Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Vista Home Basic 32-bit - WiFi nie działa poprawnie.

kula_lbn 20 Jul 2011 00:44 3040 6
SterControl
 • #1
  kula_lbn
  Level 12  
  Witam,

  Chciałem ogarnąć laptop dziewczyny - Fujitsu Siemens Amilo Pi2515. Wgrany był tam "sklepowy" Vista Home Basic. Komp od dluższego czasu, mimo włączonego WiFi, nie widzi żadnych sieci. Myślałem, że recover rozwiąże sprawę, jednak nie pomógł. Nie mogę też zaktualizować sterowników, odinstalować WiFi, kompletnie nic. Wydaje mi się, że tylko format i postawienie systemu na nowo pomoże. Nie potrafię znaleźć nigdzie instalki Visty Home Basic 32-bit, dlatego chciałbym zainstalować inną wersję Visty. Tu pytania:

  1 - czy klucz, który posiadam do tej preinstalowanej wersji, będzie pasował do np. Visty Ultimate?
  2 - Na stronie Fujitsu Siemens są sterowniki, które pracują tylko z 32bitowym systemem. Czy jest możliwe, że są stery do 64bitowych?
  3 - Być może głupie pytanie, ale czy sterowniki 32bitowe pracowałyby jakoś na 64bitowej Viście?

  Z góry dzięki za rady i pomoc.
 • SterControl
 • #2
  Kolobos
  IT specialist
  Nie bedzie pasowal. Sterowniki 32bit nie beda dzialac pod 64bit systemem i odwrotnie.
  Zobacz na stronie producenta karty wifi czy sa sterowniki pod 64bit lub w google.

  > Nie mogę też zaktualizować sterowników

  Dlaczego?
 • SterControl
 • #3
  kula_lbn
  Level 12  
  Nie mogę ponieważ, dzisiaj cały dzień była czynna aktualizacja. W końcu się wkurzyłem i wyłączyłem komputer, bo ileż można czekać?

  Czyli jeśli chcę zachować oryginalną Vistę, jestem skazany na poszukanie instalki Visty Home Basic 32-bit. Trochę chora sytuacja...
 • #4
  dexi
  Level 29  
  @Kolobos, nie wszystko musi działać zgodnie z regułami. Czasem Windows x64 pozwala na wgranie 32-bitowych sterowników (sprawdzałem - wiem, choć dotyczy to tylko niektórych urządzeń).

  Do tego laptopa jest sugerowany Windows Vista 32-bity. Dlatego też ten komputer nie ma supportu dla 64-bitowych edycji Windowsa.

  Jesteś skazany na poszukiwania instalki Windowsa w tej samej wersji, do której masz licencję. Chora sytuacja to ta, w której nie zrobiło się kopii zapasowej partycji Recovery. (nagranie kilku płyt DVD).

  Jest jeszcze ina opcja: próba skorzystania z funkcji odzyskiwania systemu. Ikona komputera --> prawy klawisz myszy --> Właściwości. Po prawej stronie powinna być opcja "Ochrona systemu" (lub podobna). Spróbuj przywrócić system do czasu, gdy wszystko działało.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Dodatkowo, ten komputer ma tylko 1GB Ramu, 160GB dysku i dość słaby procesor. TO co mogę o tym komputerze powiedzieć, to to, że ten komputer nie nadaje się do Visty w ogóle.
 • #5
  kula_lbn
  Level 12  
  @dexi Tyle, to ja też już wywnioskowałem. A to, że nie było kopii zapasowej, to trudno. Moja dziewczyna nie jest informatykiem i nie musi o tym wiedzieć.
 • #6
  dexi
  Level 29  
  @kula_lbn Nie mówię, że twoja dziewczyna ma się znać na komputerach, czy programować. Jednak jest to najważniejsza zasada gdy kupuje się nowego laptopa i nie ma do niego płyt. Nieważne.

  Moje pytanie: czy próbowałeś przywrócić system za pomocą apletu przywracania systemu wbudowanego w windowsa? Jeśli się da przywrócić system, to wystarczy "cofnąć" go do czasu, gdy wszystko działało.

  Po drugie: kopię zapasową partycji Recovery można zrobić dopóki uruchamia się Windows.

  Po trzecie: czy nie da się systemu zabootować z partycji Recovery, bez tworzenia DVD (jakiś skrót klawiszowy podczas uruchamiania BIOSu)?

  Po czwarte: czy nie było dodanych jakichś płytek z laptopem? Czy ten laptop ma wogóle partycję Recovery?

  A teraz najważniejsze pytanie: czy nie wyłączyłeś wifi fizycznie (jakiś przełącznik na obudowie, skrót klawiszowy [Fn]+[jakiś klawisz]?
 • #7
  kula_lbn
  Level 12  
  Cofanie Visty nie pomogło. Nie pomógł również patent z Recovery. Do lapka była dołączona płyta, przy pomocy której to robiłem. Z racji tego, że nie mam możliwości zainstalowania od nowa Visty Home Basic x32, komputer oddałem do serwisu. Zostają 2 opcje: albo uszkodzone sektory na dysku, albo uszkodzona karta sieciowa. Co do przełącznika na obudowie, to oczywiście był włączony. Sytuacja jest na tyle dziwna, że w systemie i w Evereście jest napisane, że stery są zainstalowane poprawnie. Jednak kiedy chciałem je odinstalować, to już nie mogłem tego zrobić.

  Co do spostrzeżenia, że do tego laptopa Vista się nie nadaje, to zgadzam się w 100%.