Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Karta dĽwiękowa pod ISA - nie może ustawić parametrów

amator 08 Mar 2002 11:53 3238 10
    amator
    Level 22  
    Dostałem do naprawy komputerek 100 MHZ/16 MB RAMU. Był zainstalowany W95 niemiecki, no więc przeinstalowałem na polskiego. No i mam problem z dĽwiękówk±. Jest pod ISA. Nie wiem co to za karta, wiem że produkcji ENSONIQ ('94r). Długa karta, prawie na cały komputer, ma sterownik CD-ROMU. Windows wykrywa j±, ale nie może ustawić parametrów wejscia-wyjsćia, przerwania i DMA. Zainstalował j± jako Zgodna z MS WINDOWS. Czy to wina sterowników? Czy kto¶ może spotkał się z czym¶ takim? Będę wdzięczny za jakiekolwiek wzkazówki. Pozdrawiam
    fachman
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Kiedy¶ wszystkie dĽwiękówki miały 3 zł±cza do sterowania CDROM . Jedno IDE, standardowe, dwa pozostałe były wykorzystywane do odpowiedniego standardu CDROM. Do takich wynalazków służyły programy konfiguracyjne pod DOS, które zmieniały wpisy w EEPROM na karcie. Powodzenia.
    ormin
    Level 15  
    Chyba że karta posiada zworki którymi się ustawia DMA, przerwania itd. Należy wtedy z karty oczytac ustawienia i wpisać je do Windows'a.
    amator
    Level 22  
    S± dwie zworki - jedn± ustawia się adres kodeka a drug± adres płyty. zmieniałem, ale nic to nie dało. A masz może taki program o którym pisałe¶? Albo czy istnieje program przeszukuj±cy zasoby komputera i wy¶wietlaj±cy informacje o adresach, irq i DMA?
    ormin
    Level 15  
    Wykorzystane zasoby przez komputer można w windowsie podejrzeć w następuj±cy sposób: Panel sterowania->ikonka System->zakładka Menedżer urz±dzeń->2 razy klikn±ć na Komputer (pojawi się okno Wła¶ciwo¶ci Komputer gdzie można podejrzeć wykorzystywane IRQ, DMA, adresy We-Wy oraz adresy pamięci)

fachman
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Takie programy o których pisałem były integrtaln± czę¶ci± sterowników pochodz±cych od producenta sprzętu.
    Kazor
    Level 17  
    SprawdĽ, czy aby nie pójdzie zainstalowana jako Sound Blaster (Pro). Jak jest kompatybilna to powinno co¶ dać (nawet pod Wind±).
    amator
    Level 22  
    Próbowałem j± ustawić jako Sound Blaster i Sound Blaster Pro, ale nie może jej znale¶ć (nie potrafi przyporz±dkować adresów i-o, IRQ i DMA).
    amator
    Level 22  
    Taki sposób podgl±dania ustawien jest, ale u mnie jest tam tylko adres wej¶cia - wyj¶cia. nie mam przerwania ani DMA. Ręcznie ustawiałem konfiguracje, no to były konflikty (IRQ 7 wykorzystane było przez LPT1, zmieniałem na 9, 10,11 ale nic).
    Jacekj
    Level 20  
    Karta powinna bez żadnych specjalnych sterowników działać pod DOS-em Jedynie w autoexec-u należy dać linię:
    Set Blaster z parametrami IRQ, DMA. Programy diagnostyczne dosowe powinny ją widzieć (mam kartę nieznanego producenta i tak działa).