Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zamontować pasek ledów na 12 volt do rowera?

Volumne 19 Lip 2011 20:07 1665 5
  • #1 19 Lip 2011 20:07
    Volumne
    Poziom 9  

Witam.Jestem młodym dokształcającym się elektrykiem i chcę się spytać o kilka rzeczy:
    1)Czy można zrobić z baterii 23AE gniazdo zapalniczki?
    2)Dynamo do nowoczesnego roweru czy zasili nawigacje/telefon komórkowy(chodzi o ładowanie).Jak zrobić aby miały po 12 volt albo taka aby działały?
    3)słyszeliście o radiu do roweru .
    Akumulator żelowy wykluczam z gry ponieważ nigdzie go nie zamontuje

• #2 19 Lip 2011 22:18
    Madrik
    Moderator Robotyka

Volumne napisał:
    Witam.Jestem młodym dokształcającym się elektrykiem i chcę się spytać o kilka rzeczy:

Brawo wiedzy nigdy za wiele. Ale przyznanie się do tytułu "elektryka" już do czegoś zobowiązuje...

Cytat:

1)Czy można zrobić z baterii 23AE gniazdo zapalniczki?

Nie... za mała średnica... ;)
    Ale z kawałka rurki od odkurzacza dałoby radę. :)

Cytat:

2)Dynamo do nowoczesnego roweru czy zasili nawigacje/telefon komórkowy(chodzi o ładowanie).Jak zrobić aby miały po 12 volt albo taka aby działały?

Hmm... mamy źródło napięcia 6V i dokształcający się elektryk pyta, jak zrobić z tego 12V... Pewnie tak samo, jak z "paluszka" 1,5V robi się 3V, 4,5V, 6V, 7,5V, 9V, 10,5V, 12V itd...
    Połączenie szeregowe - mówi coś to hasło wyborcze pewnej partii? ;)

Cytat:

3)słyszeliście o radiu do roweru .

Nie... naprawdę? Nie słyszeliśmy...8-O Ale o drzwiach do wanny już tak. ;)

Cytat:

Akumulator żelowy wykluczam z gry ponieważ nigdzie go nie zamontuje

A co? Obciachowy? Spoilerki lepsze? Nie takie rzeczy w rowerze montowano. ;)

A poważnie:

Jako "elektryk", obojętnie na jakim stopniu "dokształcania" podstawy elektrotechniki znać wypada. Od razu większość rzeczy staje się prosta i łatwa.
    Powiedz, że jesteś kompletnym laikiem w tematyce prądu i po sprawie. Inaczej się ośmieszasz. Coś jakby "początkujący inżynier" zapytał się co to jest "gwintownik i jak wygląda".

Bateria - mówi ci coś hasło "pojemność ogniwa"? Jeżeli tak, to już wiesz co sprawdzić. Jeżeli nie - polecam sprawdzić jaka jest pojemność ogniw 23A. Napięcie to nie wszystko.

Dynamo, obojętnie jak nowoczesne ma charakterystykę nieliniową - zależną od prędkości. Albo nie będzie ci nic zasilać, bo stoisz, albo będzie zasilać o wiele za wysokim napięciem - co może być nieprzyjemne w dłuższej perspektywie. I nie ważne jak "nowoczesny" jest rower i jego dynamo. Potrzebne jest coś, co będzie odbierać nadmiar energii, i oddawać go gdy będzie jej za mało.
    Np. ... akumulator żelowy. ;) Tylko, czy dasz radę pedałować przez kilka godzin, żeby coś naładować? ;)

Widziałem już w rowerach radia, CB, komórki, telewizorki... Jedynie twoja wyobraźnia tu ogranicza pole do popisu. Może rower wymagać pewnych zmian konstrukcyjnych, ale można do niego zamontować niemal wszystko. Nawet silnik. ;)

To samo tyczy się akumulatorów - wszystko się da, tylko trzeba pomyśleć i pokombinować. Jak mawiał mój dziadek - "Masz synu łeb i ch... to kombinuj"
    Na srebrnej tacy to hrabiom podawali. Niestety od 23 czerwca 1920 roku, nie już ani jednego... Także pozostaje po chłopsku - wziąć się do roboty.

• #3 19 Lip 2011 23:28
    tomek10861
    Poziom 27  

Witam. Mnie znów kiedyś nurtowało (teoretycznie) podłączenia laptopa do roweru. :D Taki laptop pociągnie ze 40W, przy sprawności dynama, przetwornicy (załóżmy na poziomie 50%) wychodzi to 80W. Wychodzi iż człowiek musi włożyć 0.109KM. Czy to duże obciążenie dla człowieka? Ile koni mechanicznych ma przeciętny Kowalski? ;)
    Pozdrawiam w końcu to dział na wesoło, ale pytanie prawdziwe

• #4 20 Lip 2011 00:00
    darts
    Poziom 15  

tomek10861 napisał:
    Ile koni mechanicznych ma przeciętny Kowalski? ;)

Przeciętny Kowalski ma 1 konia często mechanicznego... :D

• #5 20 Lip 2011 00:02
    Afcht
    Poziom 30  

darts napisał:
    Przeciętny Kowalski ma 1 konia często mechanicznego...

Zawsze może sobie tuning strzelić.

Szukaj w 5mln produktów