Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyłącznik zmierzchowy, a kwestia podłączenia do discmana

Pawel074 20 Jul 2011 12:32 2726 6
 • #1
  Pawel074
  Level 9  
  Witam,

  Korzystając z wiedzy zawartej w tym forum, postanowiłem zbudować sobie układ, który będzie odgrywał melodyjkę (konkretnie relaksacyjne dźwieki ptaszków itd), gdy pada na niego światło. Po co ? Po to, by oduczyć moich domowników niegaszenia światła w łazience ;-)

  Skonstruowałem więc sobie wYłącznik zmierzchowy (taki, co włącza się przy świetle), najpierw prosty, na jednym tranzystorze, potem bardziej złożony, z płynną regulacją, ze schematu znalezionego na tym forum. Oba działają świetnie.
  Zdecydowałem się użyć tego bardziej rozbudowanego z poniższego schematu:

  Wyłącznik zmierzchowy, a kwestia podłączenia do discmana

  Zamiast fototranzystora użyłem fotorezystora, nie montowałem też potencjometru P2 no i diody świecącej, bo działa na światło dzienne.

  Problem pojawił się się, gdy zacząłem podłączać discmena (zasilany 4,5V ale spokojnie działa, przy większym napięciu) do mojego czujnika. Za nic nie udaje mi się go włączyć.

  Cały układ zasilam napięciem stałym ok 5,5 Volt. Na wyjściu czujnika dostaję ok 5,3 V. Po podpięciu discmana, napięcie jest wciąż takie samo, gdy jednak wcisnę w nim PLAY, napięcie spada do ok 2V i discman się nie włącza.
  Nieważne, czy zwiększe napięcie wejściowe do np 7V, po wciśnięciu PLAY, znów mam 2V na wyjściu czujnika, a discman się nie odpala :()
  To co jeszcze zaobserwowałem, to to, że gdy już jest wciśnięty przycisk PLAY, to nawet zasłonięcie fotorezystora nie zmniejsza, ani nie zwiększa napięcia.

  Utknałem w martwym punkcie, gdyż nie potrafię zdiagnozować problemu.

  Ktoś byłby tak miły mi pomóc lub choćby ukierunkować moje poszukiwania ?
  To wina tranzystora ? Discmana ? Błędu w moim układzie ?

  Jeśli nie uda mi się znaleźć rozwiązania problemu, to chyba po prostu podepnę discmana przez przekaźnik. Może to zadziała?
 • #2
  jdubowski
  Tube devices specialist
  Pawel074 wrote:
  Ktoś byłby tak miły mi pomóc lub choćby ukierunkować moje poszukiwania ?


  Zapewne ońcowy tranzystor ma za mały współczynnik wzmonienia - podmień na inny (może być darlington) albo zmień rezystor szeregowy w bazie na mniejszy.
 • #3
  Pawel074
  Level 9  
  ok, spróbuję tak zrobić, jak tylko wrócę z pracy.

  W jaki sposób jednak współczynnik wzmocnienia ma wpływ na ten opisany spadek napięcia ?
  Płynie przez to zbyt mały prąd na wyjściu, niewystarczający, by utrzymać potrzebne napięcie ? Dobrze kombinuję ?
 • #4
  Pawel074
  Level 9  
  Ok. Pobawilem sie z tym ukladem i obnizanie wartosci rezystora na bazie nic nie dalo. Wciaz w pkt pomiaru napiecie, po wlaczeniu discmana spada. Dlaczego sie tak dzieje? Czy to ma zwiazek z opornoscia discmena(zbyt mala)?

  Jest cos, co moglbym zrobic z ukladem, poza wymiana tranzystora? Tak w ogole co taka wymiana mi da? Wieksze wzmocnienie pradowe ale czy to faktycznie poprawi dzialanie ukladu?

  Sprobuje jutro dokladnie pomierzyc uklad i go policzyc. Moze to pomoze mi wpasc na trop. Tymczasem wszelka pomoc mile widziana:)
 • #5
  sebek3
  Level 30  
  Zamiast discmana do wyłącznika zmierzchowego podłącz klucz tranzystorowy, a dopiero do niego discmana, z osobnym zasilaniem.
 • #6
  Pawel074
  Level 9  
  Witam ponownie.

  Chciałem się pochwalić, że podłączyłem discmana poprzez klucz z osobnym zasilaniem i wszystko działa. Tzn nie do konca ;-)

  Discman się włącza i gra ale tylko przez 30 sekund. Przyczyna jest taka, ze na stałe zwarłem jego styki od przycisku PLAY. Nie wiedziałem, że jest tak zbudowany, że, gdy ktoś trzyma PLAY dłużej niż 30 sekund, to się wyłącza. Całe urządzenie działa mi więc tylko 30 SEKUND. Irytujące ;-)

  Mam więc pytanie, jak zrobic układ, który by puścił tylko krótki impuls na przycisk PLAY w momencie, gdy pojawi się zasilanie w discmanie ?

  Myslalem o tym, by zewrzeć styki ale poprzez jakiś kondensator. Wtedy, prąd by popłynął przez jakiś czas, az do naładowania kondensatora. W dobrą stronę kombinuję ?

  Załączam zdjęcie całego urządzonka. Jak już będzie działać w 100%, to wrzucę też schemat.
  Wyłącznik zmierzchowy, a kwestia podłączenia do discmana