Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Awaria BIOSu na płycie Asus M2N32-SLI

19 Lip 2011 20:54 2706 3
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie!

Mam płytę ASUS M2N32-SLI. Komputer stał kilkanaście dni nie uruchamiany i wczoraj po włączeniu zasilania, po raz pierwszy nie uruchomił się poprawnie. Najwyraźniej zatrzymuje się na BIOSie, dlatego że ekran jest wyłączony a wszystkie wiatraki kręcą się na maksymalnych obrotach. Jeszcze do niedawna, po pojedynczym piknięciu ze Speakera, wiatraki zmniejszały prędkość i pojawiały się normalne teksty BIOSa na ekranie.
    Pokombinowałem z wkładaniem i wyjmowaniem z niej wszystkich podzespołów i doszedłem do tego, że płyta startuje, ale dokładnie raz, i to zaraz po czyszczeniu CMOSa zworką. Wtedy pojawia się komunikat "CMOS checksum error - default loaded. F1-Continue, DEL-Enter Setup" - czyli bez zaskoczenia.
    Tropiłem dalej przyczynę i pierwsze co się okazało, to że bateria CR2032 na płycie padła. Wymieniłem ją i teraz mam takie wyniki:
    - po czyszczeniu CMOSa, wejściu do Setupu BIOSa, następnie wyjściu z zapisaniem zmian - płyta ponownie zamiera
    - po czyszczeniu CMOSa, wejściu do Setupu BIOSa, następnie wyjściu BEZ ZAPISYWANIA ZMIAN - płyta prawidłowo uruchamia się, ale na ustawieniach fabrycznych
    - po czyszczeniu CMOSa, kliknięciu F1 - płyta prawidłowo uruchamia się, ale na ustawieniach fabrycznych
    - po jednorazowym uruchomieniu Windowsa i wyłączeniu go - zatrzymuje się na wyłączonym ekranie, nie odłącza zasialnia, a po restarcie (resecie lub przez odcięcie zasilania) nie chce ponownie uruchomić się. Jedyne wyjście to ponowne czyszczenie CMOSa i operacje jak wyżej.
    - klikanie RESET nie umożliwia na ponowny start
    - przytrzymanie POWER 4 sek wyłącza zasilanie, ale ponowny start nic nie daje
    - włączenie i wyłączenie prądu - bez efektu
    Wszystko oprócz startu działa na niej idealnie! Jedyne co ją potrafi pobudzić do życia to chwilowe przestawienie na "Clear CMOS" - i mam dokładnie jeden start. Potem procedurę trzeba powtarzać. Nie mogę nic ustawić bo po zapisaniu (albo może podczas zapisywania) zatrzymuje się.
    To co sądzę:
    - może być padnięty obwód odpowiadający za RESET, bo nie chce się wyłączyć sama ani restartować.
    - może być padnięty nietypowo Flash z BIOSem: Winbond W39V080APZ
    Dodam, że za pomocą EZ Flash 2 (jest dostępny w SETUPie) profilaktycznie wgrałem ponownie najnowszy stabilny BIOS i nadal mam to samo.
    Czy macie jakiś pomysł co mogę jeszcze zrobić?
    Czy ustawienia z SETUPu zapisywane są w tym samym CMOSie, w którym jest BIOS?
    Czy wymiana tego Flasha na nowy może coś pomóc?

W ostateczności mogę sobie na Front Panel wystawić przełącznik Clear CMOS, ale to nie o takie rozwiązanie chodzi...
  • Poziom 43  
    Ponownie uaktualnij bios, powinno pomóc.
  • Poziom 24  
    Spróbuj podmienić zasilacz , lub rozbierz zasilacz i zobacz czy nie ma popuchniętych kondensatorów.
  • Poziom 2  
    Dzięki wielkie za pomoc.
    Podmieniłem zasilacz na inny i wszystko zadziałało :) Pierwszy raz spotykam się z takim zachowaniem płyty głównej i BIOSu. Wgrałem profilaktycznie najnowszy BIOS i wszystko śmiga niezawodnie!