Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak to jest z lawet(k)ą, potrzebne E czy nie?

milejow 18 Lip 2011 21:12 1376 7
  • #1 18 Lip 2011 21:12
    milejow
    Poziom 42  

Witam, krótka piłka-chcę małą lawetą przywieźć auto a nie mam kat.E, wiezione auto ma masę własną 780kg, lawetka300kg a jej DMC1150kg. Auto ciągnące ma masę własną 980kg a przyczepę hamowaną może ciągnąć o DMC max1150kg. Mogę jechać czy nie???

0 7
  • Pomocny post
    #2 18 Lip 2011 21:15
    robokop
    Moderator Samochody

A ile waży całość?

Cytat:

kategoria B:

1. pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
    2. pojazdem, o którym mowa w pkt. 3.1, z przyczepą inną niż lekka o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
    3. pojazdem, o którym mowa w pkt. 3.1 z przyczepą lekką,

http://www.motofakty.pl/artykul/kategoria_b.html
    Cytat:
    Nie wszyscy kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B wiedzą, że uprawnia ono do kierowania nie tylko samochodami osobowymi.

Jeśli masz prawo jazdy kategorii B, możesz prowadzić tzw. zespół pojazdów – czyli samochód z przyczepą – w dwóch sytuacjach:

- zawsze, jeśli jest to przyczepa lekka, czyli taka, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg,
    - jeśli jest to inna przyczepa, muszą zostać spełnione dwa warunki: suma dopuszczalnych mas całkowitych pojazdu i przyczepy nie może przekroczyć 3 i pół tony; masa własna samochodu musi być większa niż dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy.

W innych sytuacjach musisz posiadać prawo jazdy kategorii B+E!

Prawo jazdy kategorii B uprawnia także do prowadzenia:

- ciągnika rolniczego, bez przyczepy (z wyjątkiem lekkiej)

- pojazdu wolnobieżnego, czyli np. spycharki lub koparki

Źle się skopiowało, ale da się doczytać o co chodzi. Wynika z tego że samochód holujący musi być cięższy niż DMC ( czyli masa lawety plus ładunek), a całość nie może być cięższa niż 3,5 tony. Czyli nie możesz :)

0
  • #3 18 Lip 2011 21:26
    milejow
    Poziom 42  

Zaokrąglając:
    Laweta300
    na niej800
    ciągnik1000
    -wychodzi zestaw o wadze 2100kg
    Wychodzi lipa bo laweta z ładunkiem jest cięższa od auta ciągnącego, dobrze kumam?

0
  • Pomocny post
    #4 18 Lip 2011 21:29
    mattipl
    Poziom 14  

Na kategorie B mozna prowadzic auto z przyczepa, ale jej DMC nie moze przekraczac MW pojazdu, a caly zestaw nie moze przekraczac 3500kg.

A dokładnie widać tu:
    Jak to jest z lawet(k)ą, potrzebne E czy nie?

1
  • #5 18 Lip 2011 21:36
    milejow
    Poziom 42  

Dodam, że DMC auta ciągnącego to 1450kg
    Cholera-powyciągam z autka na lawecie co można i wrzucę do ciągnika żeby był cięższy tylko, że liczą się pewnie cyferki w dowodach?
    Żeby to było z50kilometrów to bym nawet nie pytał ale mam do zrobienia ponad 600w jedną stronę i nie ma bata-kontrola pewna:cry:

0
  • Pomocny post
    #6 18 Lip 2011 21:43
    mattipl
    Poziom 14  

Raczej nie będą szukać w trasie wagi żeby sprawdzić czy może akurat możesz jechać;) Niestety, musisz szukać innego sposobu.

0
  • Pomocny post
    #7 18 Lip 2011 21:44
    robokop
    Moderator Samochody

Ale tu nie chodzi o DMC, tylko o masę własną - czyli nici z tego. Papier jest wszechmocny.

0
  • #8 18 Lip 2011 21:51
    milejow
    Poziom 42  

Szkoda bo policzyłem, że tylko w takim przypadku(jadę sam własnym autem) zakup tego ładunku się opłaca, po wynajęciu profesjonalnego przewoźnika(wsio legalnie, bez trzęsienia portkami na trasie) na takim dystansie opłacalność rozbija się o kant d....y. Podziękował za odpowiedzi-temat wyczerpany

0