Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nokia N95 8GB - lcd wyłącza się po przesunięciu slidera z pozycji domyślnej

CR0W 19 Lip 2011 23:05 2220 1
  • #1 19 Lip 2011 23:05
    CR0W
    Poziom 1  

Posiadam Telefon Nokia N95 8GB (RM-320). Kupiłem go od poprzedniego właściciela rok temu i przez ten czas pracował całkowicie bezawaryjnie. Jednakże od wczoraj mam z nim problem.
    Objawy są następujące:
    - W pozycji środkowej slidera (tej, przy której obie klawiatury są schowane) telefon funkcjonuje całkowicie poprawnie. Włącznie ze wszystkim na sliderze (lcd, podświetlenie lcd, klawiatura z d-padem, podświetlenie klawiatury, głośnik, kamera przednia, czujnik światła)
    - Jeżeli przesunę slider w jedną lub w drugą stronę, podświetlenie ekranu gaśnie po czym po 2 sekundach znika obraz z wyświetlacza. Czasami wyświetlacz zamiast wyświetla błędny obraz (np. niebieski, powiększony fragment poprawnego ekranu)
    - Niezależnie od pozycji slidera na wyjściu tv uzyskuje poprawny obraz.
    - Pomijając lcd, niezależnie od pozycji slidera, wszystkie podzespoły działają (wszystkie klawisze, obie kamery, czujnik światła, flash, głośniki stereo i głośnik do rozmów, mikrofon, złącze usb, złącze zasilania, złącze jack, bluetooth, gps, irda, wifi, silnik od wibracji).

Telefon po odkryciu usterki zresetowałem kodem *#7780#, który nic nie pomógł (poza tym, że zresetował oprogramowanie).

Następnie, podejrzewając taśmę flex łączącą płytę główną z płytką na sliderze rozebrałem telefon. Odłączyłem taśmę od płyty głównej. Taśma nie wyglądała na uszkodzoną. Podłączyłem ją i złożyłem telefon. Po złożeniu okazało się, że coś się poprawiło - wysunięcie klawiatury numerycznej przestało wyłączać lcd (przy multimedialnej dalej był problem). Po krótkim czasie wysuwanie klawiatury numerycznej ponownie zaczęło powodować wyłączanie lcd.

W związku z powyższym opisem mam pytania:
    1. Czy słusznie zakładam, że winna może być wspomniana taśma flex?
    2. Co jeszcze może powodować opisane zachowanie?
    3. Czy możliwe, że problem z taśmą wynika ze słabego kontaktu jej przy płytce slidera lub wtyczki z płytą główną i czy da się to jakoś naprawić?
    4. Jeżeli taśma jest przełamana na pewnym odcinku, to czy wzmocnienie jej lub usztywnienie np taśmą samoprzylepną pomoże?
    5. Jeżeli potrzebna jest wymiana, Czy jest możliwość wymiany samej taśmy bez płytek na sliderze (jednej ze złączem lcd, drugiej z przyciskami, trzeciej z kamera i czujnikiem)
    6. Jeżeli muszę wymienić cały ten zestaw (taśmę z płytkami) to czy warto kupować jakikolwiek zamiennik? Widziałem zamienniki za 40 i za 60 zł na allegro.pl, które miały wg sprzedawcy kamery (nie atrapy) oraz nie były marki "HQ". Czy warto się nimi interesować, czy tylko oryginał jest wart uwagi?
    7. Jeżeli tylko oryginał jest godny uwagi, to gdzie mogę kupić ten zestaw nowy lub używany? Najlepiej bez mechanizmu slidera (słyszałem, że nokia dostarcza tylko ten zestaw razem ze sliderem).
    8. Mam pomysł, aby kupić po niskiej cenie uszkodzony egzemplarz tej Nokii i wziąć z niego potrzebne części. W związku z tym mam pytanie, czy ta usterka jest częsta wśród telefonów, które się nie włączają? Czasem są aukcje, gdzie sprzedawca zaznacza, że taśma jest do wymiany, ale jest wiele aukcji, gdzie telefon jest opisany jako nie włączający się.

Dziękuję bardzo za uwagę. I z wyprzedzeniem dziękuję za wszelką pomoc.

0 1
  • #2 20 Lip 2011 07:03
    grubas
    Poziom 40  

Ale kolega się rozpisał :-)
    Uszkodzona jest taśma. Charakterystyczne objawy dla N95.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo