Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hp a6230 po wymianie zasilacza na(Chieftec) nie uruchamia się

19 Lip 2011 02:19 2743 26
  • Poziom 8  
    Witam

Zakładam temat ponownie - kosz , w tytule nie potrafię wyjaśnić w skrócie zagadnienia

Zestaw Hp konfig. core 2 duo nvidia 8500 płyty Asus(nie podaje dokładnie bo i tak specyfikacji nie ma na stronie supportu) dysk, ramy i oryginalny zasilacz bestec 300 w

Po podmianie na chiefteca 400 GPS 400 AA sprawny - komputer tylko uruchamia wentylatory i na tym koniec , nie ma możliwości wejść do biosu ekran czarny

Co mam jeszcze napisać żeby temat nie poleciła do kosza , na oryginalnym zasilaczu jest wszystko ok
  • Admin grupy komputery
    DriverMSG napisał:
    Co mam jeszcze napisać żeby temat nie poleciła do kosza
    Pełną konfigurację komputera.

Co to jest HP 6230?
    Dlaczego nie podajesz modelu płyty gł?
    Brak pełnej nazwy/modelu karty graficznej, zero informacji o pamięci RAM i (co ważne) jaki był powód wymiany zasilacza?

Bestec 300 w ma linię +12V o mocy 18A, natomiast Chiftec 400 GPS 400 AA ma dwie linie +12V o mocy 14A i 15A, jeśli są odseparowane i nie ma możliwości ich połączyć, to mogą być za słabe dla twojego zestawu - powyższe oczywiście to tylko teoretyczne rozważania - jeśli faktycznie ten zasilacz jest sprawny.
  • Poziom 8  
    Matko jak znajdę dopisze jaki model zestawu .

Konfig . płyta Asus P5LP-LE,grafika asus nvidia 8500 GT , Ram 4 kości ddr 2 (2X1 GB , 2x 512)

Powód podmiany , po prostu chciałem wsadzić tego Chiefteca ponoć lepszy na oryginale działa wszystko bez zarzutu
  • Admin grupy komputery
    Jaką masz pewność, że ten Chiftec jest sprawny?
    Odłącz od komputera 3 kości pamięci, dyski, napędy optyczne i ewentualnie zbędne karty PCi oraz urządzenia USB, a następnie sprawdź czy komputer się uruchomi.
    Sprawdź miernikiem napięcia zasilacza - porównaj napięcia obu zasilaczy.
  • Poziom 8  
    Sprawny bo pracował na mocniejszej konfiguracji bez zaostrzeń dopiero co wyjęty , tu jest jakiś myk że płycie coś nie pasuję tylko zupełnie tego nie rozumiem
  • Admin grupy komputery
    Dodatkowe zasilanie +12V na płycie gł. podłączyłeś?
  • Poziom 8  
    Jest podłączone . Po wciśnięciu power jest start wentylatorów i dysku , po czym powinien być ekran HP z wyborem wejścia do biosu itp a następnie dalsze etapy ładowania systemu . Przy tym chieftecu jest tylko start wentyli , kręcą się jakby znacznie szybciej dysk tez rusza ale na tym koniec ekran czarny i amba.

Dodano po 1 [godziny] 56 [minuty]:

Więc tak, po dłuższych nocnych zmaganiach udało mi się uruchomić wreszcie komputer na tym zasilaczu, jednak sprawa jest dla mnie dalej niejasna ? dlaczego :

Otóż miałem niepodpięty napęd DVD i co się okazuje po podpięciu rusza ale mało tego żeby wszystko prawidłowo wystartowało napęd przed startem musi mieć wysunięta tackę z płytą inaczej nic z tego i tak za każdym razem ech masakra jakaś .
  • Admin grupy komputery
    Był podłączony do płyty gł. ale nie do zasilacza? Odepnij go całkowicie - oba kable i sprawdź.
  • Poziom 8  
    Może opisze :

Na płycie są 4 porty Sata i jeden IDE , napęd jest Sata podpięty pod pierwszy port , dysk za to IDE 5 port w kolejności (bios) botowanie CD jako pierwsze , i w tej konfiguracji jak pisałem bo do tego tylko aktualnie doszedłem przy podłączonym napędzie i wysuniętej tacce z płyta komputer prawidłowo się uruchamia .

Tylko teraz pytanie dlaczego tak się dzieje skoro przy oryginalnym zasilaczu nie ma znaczenie czy napęd jest podłączony czy nie czy dysk jest IDE czy nie miałem najróżniejsze konfiguracje ( 3 dyski napęd , 2 dyski 2 napędy rożne porty itp )

Będę jeszcze kombinował ale może ktoś ma jakiś pomysł , bo trochę mnie irytuję juz to grzebanie przełączanie , a wczoraj z tym podłączeniem że tak powiem trochę na palę przypadkiem trafiłem , co nie zmiana faktu że to chyba nie tak powinno wyglądać
  • Admin grupy komputery
    Najpierw sprawdź, czy komputer uruchomi bez napędu optycznego.
  • Poziom 8  
    Właśnie sęk w tym że stratuje tylko z napędem , mało tego jak odłączyłem odłączyłem od usb blutuch od klawiatury tez nie startuje . Chyba wracam do tego besteca bo mam już dość start stopów przełączania kombinowania bo przecież niby prosta sprawa zasilacz pod prąd do płyty dwa kable i wsio .

Gdzieś jeszcze znalazłem nt. HP ale chodziło o wentylatory cyt.

Ponieważ miałem wolne 2 wentylki Scythe S-Flex (oba 2000 RPM) zamieniłem je z fabrycznym badziewiem i... komp odmówił współpracy - CPU + system fan error, brak jakiejkolwiek możliwości zainstalowania systemu.
    Ynteligenta płyta steruje nie obrotami, a napięciem w zależności od obciążenia, podczas startu podawany jest na złącza wentylatorów impuls startowy (12V) i
    bardzo szybko następuje spowolnienie obrotów.

Płyta główna podczas rozkręcania CD z systemem wykrywa zbyt duży spadek prędkości wentylatorów i robi szybki OFF.
    Mały trick: należy zainstalować system z podłączonymi szybkimi wentylami i po zainstalowaniu systemu oraz ustawieniu w BIOSie bootowania na HDD można
    podłączyć wolniejsze wentylki.

Przy odpalaniu komputera z HDD czujnik nie ma nic do powiedzenia od momentu startu ładowania systemu (krótszy czas niż start z CD), wentylatory jeszcze wtedy kręcą się szybciej, więc system startuje i działa najzupełniej normalnie ....

ale to dotyczy wentyli a tu ?
  • Admin grupy komputery
    Sprawdź, porównaj kolory kabli we wtyczkach zasilających płytę gł. HP czasami odstaje od norm ATX.
  • Poziom 8  
    Obejrzałem i przedstawiam różnice bo są ,

kabelek fioletowy - jak i strzałka w chieftecu kabelek czarny

kabelek róż - cheftec brak , jest to już w tej części odpinanej kostki

przy fioletowym na płytce napis +5VSB , przy różowym + 5 VS

a w praktyce nic a nic mi to nie mówi ale wygląda na to że Hp coś tu pokomplikowało żeby klientowi było łatwiej

Hp a6230 po wymianie zasilacza na(Chieftec) nie uruchamia sięHp a6230 po wymianie zasilacza na(Chieftec) nie uruchamia sięHp a6230 po wymianie zasilacza na(Chieftec) nie uruchamia się

EDIT: przy różowym dokładnie jest +5 V.S
  • Poziom 30  
    Ile lat ma ten chieftec? - na obudowie powinno byc data code . GPS 400AA produkowany był (bo nie wiem czy produkują go nadal) od jakis 8lat więc może jest po prostu zużyty/uszkodzony. To że inny komputer na nim działał o niczym nie swiadczy - mógł on po prostu go słabiej obciążać i dlatego jakoś to działało.
    Dla mnie te objawy to ewidentne nie trzymanie napieć - rozkreć tego chiefteca pewnie kondensatory będą wypukłe.
  • Admin grupy komputery
    Pokaż zdjęcia wtyczek z obu stron z obu zasilaczy.
  • Poziom 8  
    Więc tak kondensatory wszystkie są ok , wieku nie potrafię ustalić na tabliczce nic nie widzę , co do napięć nie mam czym w tej chwili zmierzyć a całej przeszłości zasilacza nie znam

Tylko tak cały czas jest myk z tym napędem jak wysunę tackę wszystko startuje jak należy , po odłączeniu dysku napędu nie ma nic a powinno wyświetlić się że disk bot coś tam... Czyżby płyta była tak mądra ze nietrzymanie napięć objawiało by się zawsze tak samo - napęd potrzebny do startu ? dziwne

Ed co do kabelków bo z tego wszystkiego pomyliłem różnica jest tylko w braku tego różowego

Dodaje obrazki ale już dziś nie mam zdrowia robić dokładnych , jest jednak ta różnica w kolorze jednego o którym pisałem i braku tego różowego reszta to samo

Wtyczka pierwsza bestec

• Poziom 8  
    Był i nic to nie dało
  • Poziom 30  
    kompas1 napisał:

Tylko tak cały czas jest myk z tym napędem jak wysunę tackę wszystko startuje jak należy , po odłączeniu dysku napędu nie ma nic a powinno wyświetlić się że disk bot coś tam... Czyżby płyta była tak mądra ze nietrzymanie napięć objawiało by się zawsze tak samo - napęd potrzebny do startu ? dziwne

Ed co do kabelków bo z tego wszystkiego pomyliłem różnica jest tylko w braku tego różowego
    url]

Uruchomienie z otwartym napedem powoduje mniejsze obciazenie linii 12V -naped zamkniety po podaniu zasilania probuje zogniskowac laser i zakręcic plyta a mechanika w napedach jest zasilana z 12V .Rozowy kabelek z tego co widze podpięty jest razem z czerwonym do jednego pina? - jest to po prostu przewód pomocniczy do kompensacji wpływu rezystancji przewodow zasilajacych - dzieki temu zasialcz w teorii ma bardziej stabilne napiecie 5V.
    W chwili obecnej bez pomierzenia miernikiem napiec wyjsciowych z chiefteca łącznie z napięciem PG (bo na moje oko to ono odcina start płyty) nie bardzo jest możliwość kontynuacji.
  • Poziom 8  
    Widzę że wprowadzam trochę w błąd niedokładnym opisem , start wygląda tak

Power nastepuje uruchomienie wentylatorów - są 2 procesor obudowa plus wentylator z karty graficznej który to rozkręca się do maksymalnych obrotów po czym ok jednej lub dwóch sekund i je wyraźnie zmniejsza i w tym właśnie czasie pojawia się plansza HP z wyborem bios itp.

Przy Cheftecu otwarta tacka ok zaczynamy wciskam power tacka niemal natychmiast ze startem wentylatorów wsuwa się po czym napęd zakręca płytą płus laser i niemal jednocześnie z działaniem napędu pojawia się plansza hP i jednocześnie wentylator od karty zwalnia

Teraz tak na chłopski rozum bo na elektryce elektronice właściwie się nie znam , wygląda to tak jakby do zainicjowania startu ekranu planszy, obniżenia predkości wentylatora karty potrzebny jest ten napęd i jego pobór pądu - bez tego mam tylko kręcące się wentylatory i dodatkowo jakby po paru sekundach jeszcze przyspieszały i to wszystko

Oczywiście nie zmienia to faktu że napięcia powinienem zmierzyć aczkolwiek mocno sugerowałem się tym że zasilacz pracował bez zarzutu w konfiguracji znacznie mocniejszej od mojej

Dodano po 2 [godziny] 53 [minuty]:

Edytuje temat w związku z istotnymi informacjami :

Dzisiaj zabralem sie za to na spokojnie i odłączyłem dysk , napęd wyjąłem kartę graficzną (podłączyłem kabel pod integre) i ha co najważniejsze a niestety nie wspomniałem Tuner TV i co się okazało powodem nieprawidłowego rozruchu jest włośnie tuner .

Bez Tunera w każdej konfiguracji (podłączyłem dwa napędy 3 dyski komputer rusza bez zająknięcia .

I teraz powstaje pytanie co z tym fantem można zrobić bo chyba nie jest to jednak wina napięć zasilacza ?

Dodaje fotki tunera są tam podłączone czarny power SW obok biały dwa pin (kabelek jako całość) nic mi to nie mówi co to? Dodatkowo jest miejsce przy nich na zworkę wpinałem nic nie daje kabelki wypinałem tez nie rusza , pozostaje jeszcze zielone wejście 4 poin nie wiem co to ?

Hp a6230 po wymianie zasilacza na(Chieftec) nie uruchamia sięHp a6230 po wymianie zasilacza na(Chieftec) nie uruchamia sięHp a6230 po wymianie zasilacza na(Chieftec) nie uruchamia sięHp a6230 po wymianie zasilacza na(Chieftec) nie uruchamia sięHp a6230 po wymianie zasilacza na(Chieftec) nie uruchamia się
  • Poziom 8  
    Odświerzam .

Czy ma ktoś pomysł dlaczego podłaczony Tuner Tv przy zasilaczu chiefteca powoduje niemożnośc prawidłowego "wystartowania komputera"- rozruch wentylatorów dysku i na tym koniec" za to przy bestecu bez problemu

Napięcia zmierzone - są w normie
  • Poziom 21  
    Dokąd prowadzą te 4 przewody? Bo jak patrzę na opis wtyczki "POWER SW" to mnie bierze ostre zdziwienie, gdyż jak do tej pory nie spotkałem się z tym, żeby przycisk od włączania komputera był podłączony przez tuner TV.
  • Poziom 8  
    elektro94 napisał:
    Dokąd prowadzą te 4 przewody? Bo jak patrzę na opis wtyczki "POWER SW" to mnie bierze ostre zdziwienie, gdyż jak do tej pory nie spotkałem się z tym, żeby przycisk od włączania komputera był podłączony przez tuner TV.

Nie nie , ten przewód nie jest od włącznika , tylko od Tunera a druga końcówka jest wpięta co widać obok POWER SW .
  • Poziom 21  
    Czyli jak rozumiem ten kabel jest podłączony od karty do... tej samej karty? Podaj markę i model tego tunera.
  • Poziom 8  
    Tak jest podłączony od karty do karty . Model to - Compro VideoMate X500
  • Poziom 21  
    Dziwna rzecz. Co się dzieje, gdy włączasz komputer bez podłączonych tych 4 przewodów do karty?
  • Poziom 8  
    Aktualnie kabelek odłączyłem całkowicie bo zdaje sie jego zadanie to przy podpięciu do płyty możliwość zaprogramowanego startu komputera .

Tak czy inaczej niczego to nie zmienia , komputer na tym chieftecu uruchomi się prawidłowo tylko przy wysuniętej tacce napędu .

Nie mam teraz pod ręka innego zasilacza, bo jestem ciekaw czy sytuacja sie powtórzy , jeśli tak to jest to nieco upierdliwa sprawa przy ewentualnej wymianie zasilacza gdyż obecny z racji że pracuje ponad 20 tys godzin może tego potrzebować .

Jest jakaś zależność "prądowa ??" której nie rozumiem i nie dojdę z racji że sie mało na tym znam ale ciekawi mnie ocb.