Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

System pozyskiwania energii z fal morskich zintegrowany ze statkiem

danielde 20 Lip 2011 00:58 2985 8
 • System pozyskiwania energii z fal morskich zintegrowany ze statkiem

  Fraunhofer Center for Manufacturing Innovation zaprezentowało projekt zintegrowanego ze statkiem systemu gromadzącego energię pochodzącą z morskich fal. Znane dotychczas tradycyjne rozwiązania czerpiące energię z ruchu wody umieszczone są zwykle daleko od brzegu morza, a ich budowa przystosowana jest do pracy podczas sztormów. W ramach działania konwencjonalnych systemów jest również przesyłanie pozyskanej energii poprzez podwodne linie do punktów umieszczonych na powierzchni ziemi. Między innymi z tych względów ich koszt jest wysoki, a sam ich projekt musi spełniać pewne standardy.

  Propozycja systemu z Fraunhofer wydaje się być znacznie prostsza w budowie i zastosowaniu, ponieważ polega na montażu podwieszonych, pływających boj po bokach statku. Jak łatwo się domyślić - boje, poruszając się w osi pionowej pod wpływem fal, za sprawą przymocowanych doń ruchomych elementów konstrukcji, generować będą energię, która następnie trafi do znajdujących się na pokładzie statku akumulatorów. W momencie, gdy statek znajdować się będzie przy brzegu, generowana przez system energia będzie mogła być przekazywana do sieci miejskiej. Rozwiązanie przygotowane we Fraunhofer będzie mobilne, dzięki czemu boje w każdej chwili będą mogły być podniesione lub odłączone i przetransportowane w inne miejsce.

  System działać będzie ze statkami o długości co najmniej 50 metrów i co istotne, w grę wchodzą wszelkie statki spełniające owe kryterium, ponieważ rozwiązanie będzie można do nich dostosować. System ma generować energię elektryczną w cenie 15 centów za 1 kWh.

  System pozyskiwania energii z fal morskich zintegrowany ze statkiem

  Źródło:Link

 • #2 20 Lip 2011 10:21
  uhyt
  Poziom 13  

  Ciekawe jak takie coś wpłynie na wzrost zużycia paliwa.

 • #3 20 Lip 2011 10:55
  daavid117
  Poziom 42  

  Eee to już wolę ten radziecki, tfu! rosyjski okręt z elektrownią atomową na pokładzie. Ciekaw jestem ile będzie to w stanie energii przetworzyć i po jakim czasie zwróci się koszt budowy tego cuda.

 • #4 20 Lip 2011 20:42
  yetihehe
  Poziom 12  

  Nie lepiej użyć tego do zmniejszenia zużycia paliwa przez statki? Te które nie mają elektrycznych silników mogłyby oczywiście nadal sprzedawać prąd na brzegu. Tylko ciekawe ile akumulatorów musiałyby mieć aby to było opłacalne i co z tym całym kwasem/litem w przypadku zatonięcia statku?

 • #5 20 Lip 2011 20:50
  JaxGW
  Poziom 9  

  yetihehe napisał:
  Nie lepiej użyć tego do zmniejszenia zużycia paliwa przez statki?

  Pewnie to zwiększa zużycie paliwa.

 • #6 20 Lip 2011 21:02
  leo1
  Poziom 14  

  System wytworzy gigantyczny opór w czasie ruchu i znacznie podniesie zużycie paliwa. Pozatym statek będzie poruszał się wolniej a każda godzina w dzisiejszej żegludze jest na wage złota.

  Podczepianie tego systemu tylko w porcie też jest bez sęsu, po pierwsze z uwagi na falochrony osłaniające port i po drugie fakt, iż operacje przeładunkowe w dzisiejszych czasach to zaledwie kilka godzin dla największych kontenerowców. Statki te "nie mają czasu" na takie zabawy zarówno ze względu na przeładunek towaru, jak i ogromna w dzisiejszych czasach biurokracja, nie wsponinając o kontrolach.

  Jedynie dłuższy pobyt statku na kotwicy miałby sens, ale wtedy trzeba pomyśleć o kosztach przycholowania takiego sysytemu przez holowniki portowe i podłączeniu do sieci.

  Gromadzenie energii w akumulatorach... każdy armator woli brać więcej ładunku i zgarniać za to kasę niż wozić akumulatory, których może użyje jak statek będzie stał - a tego nie chce żaden armator.

  takie jest moje zdanie
  pozdrawiam

 • #7 20 Lip 2011 21:04
  aj123
  Poziom 25  

  Takie rozwiązanie nie wydaje mi się być zbyt wydajne...

 • #8 20 Lip 2011 23:22
  ezbig
  Poziom 19  

  A ja myślę, że to się sprawdzi... jak statek będzie płynął z prądem :)

 • #9 21 Lip 2011 10:29
  JaxGW
  Poziom 9  

  A gdyby montować coś takiego na wybrzeżach na stałe? To by miało więcej sensu.