Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kompakt + synchronizacja z zewnętrzną lampą błyskową = da się?

ROOT-kit 20 Lip 2011 10:44 2835 4
  • #1 20 Lip 2011 10:44
    ROOT-kit
    Poziom 13  

Mam kompakt Fujifilm S1800.
    Jest to ten z większych kompaktów nazywany czasami super-zoom.
    Jak na kompakt przystało nie ma gorącej stopki, dalej nie będę się rozpisywał bo wszystko jest w necie a co nie ma to pytać a dopowiem.

Chciałbym zwiększyć jego możliwości poprzez dodatkową (zewnętrzną) lampę.

Znalazłem taki bajer

Teoretycznie jest. A w praktyce? Czy da się to zsynchronizować z tym kompaktem i robić zdjęcia PRAWIE jak lustrzanką z zewnętrzną lampą.

0 4
  • #2 20 Lip 2011 16:42
    haker85
    Poziom 16  

Fuji S1800 nie ma gorącej stopki to lampy raczej nie podłączysz, gniazda do synchronizacji też nie ma więc kiepsko.

Cytat:
    Znalazłem taki bajer

Co do tego bajeru, widzę że on i tak jest podłączany do gorącej stopki.

Jedynie co Ci zostaje to użycie fotoceli podłączanej w sanki zewnętrznej lampy. Reaguje to na błysk lampy wbudowanej. Wtedy musisz ustawić błysk wbudowanej na tyle słaby by nie był widoczny na zdjęciu.

Tak mniej więcej to wygląda

Na allegro również są dostępne podobne akcesoria. Troche kiepsko tylko to działa w słoneczne dni.

0
  • #3 20 Lip 2011 19:12
    ROOT-kit
    Poziom 13  

To, że nie ma stopki ani gniazda synchronizacji to wiem - jak by były to bym się głupio po forach nie pytał ;)

Taki 'bajer' jak zaprezentowałem najczęściej montują na takim dodatkowym 'czymś' co ma stopkę a przykręca się to do aparatu jak statyw.

Wywoływanie foto-celą to logiczny pomysł ale czy zda egzamin.
    A dokładniej czy ktoś wie, co musiał bym móc ustawić w aparacie żeby to dzierżyło.

P.S. Dopowiem jeszcze dwie rzeczy:
    1) Głównym zadaniem lampy miało by być doświetlanie z boku, tyłu obiektu/postaci, więc rozważania nad zamocowaniem lamy na aparacie możemy pominąć
    2) Znalazłem coś na stronie: Link mowa jest tam o czymś co nazywa się Slave Flash - nie wiem jak to będzie dokładnie na polski (Drugi Flash?). Niestety poziom mojego angielskiego nie pozwala mi zrozumieć o co dokładnie chodzi w odpowiedzi.

0
  • Pomocny post
    #4 20 Lip 2011 20:34
    haker85
    Poziom 16  

Fotocela sprawdza się dobrze w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie błysk jest w stanie odbić się od ściany i trafić do niej. Na zewnątrz bywa różnie.

Slave Flash to lampa podrzędna.
    W aparacie najlepiej ustawić ręczny tryb lampy (żeby nie błyskała kilka razy i zsynchronizowała się z lampą zewnętrzną.

0
  • #5 21 Lip 2011 08:40
    ROOT-kit
    Poziom 13  

haker85 napisał:
    W aparacie najlepiej ustawić ręczny tryb lampy (żeby nie błyskała kilka razy i zsynchronizowała się z lampą zewnętrzną.

I dochodzimy do mojego największego strapienia. Tryb manualny mam ale muszę poszukać trybu manualnego lampy. Wydaje mi się, że nic takiego nie widziałem w tym aparacie ale poszukam. Jak będę coś więcej wiedział to wrócę.

Dzięki za dotychczasową pomoc ;)

0