poziom 42  

Witam!

Cytat:
    Mam sieć TNS, zabezpieczenie przedlicznikowe C40A w WLZ, 115mb kabla w ziemi 5x10mm2 do mojej rozdzielni, u mnie w rozdzielni zabezpieczenie główne C40A
    Dlaczego charakterystyka C?
    Selektywność zabezpieczeń nic dla kolego nie znaczy?
    Piąta żyła w w.l.z. to niczemu nie służąca fanaberia.
    Cytat:
    jeszcze niepodłączony ogranicznik przepięć typu KM30B+C czteropolowy
    1. Czy prawidłowo będzie podłączenie go zaraz za bezpiecznikiem moim C40A i uziemić oddzielnym uziemieniem linką 25mm2 do pionów uziemiających które mam zamiar kupić niebawem.?
    Jeszcze jest coś takiego jak uziemiona GSW. Przekrój przewodów CC jest ściśle powiązany z przekrojem żyły PE (PEN).
    Cytat:
    Będę miał podział w jednym pokoju jedna faza L1 na wszystkie gniazdka (5xpodwójne) i oświetlenie( w drugim pokoju faza L2, w łazience L2 , w kuchni faza L3)
    każde podwójne gniazdko ma swoje zabezpieczenie B10 na oddzielnym przewodzie 3x1.5mm2
    Czemu ma służyć zabezpieczanie gniazda o obciążalności 16A zabezpieczeniem 10A? Chyba tylko "oszczędności"? Obwody jednogniazdowe to synonim nowoczesności?
    Dla mnie to niczemu nie służąca "awangarda" tak jak RCD 10mA na dodatek również chroniący obwód oświetleniowy.
    Cytat:
    w kuchni : różnicówka 20A 10mA, zabezpiecznie nadrądowe B25, podlicznik, na oświetlenie zabezpiecznienie nadprądowe B10 na przewodzie 3x1.5mm2, na gniazdka zabezpiecenia nadpradowe B10 - B16 wszystkie na przewodzie 3x2.5mm2
    bezpośrednio od zabezpieczenie do urządzenia (wyposażenie kuchni, zmywarka, piekarnik, płyta grzewcza, czajnik elektryczny, lodówka, zamrażarka, mikrofalówka, kilka gniazdek roboczych)
    Częściowo jak wyżej. Odbiorniki zasilane bez udziału gniazd nie muszą być chronione wyłącznikiem RCD, jeśli nie znajdują się w łazience.
    Cytat:
    w łazience: różnicówka 16A 10mA, zabezpiecznie nadrpądowe B16, na oświetlenie B10 przewód 3x1.5mm2,na dwa gniazdka po B10 przewód 3x2.5mm2
    Po co zabezpieczenie przed wyłacznikem RCD (w poprzednich pomieszczeniach również)? Reszta jak wyżej.

Cytat:

Na pewno będzie droga.
    I na pewno niefunkcjonalna.

P.S.
    Przed napisaniem następnego postu proszę poprawić pisownię w poście tytułowym.

0
  • #6 17 Lip 2011 21:42
    Akrzy74
    Poziom 39  

Kol. jasiupz użył (chce użyć )"dziwnych" aparatów w rozdzielnicy na co słusznie zwrócił uwagę kol. ele_pp. Proszę autora aby uzasadnił swój wybór oraz narysował choćby w paincie schemat tego co chce zrobić. O ile mi wiadomo, to taki RCD jest z członem nadmiarowym.

0
  • #7 17 Lip 2011 21:59
    jasiupz
    Poziom 2  

Odcebul Isiekuli napisał:
    jasiupz napisał:
    115mb kabla w ziemi 5x10mm2 do mojej rozdzielni

Ale kogoś fantazja poniosła, za ta kasę miałbyś YAKY 4x70mm2 albo i większy :D

fantazja ?? została wykonana modernizacja istniejącego przyłącza( około 115mb przewodu w ziemi 5x10mm2 - dlaczego to jest fantazja ?

Dodano po 2 [minuty]:

jarecki 86 napisał:
    Cytat:

A gdzież tam. Zabezpieczenie 40A, to ok. 28KW mocy. Spadek napięcia na WLZ wyniesie 3,6%.

Nie rozumiem, to co mam w tej chwili to zabezpieczenie w WLZ C40A i u siebie w rozdzieli C40A.

1
  • #8 17 Lip 2011 22:00
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

jasiupz napisał:
    fantazja ?? została wykonana modernizacja istniejącego przyłącza( około 115mb przewodu w ziemi 5x10mm2
    Przez kogo i na jakiej podstawie ?
    Cytat:
    Nie rozumiem, to co mam w tej chwili to zabezpieczenie w WLZ C40A i u siebie w rozdzieli C40A.
    Mamy na myśli przydział mocy związany z TWP (lub WTP) z ZE

0
  • #9 17 Lip 2011 22:06
    jasiupz
    Poziom 2  

ele_pp napisał:
    Witam.
    jasiupz napisał:

Tu jest więcej fantazji, bo cóż to za projekt ? Do czego ten B 20 ?
    Dalej - podlicznik, dublowanie wyłączników samoczynnych ... ?

B20 jako zabezpieczenie główne fazy zasilającej pokój gdyż nie wiem czy wyłącznik różnicowo-prądowy może być użyty jako główny wyłącznik zasila w pokoju, a 5xB10 zabezpieczenie gniazdek, każdy jeden B10 do jednego gniazdka.

Pytam się dlatego gdyż chciałbym zrobić dobrze i bezpiecznie

0
  • #10 17 Lip 2011 22:07
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Jakbyś kol. jasiupz położył do ziemi za porównywalną cenę YAKY 4x70 mm2, to spadek napięcia obniżył by się do 0.8 %.

0
  • #11 17 Lip 2011 22:09
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Przerost formy nad treścią w tym przypadku, na co już zwrócono uwagę.
    Tu jest więcej pytań, niż odpowiedzi.

0
  • #12 17 Lip 2011 22:16
    jasiupz
    Poziom 2  

ele_pp napisał:
    Witam.
    jasiupz napisał:
    fantazja ?? została wykonana modernizacja istniejącego przyłącza( około 115mb przewodu w ziemi 5x10mm2
    Przez kogo i na jakiej podstawie ?
    Cytat:
    Mamy na myśli przydział mocy związany z TWP (lub WTP) z ZE

Czekałem na to ponad pół roku, na podstawie naszego zgłoszenia do ENEa, wcześniej było przyłącze na jeden budynek gdyż mieszkamy w bliźniaku, i przyłącze było z jednej strony budynku czyli od strony sąsiadów a sąsiedzi w zimie zrobili nam pstryk i pozbawili nas napięcia w domu, załączyli po 4 dniach, policja ani energetyka nic nie pomogli. Dlatego modernizacja lini co do przydziału mocy to pozostało bez zmian. Tak jak było.

Dodano po 5 [minuty]:

jarecki 86 napisał:
    Jakbyś kol. jasiupz położył do ziemi za porównywalną cenę YAKY 4x70 mm2, to spadek napięcia obniżył by się do 0.8 %.

Wszystko wykonywała firma której zlecono położenie kabla, ja tylko wyłożyłem kasę ;), teraz to już za późno na zmiany kabla.

0
  • #13 17 Lip 2011 22:23
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Nie w tym rzecz, jaka była przyczyna.
    Rzecz w tym, dlaczego taki a nie inny przekrój kabla, dlaczego taka a nie inna ilość żył w kablu, dlaczego takie a nie inne zabezpieczenie przedlicznikowe.
    I wreszcie - kto i jak ma zamiar stworzyć tego dziwoląga w postaci osprzętu w rozdzielnicy :
    - podlicznik
    - RCD 10 mA
    - B 20
    - B 10 dla gniazd, każde osobno

PS. Musicie mieć w domu wszystko "na prądzie" , skoro moc zamówiona to ok. 26-28 kW

Dopisuję - podziękuj "firmie" za profesjonalizm.
    Papiery dali ? Gwarancję dali ?
    (Nie tak dawno też "firma" położyła kabel 5x (przy zasilaniu w układzie TT). Piata żyła "wisi w powietrzu")

A teraz kto ma zamiar robić tę "elektrykę" ?

0
  • #14 17 Lip 2011 23:23
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 19 Lip 2011 06:34
    Zloty60
    Poziom 21  

jasiupz napisał:

tak samo w pokoju drugim

w kuchni : różnicówka 20A 10mA,

Mi się wydaje ,że kolega myśli jedno a mówi drugie tzn.myli pojęcia.

Masz na myśli normalne różnicówki o prądzie zadziałania 30mA tylko poprostu tak napisałeś jak napisałeś?
    Czy ktoś Ci doradza w doborze osprzętu ,bo z projektu to co chcesz zastoasować raczej nie jest wzięte?
    Ale te zabezpieczenia gniazd ,10A bezpiecznikiem.? Tak się nie robi!

0
  • #16 19 Lip 2011 08:36
    pm.001
    Specjalista elektryk

Witam
    Kolego jasiupz odnoszę wrażenie że Twój przypadek jest wręcz książkowym do tego aby pojawiło się hasło "wezwij dobrego elektryka". Takie stanowisko wcale nie ma zdyskredytować Ciebie ale zapewnić bezpieczną i działającą instalację oraz zminimalizować koszty (na ile się to da biorąc pod uwagę że część robót już wykonano)
    pozdrawiam
    pm001

0
  • #17 22 Lip 2011 20:29
    masonry
    Poziom 30  

Mi to wygląda na dom w którym wynajmowane są pokoje.
    Często spotykam się z podobnymi układami w nazwijmy to domach wczasowych lub ośrodkach wczasowych.
    Bardzo często jest tam właśnie stosowany podlicznik na każde pomieszczenie Bezpieczniki B10 na każde gniazdo dla ograniczenia mocy. Do tego zamiast wspomnianego przez autora B20 przed RCD, stosowane są ER jako wyłącznik główny dla danego pomieszczenia.
    Na instalacje w takich obiektach trzeba spojrzeć inaczej niż na instalacje w normalnym domu lub mieszkaniu.
    Może autor napisze wprost czy jest to zwykłe mieszkanie czy pokoje do wynajęcia, wówczas skończy się bicie piany i przyjdzie czas na konkretne sposoby rozwiązania problemu.

1