Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Amica ZZS 2404 nie wylewa wody

recki-quadra 20 Lip 2011 11:56 14962 4
  • #1 20 Lip 2011 11:56
    recki-quadra
    Poziom 17  

Witam. Jestem posiadaczem ww zmywarki, do tej pory (a ma już kilka wiosen) działała bez większych problemów. Kilka dni temu pod koniec cyklu mycia zaczęła głośno buczeć, chwilę pobuczała i stanęła. Programator stoi, woda została w środku. Przy próbie właczenia - jeżeli trafię programatorem na fazę w której powinna spryskiwać naczynia - normalnie pracuje, przechodzi do kolejnego "tyk" i staje i nic nie robi (poza może ledwo słyszalnym tyknięciem co kilkanaście sekund). I teraz moje pytania - wolę zapytać zanim zabiorę się do roboty, w temacie zmywarek jestem zieloniutki jak szczypiorek.
    - Pompa spalona całkiem czy tylko czymś zablokowana (jasne że odpowiedź "raczej" bo na 100% nikt zdalnie nie powie)?
    - Czy istnieje jakiś sposób ręcznego wylania / odpompowania wody (jakiś dodatkowy zawór spustowy albo inny wynalazek) czy poprostu kubek a potem gabka ?
    - Tak czy inaczej muszę się do niej dobrać - jak tego dokonać (w sensie próbować dostać się od strony komory zmywania czy odrazu wysunać ja z zabudowy i zabierać się od spodu)?
    - Po demontażu jak sprawdzić czy pompa jest spalona ? Jakim napięciem ja zasilić " na krótko" (domyślam się ze 230V ale wole potwierdzić)
    - Jeżeli się okaże że pompa spalona - gdzie szukać części zamiennych ? Bo google nie wypluwa nic konkretnego (jedna hurtownia która ma w ofercie tylko pompę myjaca czyli domyślam się że to nie ta) i czy sa szanse na np wymianę samego silnika ?
    Z góry dzięki za odpowiedzi, jeżeli gdzieś w opisie strzeliłem jakaś gafę to odrazu dziękuję za wyrozumiałość :)

0 4
  • Pomocny post
    #2 21 Lip 2011 13:54
    egon42
    Poziom 37  

Trzeba sprawdzić czy pompa zablokowana niestety nie znam tej zmywarki a a rysunków nie wiadomo czy do niej da się dojść z wewnątrz zmywarki chyba nie czyli czeka cię rozbieranie dołu w celu podejścia do pompy. Przyda się kawałek węża w celu spuszczenia wody ze zmywarki i jakieś płaskie duże naczynie na brudną wodę. Ja starą wodę zawsze wylewam i do sprawdzania nalewam nową czystą bo wtedy wszystko dobrze widać i przyjemniej się pracuje następnie sprawdzam czy rzeczywiście pompa nie działa jak mam pewność to wylewam wodę wężem i rozkręcam zmywarkę aby mieć dojście do pompy staram się to zrobić w miarę szybko bo wtedy może dotknąć pompy i jak jest ciepła to znaczy że jest pompa tylko zblokowana wtedy trzeba rozebrać pompę i zobaczyć co blokuje.
    W załączniku rysunki złożeniowe mogą się przydać

2
    Załączniki:
  • #3 21 Lip 2011 14:07
    recki-quadra
    Poziom 17  

Trochę już wczoraj nad zmywarką kombinowałem - po zdjęciu panelu z przodu (przy samym dole) pokazała się pompa i mocno się grzeje (po kilku minutach kiedy sprawdzałem czy wylewa pompa była prawie parząca) - czyli z tego co napisałeś jest nadzieja ze pompa jednak żyje. Gdzieś znalazłem zdjęcia z jakiejś innej zmywarki amici i wygląda na to że to jest pompa właśnie do wylewania a nie do mycia. Także pierwszy pozytyw jest.
    Po tym jak wybrałem wodę (bleeeee - zmywarka odmówiła współpracy przy myciu naczyń z 10-cio osobowego grilla, po trzech dniach w upale od usterki ... klejąco smierdząca maź i ja umsarowany nią po łokcie - nie jestem obrzydliwy ale wolałbym chyba naprawdę grzebać w szambie) po wyjęciu filtra i blaszanej dziurkowanej osłony udało mi się wygrzebać gdzieś od strony pompy kawałek wykałaczki od szaszłyka, widocznie jeszcze coś zostało. Mam pytanko - na tym dolnym panelu który normalnie jest schowany pod listwą podmeblowa znalazłem pokrętełko z oznaczeniem + i - - co ono reguluje ?
    I tak jeszcze z czystej ciekawości - jak koledzy naprawiacie zawodowo takie sprzęty - bierzecie dodatkową opłatę za wybieranie tej smierdzącej wodo - mazio - brei z wnętrza ( do tej pory wydaje mi się że czuję ten kwaśny zapach, mój kot jak tylko go poczuł zrobił dyplomatyczny "wtyłzwrot" i nie pokazał sie chyab ze 3 godziny !)?

Wielkie dzięki Kolego !! Schematy które wrzuciłeś są pierwsza klasa !! Dzięki nim już wiem że grzeje się pompa która odpowiada za wypluwanie wody - 52205 i wiem mniej więcej jak się do tego zabrać !! Dzięki - życie mojej żonie (ona powpychała tam tyle dziadostwa) i parę godzin klnięcia ratujesz !! :)

3
  • #4 22 Lip 2011 10:59
    egon42
    Poziom 37  

Ja zawsze przy zdejmowaniu sita polecam zasadę że wybiera się wodę do samego końca jak jest brudno to polecam nawet wymycie bez włączania zmywarki i jak jest pewność że nic nie wpadło pod sito wtedy dopiero poskładanie i włączenie do testów. Bo jak coś wpadnie pod sito to potem czasami trzeba połowę zmywarki rozbierać bo różnie jest to rozwiązane czasami jest osłona pompy którą da się zdjąć i jest dojście do łopat pompy a czasami trzeba pompę wyjąć aby wyjąć gumki wykałaczki czy kawałki szkła.

0
  • #5 22 Lip 2011 13:23
    recki-quadra
    Poziom 17  

Dzięki pomocy zacnych forumowiczów zmywareczka hula aż miło !! Okazało się że przyczyna awarii był 4 centymetrowy kawałem patyczka od szaszłyków blokujacy turbinki!! Swoja droga - producent dał naprawdę wytrzymała pompe - zablokowana przez dłuższy czas próbowała mielić ale się nie spaliła !! Na przyszłość jakby ktoś miał podobna usterkę - pompe da się wyciagnać bez wyciagania sprzętu z zabudowy- ponizej drzwiczek jest do ściagnięcia plastikowy czarny panel (do odkręcenia 2 śruby) i pod nim po prawej stronie jest biała obudowa - właśnie pompa, odkręcana jednym wkrętem krzyżakowym schodzi bez problemu, pozostaje zdjęcie z niej węża - opaska spręzynujaca z drutu i złaczki zasialajcej. Nie ma zadnych sitek na wylocie pompy - prosto z pompy woda leci do plastikowego węża na tył zmywarki w stamtad bezposrednio do odplywu. Jak napisałem - można zrobić bez wycigana zmywarki z zabudowy ale jednak po wyciagnięciu i przechyleniu zmywarki na plecy jest dużo wygodniejszy dostęp.
    Na panelu pod drzwiczkami jest gałka do regulacji - ustawia się nia poziom wysunięcia tylnej nóżki zmywarki - tak żeby ustawić ja w poziomie przy instalacji.
    Generalnie prosto i przyjemnie. Jeszcze raz dzięki za pomoc, szczególnie rysunki bo z nimi przynamniej wiedziałem co i jak jest umiejscowione.

Temat do zakmnięcia !

2
  Szukaj w 5mln produktów