Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Awaryjne zasilenie w domu (max. 0,5 kW) - kilka pytań

18 Lip 2011 17:50 2599 5
  • Poziom 16  
    Witam,
    Rodzice poszukują awaryjnego zasilania dla kilku urządzeń domowych:
    85W + 60W - 2 laptopy
    12W - router
    150W - TV
    150W - lodówka
    przy czym najważniejsze są pierwsze 2 pozycje (ok. 150W).
    Charakter pracy - dorywczy, w razie braku napięcia w gniazdkach.

Rozwiązanie pierwsze - agregat. Czytałem parę tematów na forum, objechałem okoliczne sklepy i najbardziej się skłaniam ku SDMO Neo 1000 (ok. 1800zł).
    Rodzice myśleli o agregacie Westlands KM 950 B ze stabilizatorem SVR 2000 (tej samej firmy, co by kosztowało razem niecałe 750zł) ale kategorycznie zabroniłem ;)

Poniższa część tego postu po pierwszych odpowiedziach może być traktowana jako ciekawostka niż sensowne rozwiązanie - jednak skłaniam się ku generatorowi.

Ale po chwili namysłu, co jest potrzebne, jak ma być użytkowane przyszło mi takie rozwiązanie:
    Sieć elektryczna -> prostownik -> mocny akumulator samochodowy -> inwerter - > wyżej wymienione urządzenia (komputery itp.)
    Z szacunkowych obliczeń na podstawie akumulatorów w pobliskim sklepie samochodowym (830Ah 95Ah Varta 625zł) czas pracy na zasilaniu tego typu powinien wynosić:
    95Ah * 12V = 1,1 kWh
    1,1 kWh / 450 W = 2,5 h
    1,1 kWh / 150 W = 7,3 h
    Po uwzględnieniu strat da to kilka godzin pracy.
    Pomysł ten wziął się z:
    - chęci użycia zamiast elementów mechanicznych elementów elektrycznych (teoretycznie mniejsza awaryjność i łatwiejsza konserwacja)
    - mniejszy hałas
    - agregat powinien stać na zewnątrz domu, taki układ czułby się lepiej w domu

I tu pytania:
    a. Czy układ akumulator-inwerter da sobie radę z prądem rzędu 15A (minimum), niecałe 40A (przy pociągnięciu 450W)?
    b. Czy układ taki mógłby być podłączony na stałe do prądu i działał na podobnej zasadzie jak UPS czy może lepiej by było go podłączać dorywczo?
    c. Czy taki akumulator rzeczywiście ~100Ah efektywnie wykorzysta czy lepiej go tak nie katować i tylko np. do połowy warto użytkować?
    d. Jaki byłby koszt całości jeśli miałoby to jakąkolwiek rację bytu?

Pozdrawiam i mam nadzieję, że nie powypisywałem strasznych bzdur (zdecydowanie bardziej moją dziedziną są komputery ;])
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 34  
    LeniVietz napisał:
    Z szacunkowych obliczeń na podstawie akumulatorów w pobliskim sklepie samochodowym (830Ah Varta 625zł, 800Ah Norauto 500zł) czas pracy na zasilaniu tego typu powinien wynosić:

Wszystkie Twoje obliczenia na darmo. Powiedz gdzie, a sam chętnie kupię taki akumulator w takiej cenie. :D
    Ten akumulator ma 100Ah. 830A to prąd rozruchowy.
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 19  
    Witam.
    Z pojemnościami akumulatorów troszeczkę przesadziłeś, a dokładnie dziesięć razy, nie 830 Ah, a 83 Ah, za tą cenę oczywiście.
    Akumulator o pojemności 200 Ah, dedykowany do pracy buforowej będzie kosztował tyle co agregat inwerterowy.
    Więc najlepszym rozwiązaniem będzie agregat.
  • Poziom 16  
    Poprawiłem bzdury z pierwszego postu, wiedziałem że te liczby są trochę za duże ;/
    8 godzin to i tak w miarę sensowny wynik ale chyba jednak w takim wypadku wracam do tematu agregatu.

Upatrzony przeze mnie model to (jak wspominałem): SDMO Neo 1000 (ok. 1800zł)
    Oto szczegółowe dane od polskiego dystrybutora: http://www.gensys.fr.pl/cake/app/webroot/index.php/oaggregates/viewcart/oadocument45.pdf

Czy ktoś miał do czynienia z tym modelem albo chociaż z innymi modelami tej firmy? Na polskich stronach z opiniami na temat tego modelu jest bardzo ubogo, zaraz zacznę szukać na zagranicznych ale chętnie zasięgnę rady kogoś, kto jest w temacie ;)
    Chyba, że w podobnej cenie są lepsze propozycje?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    Jestem w posiadaniu tego urządzenia i powiem szczerze jest OK. Podpiąłem: zamrażarkę, lodówkę , 2laptopy, zasilacze do telefonów, lampę i śmigało na zbiorniku 1,7l przez 5,5 godziny. Jakby ktoś chciał to powystawowe są za 1100zł oczywiście na gwarancji.