Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Metalowy wylot do subwoofera - kilka pytań.

19 Lip 2011 22:26 1703 7
 • Poziom 17  
  Witam.

  Jestem na etapie budowy subwoofera do auta. Do jego budowy wykorzystam głośnik Infinity REF1250W w obudowie bandpass z dokumentacji głośnika. W konstrukcji planuję wykonać rury wylotów ze stali nierdzewnej o grubości 3mm. Czy wyloty ze stali mogą w jakiś sposób dzwonić lub wpadać w rezonans, czy ich zachowanie będzie takie jak plastikowych wylotów (w sieci widziałem takie rozwiązania) ??? Dodatkowo rury mają lekko wystawać (ok. 1cm od krawędzi zewnętrznej, oczywiście wewnątrz rozmiar będzie taki jak w dokumentacji). Czy ma to jakieś znaczenie przy strojeniu ??? Czy liczy się jedynie długość rury w obudowie a to co wystaje jest bez znaczenia ??? Myślę jeszcze nad wytłumieniem wnętrza. Do dyspozycji mam gąbkę stożkową o grubości ok. 4 cm. Czy ma to sens tłumić ???

  Poniżej rysunek jak rury mają wystawać (zaznaczone na czerwono):

  Metalowy wylot do subwoofera - kilka pytań.

  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.
 • Pomocny post
  Użytkownik obserwowany
  Tylna zabudowa jak sam widzisz, jest obudową zamkniętą więc należy ją nieco tłumić. Co do strojenia to ważna jest tu objętość powietrza w tunelu, więc to co wystaje ma znaczenie. W rezonans raczej wpaść nie powinny gdyż są dość grube.
 • Poziom 17  
  Dzięki Kolego za odpowiedź :) A jeśli zachowam taka samą długość rury i wysunę ją tak, że w środku obudowy będzie krótsza o 1cm to parametry układu akustycznego zostaną takie same czy się zmienią (piszesz, że ważna jest objętość rury a ona wtedy się nie zmieni) ???
 • Pomocny post
  Moderator Akustyka
  Liczy się całkowita długość tunelu.
  matelektronik napisał:
  ważna jest objętość rury a ona wtedy się nie zmieni

  A czemu ma się zmienić ? Objętość to całkowita długość tunelu, razy jego pole podstawy. Żadnego z tych parametrów nie zmieniasz.
  Jedyne co się zmienia, to objętość skrzyni wzrośnie o 0,00082 litra.
 • Poziom 17  
  A dlaczego objętość skrzyni wzrośnie??? Czy jeśli pozostawiłbym oryginalne rozwiązanie obudowy producenta bez żadnych zmian i wysunął ten wylot o ten jeden cm, to czy brzmienie by się mocno zmieniło i czy było by zauważalne ??? Bo w sumie wolałbym uniknąć modyfikacji i obliczeń z tego powodu, że kompletnie nie orientuję się w temacie a wylot ma wystawać jedynie z powodów estetycznych.
 • Moderator Akustyka
  matelektronik napisał:
  A dlaczego objętość skrzyni wzrośnie???
  Bo objętość liczy się odejmując objętość głośnia, tunelu, wzmocnień. Jeśli wysuniesz tunel o 1 cm z wnętrza, to zwiększysz de facto objętość obudowo o to, co wysunąłeś, czyli o te 0,00082 l. Ale z tego widzę, mają być tam 2 tunele, więc objętość zwiększy się o 0,00164l. W stosunku, do tej objętości, to niewiele.
  Bawiąc się w rachunek błędu, metodą różniczki zupełnej, obliczymy błędy pomiaru obu wartości i wyjdzie nam, że minimalna wartość naddatku, mieści się w przedziale ufności pomiaru objętości, lub minimalnie go przekracza, zależnie od wybranych wymiarów.
  Co oznacza, że składając obudowę, spowodujesz, podobną różnicę objętości, jak wysuwając ten tunel.
  Jednym słowem, to wysunięcie, zmieni dźwięk (o ile w ogóle) niezauważalnie.
 • Użytkownik obserwowany
  Po co komplikować tak komuś życie? Przecież kolega który pyta sam napisał że nie orientuje się w tych sprawach, pyta więc bardziej doświadczonych kolegów. Po co pisać jakieś filozoficzne myśli które tylko mącą myśli...

  A więc taka zmiana objętości obudowy, nie ma najmniejszego wpływu na dźwięk. Jeżeli byśmy mówili tutaj o 5-10 czy nawet 15 Litrach to dźwięk zmienił by się - i był byś w stanie to usłyszeć. Zresztą, to jest obudowa zalecana, ale czy to będzie 1-2Litry więcej czy mniej, jeśli nie jesteś doświadczony to nawet tego nie usłyszysz. Jednak próbuj robić skrzynie jak najbliżej zalecanych wymiarów - wtedy efekt będzie najlepszy (skoro producent tak zaleca). Pozdrawiam ;)
 • Poziom 17  
  Dzięki koledzy :) pomimo, że nie mam zielonego pojęcia o budowie głośników, lubię wiedzieć dlaczego coś się dzieje chociażby z grubsza, dlatego dziękuję koledze telecaster1951 za jego rady. Również tobie kolego Luke15 dziękuję za potwierdzenie tych informacji oraz jednoznaczne rozwianie wątpliwości :) Dzisiaj zabiorę się za głośnik. Jak go skończę to zamieszę temat w DIY.

  Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za pomoc.