Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop DT5200 - brak obrazu

paulwolf 19 Lip 2011 23:58 1497 4
 • #1 19 Lip 2011 23:58
  paulwolf
  Poziom 19  

  Witam.
  Proszę o pomoc w zawężeniu obszaru poszukiwań usterki.
  Mianowicie - oscyloskop pracował normalnie i nagle trach - wszystko znikło z ekranu. Oczywiście w pierwszej kolejności zabrałem się za zasilacz i WN. Podczas tych pomiarów zauważyłem, że jednak to coś innego. Przy przełączania isostatów wyboru trybu pracy - na ułamek sekundy pojawia się obraz. Próbowałem dalej i ...przy lekkim przyciśnięciu i przytrzymaniu w tej pozycji (ale nie załączeniu) przełącznika A+B (i tylko tego przycisku) pojawia się prawidłowa linia jak na poniższym zdjęciu. Można ją przesuwać w poziomie normalnie. Przy próbie pozycjonowania wykresu w pionie przesuwa się on zaledwie o kilka milimetrów i w odwrotnym kierunku niż następuje regulacja.

  Oscyloskop DT5200 - brak obrazu

  Awaria jakiego bloku skutkuje opisanymi objawami? Bardzo proszę o podpowiedzi i
  sugestie.

  -----------------------------------------------------------------------------
  20.07.2011 17:07

  Wstępne ustalenia. Coś dzieje się w bloku końcówki odchylania pionowego. Na elektrodzie lampy Y2 mam zaledwie +3V, zaś na Y1 ok. 50 - 75V zależnie od ustawienia regulatora pozycjonowania góra-dół. Na bazie T512 jest -5,7V (czyli nieprawidłowa wartość, ma być ok. 0,64v) . Zastanawiam się - jaki wpływ na pojawianie się wykresu mają isostaty?

  0 4
 • Pomocny post
  #2 20 Lip 2011 21:46
  RitterX
  Poziom 36  

  W pozycji gdy nic nie jest włączone wejście Y wisi w powietrzu tworząc układ pewnej niezdefiniowanej równowagi. Przyczyną mogą być uszkodzone tranzystory odchylania ale równie dobrze awarii mógł ulec układ formowania ze zwzmacniaczy wejściowych wzmacniacza Y. Masz schemat?
  Czy tak jak napisałeś dzieje się na obu kanałach? Czyli jak jeden wyłączysz to masz normalnie jedną linię? To przecież oscyloskop 2. kanałowy.
  Jak rozumiem do uszkodzenia doszło "na biegu" a nie w czasie zmiany zakresów?
  Metoda postępowania jest prosta w tego typu uszkodzeniach.
  1. Zwierasz wejścia kanałów.
  2. Jeden kanał o ile to możliwe wyłączasz.
  3. Sprawdzasz napięcia czy są symetryczne w obu gałęziach wzmacniacza Y. Tu możan wykorzystać fakt, że obie połówki wzmacniaczy płytki odchylania górnej i dolnej są bliźniakami - wzmacniacz różnicowy.
  4. Jeśli gdzieś odkryjesz znaczną różnicę sprawdzasz elementy na około by usunąć wadliwy. Zwykle pada jeden ale nawet jeśli więcej to tą metodą dojdziesz w końcu do płytek i oscyloskop będzie działał poprawnie.

  0
 • #3 22 Lip 2011 18:24
  paulwolf
  Poziom 19  

  Dzięki RitterX za odzew. Winowajcą okazał się T511, wstawiłem 2N2369 i "dziadek" ożył. Po różnicy napięć w gałęziach ciężko było dojść bo element "namieszał" w połowie bloku.
  Mam jeszcze jedno pytanie. Zdarza się czasem (sporadycznie), że gdy jest uruchomiony potrafi się sam wyłączyć tzn. gaśnie dioda sygnalizująca włączenie oscyloskopu i znika obraz. Wygląda to jak gdyby "padało" jakieś napięcie. Po wyłączeniu zasilania i ponownym jego włączeniu po paru sekundach lub minutach (różnie to bywa) jest wszystko w porządku. Czy może to być wina jakiegoś zabezpieczenia przeciążeniowego, może jakiś termik?

  0
 • #4 22 Lip 2011 23:17
  RitterX
  Poziom 36  

  Raczej wątpię by było to spowodowane zabezpieczeniem. Ale możesz zrobić test. Najpierw włącz powiedzmy na drugi dzień oscyloskop i sprawdź czy są takie efekty. A następnie kilka razy włącz/ wyłącz go w odstępach 5, 10, ,15min. sprawdzając czy powrócił ów efekt.
  Sprawdziłeś/podmieniłeś włącznik?

  p.s.
  Zakładałem, że nie masz schematu. A wtedy to w sumie jedyny sposób.

  0
 • #5 28 Lip 2011 13:04
  paulwolf
  Poziom 19  

  Testowałem oscyloskop kilka razy ale opisany efekt nie wystąpił - "samonaprawa"?!
  W każdym bądź razie dzięki RitterX za odpowiedź. Temat zamykam.

  0