Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kupno i podłączenie sterownika PID do elektrycznej płyty grzejnej (preheater)

Bride 20 Lip 2011 15:43 13437 21
  • #1 20 Lip 2011 15:43
    Bride
    Poziom 16  

Witam serdecznie.

Od jakiegoś czasu stosuję elektryczną płytę grzejną jako podgrzewacz (preheater) do płyt PCB do wstępnego podgrzania.
    Spisuje się to dobrze, jednak chciałbym mieć kontrolę nad sterowaniem temperatury takiej płyty.

W poszukiwaniu odpowiedzi na moje pytanie natrafiłem na temat na zagranicznym forum:
    Link

Rozpisany jest nawet schemat podłączeń, a poniżej zamieszczam link do galerii zdjęć:
    Link

A poniżej video z działania tego urządzenia, w połączeniu z płytą grzejną:
    Link
    Pokazany jest owy kontroler, jest to model rex-c100, ogólnodostępny.
    Pytanie brzmi, czy takie coś da się podłączyć do modelu Zelmer 40Z010?
    Czy potrzebny będzie do tego przekaźnik półprzewodnikowy? Poniżej prezentuję daje mojej płyty i termostatu
    230V ~50Hz 2000W.

Proszę o prześledzenie tematu na forum cvxgame i o wskazówki czy to będzie działać po podłączeniu. Na tamtejszym forum próbuję uzyskać troche informacji, ale obcokrajowców chyba nie bardzo trawią. Dlatego proszę tu o pomoc.

Serdecznie pozdrawiam
    Bride

Proszę poprawnie dodać zdjęcia. Tu jest instrukcja. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html Ciasteczkowypotwor

0 21
  • Mitronik
  • #2 20 Lip 2011 22:04
    RitterX
    Poziom 36  

Rex-C100 ma maksymalny prąd przekaźnika 3A, przynajmniej ten, którego instrukcję obejrzałem. To za mało, podziel 2000W/230V=8.7A! Nie ma znaczenia czy będzie to półprzewodnikowy czy stykowy elektromagnetyczny i tak potrzebujesz minimum 10A a optymalnie 12...16A. Powinieneś też zdecydować czy będziesz przekaźnik sterował z przekaźnika w sterowniku. Wtedy lepiej użyć takiego z wejściem sterującym/cewką na 230V~. Jeśli masz zamiar sterować z wyjścia 12V to oczywiście z wejściem sterującym/cewką na takie napięcie.

p.s.
    Niepokoi mnie Twoje pytanie gdyż nie masz zbyt wielkiego pojęcia o tym co chcesz zrobić. Tu są spore moce i napięcie sieciowe. To musi być zrobione solidnie bo ryzykujesz nie tylko uszkodzeniem czegośtam ale i zdrowiem/życiem. To nie może być prowizorka dla idiotów "damy radę"!

0
  • #4 21 Lip 2011 22:06
    RitterX
    Poziom 36  

Sprawdzałem w pdfie do sterownika i tam było 3A/230V~ . Regulator PID to nie włacznik oświetlenia i prekaźnik dosyć często będzie włączany dlatego moim skromnym zdaniem 10A szybko się rozleci.

0
  • Mitronik
  • #5 25 Lip 2011 09:41
    Bride
    Poziom 16  

Regulator temperatury PID(Rex-C100)
    + termopara typu k

Specyfikacja:

zasilanie 230 VAC, 50/60 HZ
    pobór mocy: 10 VA
    tolerancja pomiaru: : +/-0.5%FS
    zakres pomiarowy: 0 - 400 C
    czas próbkowania: 0,5 s
    rozdzielczość: 14 bit
    wymiary: 48x48x110mm
    (SV) wartość temp. nastawiana (PV) wartość temp. mierzona
    kontrola PID - ciągła, krokowa, ON/OFF
    wyjście - przekaznika 230 VAC 3A
    wyjście - funkcji alarm

Czy taki zestaw by się nadał?
    Link

Pozdrawiam

0
  • #6 25 Lip 2011 14:01
    RitterX
    Poziom 36  

Jak sam widzisz na wyjściu jest przekaźnik o stykach na 3A czyli nie ma szans by przetrwał sterując 2kW grzałkę. Jak dodasz SSR na 25A to będzie to miało sens. Na temat aukcji z zasady się nie wypowiadam. Masz w tym zestawie termoparę/Pt ale czy jej konstrukcja umożliwia zainsalowanie jej w płycie grzewczej? A jeśli tak to gdzie? Płyta w Zelmerze jest dosyć cienka. A na tej fotografii z aukcji trudno usalić jakiej jest grubości. Musisz o to dopytać.
    Całe szczęście dla ciebie, że regulator ma zaimplementowany algorytm samostrojenia. Tym sposobem nie powinno być raczej problemów z ustaleniem parametrów P,I,D .
    Nie mniej nie uzyskasz na nim "profilu" grzania a jedynie stabilizację temperatury na zadanym poziomie.

Dwie prośby:
    1. Narysuj schemat elektryczny tego co chcesz zrobić.
    2. Narysuj ze wstępnymi wymiarami rysunek mechaniczny obudowy, w której chcesz to umieścić. Bo jak rozumiem nie będzie to stało na biurku zmonotowane "na pająka".
    Jeśli nie chcesz udostępniać, choć byłoby to wskazane, powyższych rysunków przynajmniej wyślij mi. To nie musi być "super" w Catii czy AutoCAD. Wystarczy w miarę czytelny rysunek odręczny przeniesiony do pliku graficznego skanerem albo aparatem fotograficznym. Tak na marginesie ludzie zanim zbudowali komputery musieli je zaprojektować. Używali wtedy papieru w tym celu i trysunku odręcznego...
    A przede wszystkim zrób te rysunki dla siebie. Bowiem i tak będziesz je musiał wykonać gdy przyślą zakupione elementy. A lepiej, żeby nie pasowało zanim dokonasz zakupów jak po tym fakcie.

0
  • #7 28 Lip 2011 18:32
    Bride
    Poziom 16  

RitterX napisał:
    Nie mniej nie uzyskasz na nim "profilu" grzania a jedynie stabilizację temperatury na zadanym poziomie.

Chodzi mi tylko o stabilizację temperatury.

RitterX napisał:
    Narysuj schemat elektryczny tego co chcesz zrobić.

Jedynie coś takiego mam, jednak to nie uwzględnia przekaźnika

RitterX napisał:
    Narysuj ze wstępnymi wymiarami rysunek mechaniczny obudowy, w której chcesz to umieścić. Bo jak rozumiem nie będzie to stało na biurku zmonotowane "na pająka".
    Jeśli nie chcesz udostępniać, choć byłoby to wskazane, powyższych rysunków przynajmniej wyślij mi. To nie musi być "super" w Catii czy AutoCAD. Wystarczy w miarę czytelny rysunek odręczny przeniesiony do pliku graficznego skanerem albo aparatem fotograficznym. Tak na marginesie ludzie zanim zbudowali komputery musieli je zaprojektować. Używali wtedy papieru w tym celu i trysunku odręcznego...

Na filmie tamtego użytkownika cały kontroler jest zamontowawny do grilla za pomocą taśmy izolacyjnej. Myślę że do tego nie będzie potrzebna żadna obudowa. Ew. może nadać się od starego zasilacza do PC, może masz jakieś pomysły?

RitterX napisał:
    Masz w tym zestawie termoparę/Pt ale czy jej konstrukcja umożliwia zainsalowanie jej w płycie grzewczej?

Na tych zdjęciach pokazane jest, że termopara jest montowana w dziurze płyty grzewczej (została wywiercona) i sonda ma kontakt z płytą główną.
    Kupno i podłączenie sterownika PID do elektrycznej płyty grzejnej (preheater) Kupno i podłączenie sterownika PID do elektrycznej płyty grzejnej (preheater)

Miejsce styku sondy typu K
    Kupno i podłączenie sterownika PID do elektrycznej płyty grzejnej (preheater) Kupno i podłączenie sterownika PID do elektrycznej płyty grzejnej (preheater)

Całość ma działać na zasadzie profesjonalnego preheater'a Heater BS190

Pozdrawiam

Proszę poprawnie dodać zdjęcia. Tu jest instrukcja. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html Ciasteczkowypotwor

0
  • #8 28 Lip 2011 20:44
    RitterX
    Poziom 36  

Wiercenie w PCB naprawianej płyty to chyba żart?! Żeby regulator PID działał prawidłowo bez dużego przeregulowania termoparę trzeba umiejscowić w aluminiowej płycie podgrzewacza. W wielu rozwiązaniach stosuje się dlatego nie jedną a dwie termopary.Jedną do płyty grzewczej drugą do PCB.Na SSR w czasie przewodzenia jest kilka woltów jak pomnożysz to przez prąd to uzyskasz 10W. Zapewne dlatego SSR od spodu ma aluminiową "nogę" by po przykręceniu tamtędy oddawać ciepło do obudowy. Zmontowanie tego w obudowie choćby po zasilaczu PC i to z przykręconym do niej przewodem uziemienia uważam za bezalternatywne rozwiązanie. Mocowanie tego na taśmę to dość ponury żart.

1
  • #9 30 Lip 2011 14:19
    Bride
    Poziom 16  

RitterX napisał:
    Wiercenie w PCB naprawianej płyty to chyba żart?!

Bride napisał:
    Na tych zdjęciach pokazane jest, że termopara jest montowana w dziurze płyty grzewczej (została wywiercona) i sonda ma kontakt z płytą główną.

Czytanie i myślenie nie boli. Dodałem jeszcze zdjęcia o co mi dokładnie chodzi.
    Wywiercony został otwór w płycie grilla na sondę temperaturową, która to się styka z naprawianą płytą główną.

Proszę na przyszłość czytać i oglądać zdjęcia, bo mam wrażenie ze szanowny kolega wcale nie chce pomóc, tylko odwlec od pomysłu. Nie czytając nawet postów.

RitterX napisał:
    montowanie tego w obudowie choćby po zasilaczu PC i to z przykręconym do niej przewodem uziemienia uważam za bezalternatywne rozwiązanie

Ciepło na pewno jest wytwarzane w tym procesie, ale bez przesady. Może obędzie się bez olbrzymiego radiatora i cooler'a.

RitterX napisał:
    Mocowanie tego na taśmę to dość ponury żart.

To słucham jakie pomysły masz, aby to nie był żart.

0
  • #10 30 Lip 2011 23:06
    RitterX
    Poziom 36  

Co do SSRa, którego chyba jeszcze nie widziałeś na oczy, to jedynie napisałem, że zamocowanie go na metalowej obudowie, wewnątrz niej spowoduje odprowadzanie ciepła przez stopę SSRa co znacznie poprawi zarówno warunki jego pracy, niezawodność jak i bezpieczeństwo. Bowiem na widoku nie będzie przewodów pod napięciem 230V~. Trzeba także sprawdzić czy SSR ma izolowaną stopę od struktury. Zwykle tak jest ale nie należy tego zakładać z góry. Pokusiłem się nawet o oszacowanie ile rzeba będzie rozproszyć ciepła i dlatego nie wspominałem o radiatorze i wentylatorze. Choć i takie rozwiązania stosuje się w SSR.
    Termopara z aukcji jest w grubej metalowej obudowie z gwintem. Nie bardzo sobie wyobrażam jak ją zamocujesz by mierzyła temperaturę PCB a nie ciepło wydzielane przez płytę. Ale nawet gdyby się udało odizolować cieplnie czujnik, jak na rysunku, by mierzył temperaturę PCB to wiem co się stanie z przeregulowaniem temperatury w takim układzie sterowania. Po prostu wiem zarówno z teorii jak i praktyki jak działa regulator PID a nawet jak dziłają w nim adaptacyjne algorytmy samostrojenia. Znam też jego ograniczenia. Może dlatego nie jest dla mnie regulatorem magicznym.

Co do pomysłów to właśnie mi się skończyły. Ale to chyba mała strata bo chyba były kiepskie. Na szczęście to nie ja buduję to urządzenie. Ale trzymam kciuki i jak będziesz prowadził tutaj swoisty dziennik prac to nie omieszkam poczytać.

0
  • #11 17 Sie 2011 23:55
    bkia
    Poziom 15  

Witam panowie dokleję się do tematu, widzę że panowie znają się na rzeczy.
    Posiadam sterownik PID REX - C100, szukam instrukcji po polsku ewentualnie pomoc w ustawieniu tego sterownika.
    Posiadam 6 promienników podczerwieni każdy 500W dlatego 6 bo są małe 12cm długości.
    Temperatura skacze jak oszalała nie mogę sobie poradzić z ustawieniami,głownie chodzi mi o ustawienie histerezy,aby ograniczyć skoki temperatury.
    Za wszelką pomoc z góry bardzo dziękuję.

0
  • #12 23 Wrz 2011 18:55
    konrad_515
    Poziom 9  

witam, dysponuję tym samym sterownikiem (REX C100) i chcę podłączyć pod niego grzałkę o mocy 150W, to jest tylko 0,65A więc ten sterownik jest w stanie uciągnąć ją bez przekaźnika SSR tylko nie mam dokładnego schematu jak to wszystko podłączyć. Jeśli mógłby ktoś podać schemat podłączenia z użyciem SSR i bez niego bym był wdzięczny.

1
  • #13 24 Wrz 2011 06:59
    bkia
    Poziom 15  

Witam kolego wychodzi na to że na tym forum ci nikt nie pomoże, ja też się nie doczekałem.
    Masz kolego na sterowniku rozpiskę złącz sterownika ??
    Instrukcję dołożę,jeśli nie będziesz miał rozpiski pinów to pisz zrobię zdjęcie.
    Odnośnie wyboru przekaźnika to się w menu zmienia jak ma być sterowane piny szukaj w menu, instrukcji (6) Control-output selection etc. (SL6 )
    może być sterowany przez przekaźnik ssr lub zwykły może dawać zasilanie lub robić zwarcie pinów wykorzystywane do zwykłego przekaźnika.
    odnośnie ustawienie sterownika to wpisz w google PID tam wszystko pisze jak mniej więcej ustawić.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Regulator_PID
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9835688#9835688
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9535650#9535650

0
  • #15 26 Paź 2011 11:19
    konrad_515
    Poziom 9  

już jakiś czas temu udało mi się podłączyć grzałkę do tego sterownika bezpośrednio bez ssr'a ale chciałem się jeszcze pobawić z podłączeniem tego sterownika do grzałki o mocy 2kW poprzez przekaźnik ssr wszystko podłączyłem zgodnie jak podaje schemat i ku mojemu zdziwieniu przekaźnik nie załącza się... idąc za ciosem postanowiłem sprawdzić napięcia jakie daje sterownik i co się okazuje napięcia są zbyt niskie żeby uruchomić przekaźnik (przekaźnik ma na wejściu 3-32V) czy powinienem coś ustawić w sterowniku?? co robie nie tak..?? do pinów 1,2 podłączam 230V z sieci; 8, 9, 10 termoparę typu pt100; a ssr 4,5

0
  • #16 29 Paź 2011 18:51
    rafał
    Poziom 22  

Z tego co mówi instrukcja obsługi tego PID'a to aby włączać przekaźnik SSR w sekcji SL6 Control Output Selection trzeba ustawić opcję Continuus 4-20mA. A w ogóle to włączyć obsługę wyjścia a nie przekaźnika. Chyba, że sterownik jej nie posiada. Reszta powinna zadziałać bez problemu. Jeśli SSR działa to świeci się diodka po stronie sterowania. A tak w ogóle to do obciążenia 2kW to przykręć do niego jakieś 0,5 kg aluminium bo spory prąd tam popłynie.

0
  • #17 29 Paź 2011 20:06
    konrad_515
    Poziom 9  

Problem rozwiązany, okazuje się że samo podpięcie w te piny przekaźnika nic nie da.. wejście może być wykorzystane jedynie po wcześniejszym zasileniu a dokładnie tak zrobiłem w sterowniku Lim-9090, tutaj wyszła moja niewiedza.. schemat widoczny na obrazku.
    A jeśli chodzi o moc grzałek to szczerze powiem że jest niewielka co do przekaźnika który ma 25A i posiada jeszcze spory zapas, jest przykręcony jedynie do blaszanej obudowy i mało się grzeje

0
  • #18 30 Paź 2011 00:36
    Ryszard49
    Poziom 34  

Witam.
    Niestety na tym forum jak i innych nikt nie udostępni algorytmu sterowania PID.
    Nastawa jest niby prosta. Jest instrukcja ale niestety nie wprowadza nic co by pomogło w prawidłowym ustawieniu algorytmów. Ja na swój moment czekałem kilka lat zanim podejrzałem i skonfigurowałem swoje ustawienia dla sterowników firmy LUMEL.
    Pozdrawiam.

0
  • #19 30 Paź 2011 21:14
    RitterX
    Poziom 36  

Ryszard49 napisał:
    Witam.
    Niestety na tym forum jak i innych nikt nie udostępni algorytmu sterowania PID.
    Nastawa jest niby prosta. Jest instrukcja ale niestety nie wprowadza nic co by pomogło w prawidłowym ustawieniu algorytmów. Ja na swój moment czekałem kilka lat zanim podejrzałem i skonfigurowałem swoje ustawienia dla sterowników firmy LUMEL.
    Pozdrawiam.

Algorytm PID jest ogólnie dostępny w internecie, również po polsku, z dokładnym wytłumaczeniem co, jak i dlaczego. Tu na elektrodzie jest w kilku miejscach algorytm w C łącznie z omówieniem funkcji autonastaw. czyli doboru nastaw przez algorytm w oparciu o dane tu z czujnika temperatury. Co ciekawe w sterowniku REX100 jest również "autotiuning" czyli algorytm automatycznego doboru nastaw PID. Dlatego można w pierwszym etapie zdać się na tę metodę wyznaczania parametrów PID. A jak będzie za mało dokładnie nieco je zmodyfiować. Choć w tym przypadku będzie to raczej zbyteczne.
    W regulatorze REX100 można użyć wyjścia napięciowego 12V do sterowania przekaźnikiem SSR bez zewnętrznego źródła zasilania +5V. W przypadku wyjścia napięciowego jest ograniczona wydajność prądowa ale w przypadku wejścia SSR jego prąd wejściowy mieści się w dopuszczalnym zakresie.

REX-C100 jest wstępnie skonfigurowany. Dlatego po za oznaczeniem REX-C100 jest jeszcze kilka dodatkowych symboli o tej konfiguracji mówiących. W sekcji SL6 menu jest np. ustawienie konfiguracji wyjść.

0
  • #20 26 Lis 2013 22:48
    Alemucha
    Poziom 28  

Przepraszam za odkopanie ale temat nie dał jednoznacznego wyjaśnienia w sprawie SSR

RitterX napisał:
    REX-C100 jest wstępnie skonfigurowany. Dlatego poza oznaczeniem REX-C100 jest jeszcze kilka dodatkowych symboli o tej konfiguracji mówiących. W sekcji SL6 menu jest np. ustawienie konfiguracji wyjść.

Mam skonfigurowany na wyjście przekaźnikowe. Jak zmienić na wyjście pod SSR (czy w sekcji SL6 dać 1 w okienku drugim) ? Czy wyjście będzie na zaciskach 6(+) ,7(-) ? Dysponuję instrukcją pisaną ale podobno z błędami :(

0
  • #21 27 Lis 2013 23:46
    RitterX
    Poziom 36  

Jakim wejściem sterującym dysponuje Twój SSR? Tak czy owak najpierw przetestuj wyjście REX-a. Jeśli SSR jest sterowany napięciem stałym z zakresu 4-32V możesz na próbę w jego miejsce włączyć diodę LED szeregowo z odpowiednio obliczonym rezystorem. Dla przykładu będziesz sterował SSR napięciem 5V. Na czerwonej diodzie LED odkłada się w stanie przewodzenia ~1.6V a 5mm dioda może pracować z prądem maksymalnym 20mA, przyjmiemy typowo 10mA-> (5V-1.6V)/10mA=340R czyli bierzemy rezystor 330R. Miernikiem sprawdzasz gdzie + i - układu testowego, podłączasz do REXa i ustawiasz zgodnie z instrukcją sprawdzając czy ten działa jak powinien? Nawet jeśli instrukcja ma błędy to i tak dojdziesz jak powinno być? Jak masz podłączoną termoparę podgrzewasz ją lutownicą by wywołać przełączenie wyjścia. Finalne podłączenie SSRa w miejsce opisanego wyżej układu to już tylko formalność montażowa.
    Nie mam w tej chwili sterownika REX dlatego nie mogę pomóc w bardziej namacalny sposób. Dasz radę sam.

0
  • #22 30 Lis 2013 02:22
    Alemucha
    Poziom 28  

Przy wyjściu przekaźnikowym zmiana ustawień nie da sterowania SSR na żadnych wyjściach (bo przez powietrze prąd nie płynie). Po rozebraniu przeciwnika wysadziłem w powietrze przekaźnik i po chamsku zrobiłem na zaciskach 4,5 wyjście OC, bez zmian ustawień. Łachy nie robi -steruje SSR-em :) bez dodatkowych zasilaczy.

0