Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ustawienie kolumn, brak niskich tonów w miejscu odsłuchowym

18 Lip 2011 16:24 2128 7
  • Poziom 20  
    witam, mam problem z ustawieniem kolumn, a dokładniej chodzi o to ze jak siedzę na łóżku (miejsce odsłuchowe) to w ogóle nie ma basu, zauważalny jest dopiero przy położeniu się na łóżku, czyli można powiedzieć że blisko podłogi bas jest słyszalny a na wysokości głośników wysokotonowych tj. ok 75cm brak. Pokój wygląda następująco

Ustawienie kolumn, brak niskich tonów w miejscu odsłuchowym

proszę o jakieś rady, przemeblowanie nie wchodzi w grę, chyba że delikatne

Z góry dziękuję

Ps. Kolumny to Heco Interior Reflex 30H mkII, amplituner stereo - Grundig (Fine arts) R21, źródło - budżetowe DVD
  • Poziom 43  
    nie przejmuj się zasadą że najlepiej dla basów jak kolumny stoją bezpośrednio na podłodze i postaw je na próbę na stoliku lub na krzesłach, odsłuchaj i oceń.
  • Poziom 21  
    Rady? Nie wiem, czy to Cię usatysfakcjonuje, ale najlepszym rozwiązaniem byłoby dorobienie/dokupienie subwoofera.
    Poczytaj o rozchodzeniu się fali dźwiękowej itp. a zrozumiesz. Zapewne zauważyłeś też, że w rogach pokoju też jest więcej basu.
  • Poziom 43  
    Jedyny sposób jest taki aby połazić z kolumnami po pokoju aby znaleźć ,,złoty środek''. Wydaje mi się że obecnie ustawione są trochę niedobrze.
    Spróbuj jedną postawić w miejsce stojaka z CD a łóżko przesunąć bliżej akwarium.
  • Poziom 20  
    witam, ponownie. Subwoofer odpada, tzn. mam subwoofer aktywny Terratec i przesuwa on scenę muzyczną w jedną stronę. Ogólne pojęcie o rozchodzeniu się fal dźwiękowych mam, bas nie rozchodzi się kierunkowo tylko po całej powierzchni jak się nie mylę?

Co do postawienia podłogówek na jakieś podstawki, to wtedy głośnik wysokotonowy nie będzie na wysokości uszu, czyli całe pasmo dokładnie nie pójdzie w stronę ucha a na szczegółowych wysokich tonach również mi zależy gdyż przeważnie słucham muzyki klasycznej oraz rocka.

Dziękuje za odzew, i proszę o kolejne sugestie :)

Dodano po 18 [minuty]:

"wariato" przesunięcie tak jak napisałeś poprawiło stereofonię, ale bas dalej pozostaje jak dawniej
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    jutro sprawdzę ten sposób z przeciwfazą :) próbowałem tego już i nie dało efektu, ale przy innym ustawieniu kolumn.

Subwoofer mam w systemie basreflex, wylot z tyłu, kolumny w tym samym sytemie tylko że wylot z przodu.
  • Poziom 43  
    Piszesz że w subwooferze masz Br umieszczony z tyłu - to może być powodem, ponieważ podbija częstoliwości przyściane i na przeciw. Pokombinuj z tym subwooferem, np ustaw go odwrotnie tj BR skierowanym do przodu, przestaw w inne miejsce w miarę możliwości.