Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odgromówka, szybki plan. Czy dobry?

19 Lip 2011 17:54 5457 14
  • Poziom 9  
    Witam.
    Postanowiłem zabrać się w końcu za uziom, bo już tak wisi jeden sezon.
    Idę po najmniejszej linii oporu (finansowej)
    Na rysunku przedstawiłem jak to miałoby wyglądać

https://obrazki.elektroda.pl/9015370400_1311090755.png

Na czerwono zaznaczyłem odgromówkę istniejącą na dachu.
    Na niebiesko bednarkę 35x5 wkopaną na głębokość powyżej metra.
    Na zielono metalowe szpile o długości 1, 5 metra wbite pionowo w ziemie na dnie rowu z bednarką, a następnie przyspawane do niej.

Pojedyncza niebieska bednarka będzie miała długość 8 metrów
    Bednarka w "literę C" około 6 metrów długości

Na koniec wszystko pomalowane ocynkiem w sprayu
    Niestety nie mam możliwości wykonania uziomu otokowego, oraz innego rozmieszczenia bednarki w ziemi.
    Gleba poniżej metra raczej piaszczysta, przechodząca w gliniastą.
    Nie będzie wspólnego uziomu.

Czy ten koncept jest prawidłowy?

Pozdrawiam
  • e-miernikie-mierniki
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista elektryk
    Prawie na pewno za mało przewodów odprowadzających.
    Co do wartości rezystancji uziemienia, to w zależności od rodzaju gruntu są konkretne wymagania i uziom ma mieć taką wartość aby je spełniał - nieważne jak to zrobisz, byle zrobić dobrze i zgodnie z normami.

@edit
    Poczytaj sobie:
    http://www.ochrona.net.pl/
  • e-miernikie-mierniki
  • Moderator
    Zwracam uwagę, że żaden ubezpieczyciel nie uzna instalacji odgromowej, która nie będzie miała metryki. Zastanówcie się, czy warto robić badziewie do niczego.
  • Poziom 9  
    Pomijając poprzednie uwagi :
    obecnie nie jest tak, że instalacja odgromowa powinna mieć uziom otokowy ?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Budynek 64 m2
    Poczytałem troszeczkę na stronie, do której link podał Miniax , oczywiście troszkę tego jest do przetrawienia , doczytam resztę jutro.
    Niestety nie mam możliwości zrobienia uziomu otokowego, ( który jest zalecany, niewymagany w moim przypadku), Ponieważ dom stoi „przytulony” do budynku gospodarczego sąsiada.
    Wbić się w fundament, raczej odpada z przyczyn, o których pisał Griszka0001.
    Co mi pozostaje?
    Zakupie rurę o średnicy 20/2,9mm i długości 5 metrów i postaram się wbić ją w grunt do niej przyspawam poziomą bednarkę długości 10 metrów i tak w dwóch miejscach.??

PS. Komu zlecić wykonanie pomiarów i metryki (elektryk z odpowiednim sprzętem), wypisany dokument przesłać do ubezpieczyciela?
  • Moderator
    jarix123 napisał:

PS. Komu zlecić wykonanie pomiarów i metryki (elektryk z odpowiednim sprzętem), wypisany dokument przesłać do ubezpieczyciela?

Elektrykowi z zaświadczeniem kwalifikacyjnym "D" (dozór) w zakresie kontrolno-pomiarowym. Oczywiście z odpowiednim sprzętem do wykonania pomiarów.
    Lepiej, żeby taki elektryk nadzorował również wykonanie całości i widział, co idzie w ziemię, bo musi to opisać.
  • Moderator Energetycy
    Witam.

Tu jest pewien problem - metrykę pisze się na podstawie ...
  • Poziom 9  
    Nawiązując do tego co piszesz retrofood , elektryka zawołam gdy już wykopie rowy , ułożę w nich bednarkę przyspawaną do ewentualnych szpil.
    Tak żeby widział on przed zasypaniem co w ziemi siedzi.

Metryka zostanie sporządzona na podstawie schematu instalacji piorunochronowej.
    Za wzór :
    http://lowisla.biposwiata.pl/files/sites/4377...2/files/metryka_urzadzenia_pioruchronnego.pdf

Jednak cały czas zastanawiam się w jaki odpowiedni sposób wykonać uziom?
  • Specjalista elektryk
    Witam
    Autorowi wątku poddaję pod rozwagę wykonanie instalacji w zgodzie w obowiązującymi normami. Ponieważ jednak koszt zakupu kompletu norm może okazać się porównywalny cenowo z zakupem projektu dla domku więc polecam to drugie rozwiązanie. Technicznie temat też nie jest prosty o czym niech świadczy fakt że do norm dodawany jest kalkulator oceniający ryzyko.
    pozdrawiam
    pm001
  • Moderator Energetycy
    Witam.

Dokładnie tak, kolego pm.001
    Dziwię się, że autor wrzuca nam wzór, pomijając treść tej metryki (świadectwa urodzenia instalacji odgromowej), w której wyraźnie pisze :
    nazwa i adres jednostki projektowania, która sporządziłą projekt
  • Poziom 9  
    Ok
    W takim razie wykonam uziom stosując sie w jak największym zakresie do zasad i norm.
    Wzywam elektryka z uprawnieniami, wykonuje on stosowne pomiary.
    Musze jeszcze porozmawiać z architektem który wykonywał projekt domu, musi mieć gdzieś schemat instalacji.
    Jeśli nie on to firma która stawiała mi dach.
    być może mam gdzieś w swoich papierach ten schemat

Jeśli wyniki pomiarów wykonanych przez elektryka okażą się prawidłowe, do tego będę miał schemat instalacji odgromowej istniejącej na dachu to czego będzie brakować?

Wszelkie zasady bezpiecznego wykonania uziomu będą zachowane.
  • Moderator Energetycy
    Witam.

Będzie brakować protokołu badania instalaji piorunochronnej, który w/w elektryk
    musi dostarczyć.
    A w protokole badania urządzenia j. w. powinny być ujęte odnośniki do metryki.
    Jakie ? Między innymi :
    - pogoda
    - rodzaj gruntu
    - układ instalacji
    - rodzaj pomiarów
    - numer uziomu/zacisku probierczego
    - rodzaj uziomu
    - rodzaj przewodów odprowadzających
    Dodatkowo wzmianka o przewodach wyrównawczych (dla instalacji wewnętrznej).
    O oględzinach nie wspomnę :D

Jest tego trochę.
  • Poziom 36  
    jarix123 napisał:
    Witam. Postanowiłem zabrać się w końcu za uziom, bo już tak wisi jeden sezon. Idę po najmniejszej linii oporu (finansowej) Na rysunku przedstawiłem jak to miałoby wyglądać https://obrazki.elektroda.pl/9015370400_1311090755.png Na czerwono zaznaczyłem odgromówkę istniejącą na dachu. Na niebiesko bednarkę 35x5 wkopaną na głębokość powyżej metra. Na zielono metalowe szpile o długości 1, 5 metra wbite pionowo w ziemie na dnie rowu z bednarką, a następnie przyspawane do niej. Pojedyncza niebieska bednarka będzie miała długość 8 metrów Bednarka w "literę C" około 6 metrów długości Na koniec wszystko pomalowane ocynkiem w sprayu Niestety nie mam możliwości wykonania uziomu otokowego, oraz innego rozmieszczenia bednarki w ziemi. Gleba poniżej metra raczej piaszczysta, przechodząca w gliniastą. Nie będzie wspólnego uziomu. Czy ten koncept jest prawidłowy? Pozdrawiam
    Na razie zadałbym pytanie, co chce Kolega osiągnąć ? Bo jak to ma być tylko "do ubezpieczenia", to sposób wykonania i działanie nie są niestety istotne, za to odpowiednie dokumenty i pieczątki jak najbardziej - co słusznie podkreślił Kol. Retrofood.
    Jeżeli ma to "jakoś" zabezpieczyć przed pożarem, to może i "jakoś" wystarczy.
    Jeżeli ma chronić instalacje antenowe przed ESD (do czegoś te instalacje trzeba podłączyć) - to może i jakoś wystarczy.
    (Tylko że malowanie pod ziemią izoluje od niej, pod ziemią maluje się miejsca połączeń, nad ziemią owszem - całość).
    Jeżeli ma chronić urządzenia elektroniczne w budynku (a większość ich uszkodzeń to skutki LEMP, trochę od przepięć w instalacji zasilającej, zaś znikoma liczba od udarów bezpośrednich) - na pewno nie pomoże (mimo że nawet uprawniona osoba wykona pomiary i się pod tym podpisze. Piszesz, ze dookoła nie możesz kopać - ale połączenia nie zawsze muszą być w ziemi - tu istotna jest geometria i długości połączeń i ich zwielokrotnianie (zmniejszanie indukcyjności połączeń i zmniejszanie zaindukowanego przez LEMP pola magnetycznego, przy okazji jest to korzystne dla EMC).
    Zapytasz co to ESD, LEMP, EMC, ekwipotencjalizacja, SPD... Jak poszukasz to znajdziesz, podobnie jak lekturę (nawet przystępną i w dodatku po polsku - Charoy cz.1/2/3/4).
    Pioruny norm i przepisów nie czytają, a prawa fizyki są dla nich ważniejsze niż atesty... Osobiście zamiast wydawać pieniądze na "ubezpieczenia od piorunów" i "pieczątki" wydałbym te fundusze na wiedzę i materiały (które zresztą nie muszą być najdroższe - tu ważniejsza jest praca: systematyczność, dokładność).
    Oczywiście wiem, że moja opinia nie będzie się podobała Kolegom, dlatego tym razem nie podam linków gdzie jest wielokrotnie omawiana i uzasadniana (podobnie jak sprawy, z którymi wiąże się temat Kolegi) - a pisałem wiele razy na Elektrodzie, forumSEP, ISE, (trochę też Radiopolska, Radioscanner pl) - można odnaleźć np. przez profil (na Elektrodzie lepiej przez słowa kluczowe, bo tu pisałem najwięcej i nie tylko o tym).