Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Algorytm rysowania linii na graficznym lcd podając kąt

17 Lip 2011 21:15 1083 4
  • Poziom 20  
    Witam
    Wszędzie dostępny jest algorytm rysowania linii gdzie podawane są współrzędne początkowe x,y i końcowe.
    Poszukuję algorytmu rysowania linii o zadanym pkt. początkowym lecz gdzie podaję także kąt oraz najlepiej jeszcze długość.
    Można co prawda zrobić to na podstawie funkcji liniowej albo coś z trygonometrycznymi ale może jest coś gotowego kto już wcześniej wymyślił :)
    Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Wiesz co to tangens? Przyjmij że linia startuje w środku układu współrzędnych. Każdą wartość z osi X mnożysz razy tangens i masz pozycję na osi Y. Podane przez ciebie współrzędne startowe x i y dodajesz odpowiednio. Tyle cystej matematyki.
  • Specjalista techniki cyfrowej
    powerm napisał:
    Wiesz co to tangens? Przyjmij że linia startuje w środku układu współrzędnych. Każdą wartość z osi X mnożysz razy tangens i masz pozycję na osi Y. Podane przez ciebie współrzędne startowe x i y dodajesz odpowiednio. Tyle cystej matematyki.

Albo odwrotnie (poruszać się po y), zależy w którym oktancie jest odcinek, bo pionowych linii się tak nie da rysować. Prościej się chyba nie da, chociaż nie wiem czy linia narysowana algorytmem Bresenhama nie będzie ładniejsza. Trzeba by wtedy policzyć współrzędne punktu końcowego.
    I jeszcze tutaj taka uwaga, bo trzeba śledzić długość linii, więc albo w trakcie rysowania dla każdej współrzędnej trzeba sprawdzić czy x^2 + y^2 <= l^2, gdzie x i y to Przesunięcia względem punktu początkowego, a l to oczywiście długość, albo policzyć współrzędne końcowe.
  • Poziom 20  
    OK, wymyśliłem takie coś, dla 1 ćwiartki:
    Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Pozostaje mi przeliczenie kąta bo funkcja przyjmuje argument w radianach...a coś mi się tam gryzie. Wygodnie mi podawać kąt w stopniach...
    Pozdrawiam