Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana licznika 3-f Czy mogę sam wymienić licznik i poprosić o nowe zapisy w u

danfil 19 Lip 2011 16:40 2815 8
  • #1 19 Lip 2011 16:40
    danfil
    Poziom 14  

witam ...

Mieszkam na wiosce i dostałem dom po rodzicach. Podczas remontu wyprowadziłem przewody na nowych obwodów, zmywarka, łazienka etc ...
    Miejsce po tablicę licznikową wraz z bezpiecznikami ma niewielkie wymiary - 55x 41 cm i jest tam licznik starego typu. Chciałbym tam dokonać przebudowy tej tablicy w zakresie:

- przejście na bezpieczniki "S-y"
    - dołożenie bezpieczników aby rozdzielić obwody
    - wymienić licznik na elektroniczny

Wymiana licznika warunkuje dalsze działania gdyż tylko wtedy będę mógł wprowadzić tam rozdzielnicę "dwurzędową" z szynami DIN. Przy aktualnym liczniku nie ma miejsca.

Podpowiedzcie mi proszę co muszę zrobić i w jakiej kolejności. Zadzwoniłem do terenowego oddziału ale nadziałem się na kobietę która chyba nie widziała co mówi, gdyż stwierdziła że że taka wymiana jest niemożliwa - tablica mam być tak zaprojektowana że ma być miejsce na liczniki każdego typu ... więc kulturalnie zakończyłem rozmowę ...

Prosiłbym o podpowiedź praktyków czyli w jakie kolejności jakie działania i jakie dokumenty.

Czy mogę sam wymienić licznik i poprosić o nowe zapisy w umowie o przyłącz, czy muszę to procedować w innej formie?

0 8
  • Mitronik
  • #2 19 Lip 2011 16:52
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Sam to jedynie możesz (o ile masz odpowiednie uprawnienia) zmienić tablicę lub wynieść układ pomiarowy na zewnątrz budynku. Oczywiście, po uprzednim wydaniu warunków przez lokalny ZE.

0
  • #3 19 Lip 2011 18:55
    retrofood
    Moderator

danfil napisał:

Czy mogę sam wymienić licznik i poprosić o nowe zapisy w umowie o przyłącz, czy muszę to procedować w innej formie?

Licznik nie jest Twoją własnością i nic Ci do niego.
    Jeśli idziesz do sklepu po bułki, to też obsztorcowujesz dostawcę bułek, że nie przywozi je dla Ciebie karetą w szóstkę koni?
    No bo tutaj tak sobie pozwalasz...

0
  • Mitronik
  • #4 19 Lip 2011 22:10
    greg16
    Poziom 15  

Kolego po pierwsze to na jakiekolwiek operacje związane z sciąganiem licznika to trzeba mieć zgode zakładu energetycznego . Po drugie to licznik nie jest Twój i nie mozesz sobie go zmienić na taki jaki Ci sie podoba . Jedyne co mozesz zrobić to zostawić tak jak jest albo przeniesć licznik na zewnętrzną ściane budynku a w domu zamontować rozdzielnice na aparaty .

0
  • #5 20 Lip 2011 00:21
    zbich70
    Specjalista elektryk

Kolego danfil, dopytaj dokładnie czy w cenniku Twojego operatora istnieje pozycja brzmiąca mniej-więcej "wymiana licznika na życzenie odbiorcy". Myślę, że gdy złożysz zamówienie takiej usługi i zażyczysz sobie licznik elektroniczny, to za "jakąś" odpłatnością życzenie to może zostać spełnione. Ale licz się też z tym, że licznik ten nadal pozostanie własnością operatora i w przypadku ewentualnej usterki będzie przezeń wymieniony. Ale niekoniecznie na taki sam czy podobny! Możesz na powrót dostać gabarytowego "blaszaka"!. Zatem najlepiej będzie jak swoja rozdzielnicę zbudujesz tak aby była przystosowana do wszystkich typów liczników.

0
  • #6 20 Lip 2011 11:22
    danfil
    Poziom 14  

Panowie... Ja nie mam zamiaru kogoś obarczać czy licznik jest mój i nie mój oraz czy to będzie kosztować czy nie ...

Jasno napisałem że działania te są moja inicjatywą i godzę się z kosztami.

Dziś zadzwoniłem ponowie i rozmawiałem z kimś bardziej kompetentnym.

Stanowisko mojego dostawcy jest takie:

"Nie ma możliwości wymiany licznika, chyba że upływa jego legalizacja lub uległ on uszkodzeniu. Natomiast w takim wypadku zostanie wymieniony licznik nawet na elektroniczny, ale jego postawa (bakielitowa część montowana do ściany) pozostaje bez zmian, aby zachować kompatybilność. Nie stosujemy liczników montowanych na szynę DIN."

Czy w takiej sytuacji nie mogę dokonać przebudowy poprawić bezpieczeństwa ponieważ muszę rozwalać dom powiększać wnękę etc ...

czy są jeszcze jakieś inne drogi ?

0
  • #7 20 Lip 2011 11:33
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

A po co Ci ten licznik w domu. Wynieś go na zewnątrz w miejsce, gdzie teraz znajduje się zabezpieczenie przedlicznikowe i będzie po kłopocie. Przy okazji zwróć uwagę na przekrój WLZ.

0
  • #8 20 Lip 2011 13:28
    zbich70
    Specjalista elektryk

danfil napisał:
    Nie stosujemy liczników montowanych na szynę DIN

I się wcale nie dziwię, że odpowiedź jest odmowna. Prawo tak stanowi, że (przynajmniej dla odbiorców indywidualnych) układy pomiarowe instaluje i wymienia dostawca. Wygaśnie legalizacja albo licznik "zdechnie" wcześniej to będą musieli go wymienić. Ciebie w tym momencie niewiele będzie interesowało jak to zrobią a najmniej to, że np. w ramach oszczędności wracają do liczników indukcyjnych (blaszaków). Wciśnij wtedy C52 na szynę DIN :D

A tak w ogóle to nie wiem po jakie licho upierasz się przy takiej miniaturyzacji rozdzielnicy. Tak jak radzą koledzy powyżej - jak masz tak ciasno, wywal to całe badziewie na zewnątrz. Skoro koszty nie są dla Ciebie tak bardzo priorytetowe, to nie powinieneś mieć problemu - obecnie w sklepach i hurtowniach jest w czym przebierać.

0
  • #9 08 Paź 2011 18:44
    danfil
    Poziom 14  

niestety problem musiał zostać rozwiązany inaczej. Wyrwałem większą dziurę i wstawiłem większa rozdzielnie licznik pozostawiając na swoim miejscu - na dostawcę energii nie ma sposobu.

0