Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łączenie kilku pamięci masowych (Flash) w jedną

wlodass 20 Lip 2011 00:06 5942 13
  • #1 20 Lip 2011 00:06
    wlodass
    Poziom 9  

Przepraszam jeżeli zamieściłem ten temat nie tu gdzie powinienem, jeśli tak jest prosze o przeniesienie.

Witam, czy da radę zrobić tak, żeby jakoś połączyć kilka pamięci masowych na USB tak aby komputer "widział" je jako jedną? Chodzi mi o alternatywę RAID0 tak jak to można zrobić w przypadku HDD z tym że dla Flash'a.
    Pozdrawiam

0 13
  • #3 20 Lip 2011 00:17
    wlodass
    Poziom 9  

jeśli chodzi Ci o system operacyjny to mam Win7

0
  • #4 20 Lip 2011 01:03
    __FlyMan__
    Poziom 21  

Zawsze można użyć huba USB ;)

Pozdrawiam FlyMan

0
  • #5 20 Lip 2011 02:14
    elektro94
    Poziom 21  

W hubie i tak będą wykrywane przez system osobno.

0
  • #6 20 Lip 2011 05:05
    anu
    Poziom 17  

W/g mnie Autor powinien poszukać pod hasłem "USB RAID" [analogicznie do RAIDa dysków twardych].
    Niestety system Windows 7 może być tutaj utrudnieniem, gdyż jego kod jest zamknięty, ma dużo zabezpieczeń i trzeba szukać gotowego programu akurat pod Win7 oraz kompatybilnego z USB jako RAID. Może to być trudne...

Dodam, że na Linuksie takie coś się udało przy pomocy programowego sterownika RAID.
    Pod poniższym linkiem jest strona z opisem [niestety w jęz. ang.:]
    http://cs.joensuu.fi/~mmeri/usbraid/
    Autor strony porusza nawet RAID dyskietek 5 1/4" [tak, te duże, giętkie!!!] ;-)

Odnośnie tego samego dla Windows 7, to wstępem może być ta strona [jęz. ang.:] opisująca softwarowy RAID USB.
    http://itexpertvoice.com/home/usb-flash-drive-raiders-of-windows-7/

Ponadto ważny jest typ licencji Windows 7.

Cytat:
    Also keep in mind that only Windows 7 Professional, Enterprise, and Ultimate support software RAID.

Jak widać, budżetowa wersja domowa nie ma tego udogodnienia.

Ogólnie, to radzę szukać w Googlach w/g słów kluczowych "USB RAID Windows 7" oraz podobnych. Widać, że wiele osób już się w takie rzeczy "bawiła".

BTW: Przy dużej ilości pendriveów HUB-USB zapewne też będzie potrzebny. Tylko trzeba uważać, żeby ten HUB nie spowodował zaniżenia transferu do poziomu USB 1.1 [zamiast USB 2.0], bo wtedy zabawa trochę bez sensu.

Aha. Autora interesuje RAID-0. Tryb zero, czyli ten najszybszy. Dzięki temu teoretycznie 4 takie same pendrivy mogą symulować 1 pendrive o 4-rokrotnie większej prędkości [w praktyce DO 4 razy szybciej, czyli np. 2 lub 3 razy].

UWAGA: RAID bardzo uprzykrza [o ile nie uniemożliwia w ogóle] przeniesienia tej "paczki" pendriveów na inny komputer!!! Druga wada, to bardzo duże problemy przy próbie odzysku danych z nich!!! Ale do zabawy może się przydać ;-)

0
  • #8 20 Lip 2011 14:27
    wlodass
    Poziom 9  

a nie dałoby rady zrobić tego RAIDa sprzętowo jakoś? żeby te pendrive'y były jako dysk przenośny

Dodano po 10 [minuty]:

askr napisał:
    Prpbowales z mendzerem partycji w win7 i stworzeniem jednego woluminu nakilku dyskach?

nie próbowałem bo nie do końca wiem co i jak ;/

0
  • #10 20 Lip 2011 20:42
    anu
    Poziom 17  

wlodass napisał:
    a nie dałoby rady zrobić tego RAIDa sprzętowo jakoś? żeby te pendrive'y były jako dysk przenośny

Software RAID wymyślono z prostej przyczyny - jest tańszy, ba...darmowy. Nie trzeba kupować dodatkowej karty, która kosztuje od 50zł za najprostsze i przestarzałe już konstrukcje wzwyż [nawet do wielokrotności tej ceny].

Jeżeli Autor chce zbudować profesjonalny system RAID, to proszę o odpowiedź. Będziemy szukać dokładniej. Jak na razie znalazłem tylko rozwiązania RAID na USB o porażającej cenie >100USD i w dodatku nie dokładnie takie, jak potrzeba.

Jeżeli jednak po prostu chcemy zrobić darmowy RAID z tego, co mamy w domu, to temat Hardware RAID odpada.

Może istnieje prostsze rozwiązanie. Jeżeli te pendrivy mają służyć do przeniesienia większego pliku, niż rozmiary poszczególnych z nich [np. mamy 1 plik z DVD o rozmiarze 4,7GB oraz 5 penów po 1GB], to jest inne wyjście. Wystarczy interesujące nas pliki spakować WinRarem [warto dać tryb szybki] i zaznaczyć opcję dzielenia na woluminy. Można włączyć też opcję automatycznego ustalania rozmiaru, wtedy WinRAR będzie nam zapełniał każdego pena po same brzegi. Taki sam "myk" stosowano lata temu z dyskietkami i było OK. Na 30 dyskietkach czasami dało się zmieścić 1 plik 50MB[zależy to od kompresji]. Przy rozpakowaniu wkładamy po kolei peny i też jest OK. ;-)
    Mało tego, jeśli da się SFX, to na tym 2-gim komputerze [np. u kolegi] nie trzeba instalować WinRARa, żeby rozpakować pliki.

Jeśli pliki są mniejsze, niż pen, to może po prostu należy się pogodzić, że mamy kilka urządzeń. Czasem taki podział może być przydatny [np. gdy układamy tematycznie].

0
  • #11 21 Lip 2011 23:41
    wlodass
    Poziom 9  

właśnie chodzi mi o to żeby sobie skonstruować taki przenośny dysk który ma pojemność w granicach 100GB i żeby miał wysoki transfer odczytu/zapisu

0
  • #12 22 Lip 2011 02:48
    elektro94
    Poziom 21  

wlodass napisał:
    właśnie chodzi mi o to żeby sobie skonstruować taki przenośny dysk który ma pojemność w granicach 100GB i żeby miał wysoki transfer odczytu/zapisu

Zarówno przenośny dysk na Usb jak i pamięć flash będą miały ograniczenie transferu do 60 megabajtów na sekundę narzucone przez standard Usb 2.0 - więc nie ma znaczenia czy to będzie pendrive, czy dysk twardy(pod warunkiem, że nie będzie miał standardu poniżej ATA/66).

0
  • #13 22 Lip 2011 08:37
    anu
    Poziom 17  

Przeszukiwałem Internet, ale popularnych "cudów" typu USB HARDWARE PENDRIVE RAID niestety nie znalazłem. Podejrzewam, że o ile takie konstrukcje wogóle istnieją, to są drogie i/lub trudnodostępne i nie zawsze kompatybilne. Jest za to wiele rozwiązań pod dyski SATA, ale to nie na temat.

Ważne jest to, co napisał @elektro94. Nawet gdyby taki układ istniał, to miał by zawrotną prędkość 60MB/s. Tyle to mogły wyciągać stare komputery ze złączem PATA/66 lata temu.

Należy pamiętać, że to 60MB/s po zastosowaniu HUBa USB jest DZIELONE POMIĘDZY URZĄDZENIA. Zatem podpięcie 3 penów pod HUBa NIE oznacza 3x60MB/s.

Mając peny z odczytem 20MB/s nie warto wkładać więcej, niż 3 z nich do 1 kontrolera USB 2.0.

Lepiej jest np. wykorzystać 2 niezależne kanały USB 2.0, włożyć 6 penów i zrobić SOFTWARE RAID [sterowniki są gotowe w profesjonalnych systemach operacyjnych lub jako programy] z teoretyczną max. prędkością 120MB/s.
    SOFTWARE RAID jest darmowy [najczęściej].

Jest tylko problem braku przenośności [no chyba, że komuś chce się za każdym razem definiować RAID].

O ile nikt nie znajdzie jakiegoś cudownego układu, to IMHO tutaj mamy koniec tematu.

Jest jednak inne wyjście. Jeśli Autor RZECZYWIŚCIE chce mieć super szybki pendrive USB, który można przenosić między komputerami i ma pieniądze na zastosowania profesjonalne, to poleciłbym coś takiego:
    RAIDDrive USB 3.0
    http://www.supertalent.com/products/stt_usb_detail.php?type=RAIDDrive%20USB%203.0

To jest [nie]zwykły pendrive na USB 3.0, który osiągnął w testach magiczne 370MB/s.
    Dla porównania nowoczesne dyski twarde z serii ekono mają odczyt niewiele ponad 100MB/s, ale mniej niż 200MB/s.
    Pod względem prędkości jest to więc odpowiednik RAIDa trzech nowoczesnych dysków twardych, który w dodatku pobiera mniej prądu i jest wielkości zwykłego pendrive'a.
    Urządzenie WYMAGA PORTU USB 3.0, tak więc należałoby sobie dokupić kartę do desktopa.
    Nie mniej nawet jak pójdziemy do kolegi ze starszym komputerem z USB 2.0 to i tak urządzenie zadziała!!! Mamy więc przenośność i szybkość!

Pod względem pojemności, to jest on niestety drogi [jak każdy pendrive].
    Za 32GB wersję zapłacimy około 380zł na eBayu.
    Wersja 128GB kosztuje około 1060zł.
    Ceny podane bez kosztów przesyłki. Możliwe, że gdzie indziej jest taniej.

Cena nieco poraża, ale mamy gotowe rozwiązanie, które pod względem prędkości po prostu urywa głowę.
    Jest to rozwiązanie profesjonalne a więc i drogie [jak na razie].

Jeśli Autor chce zrobić "coś z niczego" to tylko SOFTWARE RAID na kilku niezależnych kanałach kontrolera i brak przenośności. Więcej IMHO się po prostu nie da zrobić.

0
  • #14 22 Lip 2011 14:24
    wlodass
    Poziom 9  

ok dzięki za pomoc :D temat uważam za zamknięty

0