Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HDD a BIOS w Compaq Nx9020

Interesujacy 20 Lip 2011 11:27 1191 1
  • #1 20 Lip 2011 11:27
    Interesujacy
    Poziom 2  

Jest tak: Z Compaqa nx9020 wyciągnąłem HDD160, zgubił NTLDR. Po przegraniu włożyłem z powrotem i ... BIOS nie wykrywa tego dysku. Podłączyłem go jako zewnętrzny do drugiego komputera - działa bez problemu. Pomyślałem - BIOS/taśma, cokolwiek. Włożyłem zatem inny - HDD40 do Compaqa i ... wszystko działa znakomicie. Jak to możliwe, że sprzęt Compaq'a jest OK, a dysku nie widzi, mimo że dysk wydaje się OK, bo też jest widziany na innym komputerze jako zewnętrzny ? Macie jakieś pomysły ?

0 1
  • #2 20 Lip 2011 14:11
    dmird
    Poziom 11  

Niepotrzebnie odłączyłeś dysk. Ważna jest przyczyna a metod jest kilka.

Przyczyny:
    Najczęstszą przyczyną tego błędu jest sytuacja, gdy komputer próbuje uruchomić z dysku twardego lub pamięci flash, która nie jest prawidłowo skonfigurowana.
    Innymi słowy, że próbuje uruchomić się ze źródła niebootowalnego.
    Inne możliwe przyczyny to uszkodzone i złe pliki dysku twardego i systemu operacyjnego po.
    Może także być uszkodzony sektor dysku twardego, stary BIOS, lub uszkodzone, lub luźne kable IDE.

METODY NAPRAWY

Na początek:
    warto rozważyć zmianę kolejności bootowania w BIOS-ie.
    Zwykłe ustawienie Auto dla dysku twardego i napędu optycznego - jeśli nie wiesz jak to zrobić - jest najbezpieczniejsze.

Sposób 1:
    CZYTAĆ I CZYTAĆ i Google też

Sposób 2:
    1. Należy wystartowac system z plyty instalacyjne Windows XP
    2. Wybrać Konslole odzyskiwania systemu
    3. Wybrać partycje na ktora bedziemy kopiowac pliki u mnie D:
    4. Podac hasło jakie zostalo uzyte podczas pierwszej instalacji systemu lub Enter gdy nie uwzględniono hasla
    5. Zastosować polecenie Fixboot i Fixmbr

- FIXBOOT dla Boot sectora = Boot Sector to pierwszy sektor partycji i trzyma informacje o indywidualnej partycji niezbędne do zastartowania systemu ulokowanego na tej partycji
    - FIXMBR dla Master Boot Record = MBR trzyma informacje o całym dysku
    - Czyli jak komputer bootuje to w pierwszej kolejności skanuje MBR tablicę partycji podstawowej i szuka flagi czy partycja ma właściwości bootujące. Jak znajdzie flagę odczytuje pierwszy sektor partycji czyli właśnie boot sector ..... i ładuje go do pamięci.

Sposób 2:
    1. Nalezy wystartować system z plyty instalacyjne Windows XP
    2. Wybrac Konsolę odzyskiwania systemu
    3. Wybrac partycje na ktora bedziemy kopiowac pliki u mnie D:
    4. Podac haslo jakie zostalo uzyte podczas pierwszej instalacji systemu lub Enter gdy nie uwzględniono hasla
    5. Zastosować polecenie kopiowania

copy dysk:\i386\ntldr d:\
    copy dysk:\i386\ntdetect.com d:\

dysk - oznaczenie dysku gdzie znajduje się plyta CD z systemem operacyjnym

\i386\ - katalog gdzie znajduja się pliki systemowe na plycie CD

A jeśli nie dasz rady to moze programik TestDisk - naprawi :D

0
  Szukaj w 5mln produktów