Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakłócenia w odbiorze sygnału analogowego TV po uruchomieniu MUX2 w Tarnowie

20 Lip 2011 19:25 3466 8
  • Poziom 21  
    Witam,

od 15 lipca, tj. daty z jaką uruchomiono w Tarnowie testowo pakiet MUX2, w jego okolicy pogorszył się zdecydowanie odbiór sygnału analogowego. W niektórych miejscach program nie nadaje się do oglądania: śnieżenie, czasem nawet zaniki obrazu i głosu. Dzieje się to zarówno na kanałach odbieranych z nadajnika tarnowskiego (Góra Św. Marcina) jak również na TVP1 (k.10 nadawany w Krakowie). Zauważyłem, że po wyeliminowaniu wzmacniacza antenowego, z reguły następuje poprawa odbioru, ale nie jest on w większości przypadków akceptowalny - zbyt słaby sygnał. Po podpięciu jakiegokolwiek (nawet bardzo słabego) wzmacniacza szerokopasmowego (w tym rejonie dominują anteny siatkowe) następuje pogorszenie sygnału (śnieżenie).
    Czy ktoś się spotkał z podobnym problemem i wie jak się z tym uporać?

pozdrawiam,
    andie
  • Poziom 33  
    Wygląda mi to na przesterowanie sygnału. Wsadź symetryzator do anteny, wynieś ją wyżej i po problemie.
  • Poziom 21  
    To nie jest przesterowanie, jak pisałem na symetryzatorze jest lepiej, ale nadal śnieży - sygnał jest wyraźnie za słaby, a anteny wyżej już się nie da wynieść...
  • Poziom 16  
    Witam.
    Uruchomienie dodatkowego kanału, spowodowało przesterowanie wszystkich szerokopasmowych wzmacniaczy antenowych w okolicy 15 km. od nadajnika. Problem zakłóceń nie dotyczy instalacji pasywnych (bez wzmacniaczy) , oraz instalacji które posiadają wzmacniacze selektywne (kanałowe).
    Problem jest spory, gdyż przesterowany sygnałem kanału 23 (cyfrówka) wzmacniacz potrafi siać nawet na kanale 10 -tym, co widać na ekranie w postaci grubych białych ziaren .
    Moim zdaniem problem można rozwiązać na 3 sposoby.

1. tam gdzie się da, wywalić wzmacniacz.
    2. zmniejszyć wzmocnienie , stosowałem - bardzo dobre efekty.
    3. zastosować pułapkę (eliminator) na kanał 23 , o efektach niebawem poinformuję.

..... oj będzie się działo !
  • Poziom 13  
    Są na rynku regulowane pułapki kanałowe ma je w ofercie waldi i Televes stosuje je często do sygnału analogowego nie wiem jak się spiszą w dvb-t ale myślę że dużo lepiej.
  • Poziom 21  
    Dzięki za informacje.
    Może ktoś odpowie mi na pytanie, czy takie działanie jest do końca zgodne z polskim prawem... Jeżeli sygnał analogowy ma być nadawany (jak myślę - w sposób niezakłócony) do 2013 r.a w chwili obecnej przez wdrożenie sygnału cyfrowego, wymusza się na ludziach w pewnych lokalizacjach wymianę instalacji antenowych (zakup kilku anten wraz z selektywnymi wzmacniaczami to niemały wydatek) to chyba coś tutaj jest nie tak...

pozdrawiam

andie
  • Poziom 38  
    Andie napisał:

Może ktoś odpowie mi na pytanie, czy takie działanie jest do końca zgodne z polskim prawem... Jeżeli sygnał analogowy ma być nadawany (jak myślę - w sposób niezakłócony) do 2013 r
    andie

Sygnał jak najbardziej jest nadawany w sposób prawidłowy , lecz jest odbierany nieprawidłowo ( zakłócony ) w pewnych lokalizacjach - zatem wszystko zgodnie z prawem . Trzeba niestety pogodzić sie z koniecznością przejscia na sygnał cyfrowy i .....kupić tuner .
  • Poziom 21  
    Mógłbym się z Tobą zgodzić, gdyby w pakiecie cyfrowym nadawane były kanały publiczne, jednak niestety tak nie jest i sam zakup tunera nie wystarczy.
  • Moderator
    Andie:
    To co opisujesz to typowy efekt intermodulacji powstający we wzmacniaczach które w ogóle nie powinny być produkowane.

Dla odbioru analogowego parametr intermodulacyjny nie jest tak istotny, najczęściej odbiór na "antenach siatkowych" jest zły jakościowo - duży poziom szumu to spory podkład śniegu na ekranie. Podczas normalnego oglądania na ekranach kineskopowych przeciętny widz najczęściej nie zauważa. Wystarczy jednak podłączyć telewizor LCD z nie najlepsza matrycą lub chociażby nagrać obraz na nagrywarkę a następnie go odtworzyć na zwolnionych obrotach lub zrobić stopklatkę: efekt jest przerażający.

Jedyna rada: zdjąć wzmacniacze zrobione z tanich elementów o maksymalnym wzmocnieniu (i bardzo złych parametrach intermodulacyjnych) i wszelkie anteny wykonane z różnych metali nieprawidłowo ze sobą połączonych, np ocynkowana stal z aluminium czy inna kombinacja metali o odmiennych współczynnikach elektrochemicznych. Takie złącze - lekko skorodowane - to piękny mieszacz. Efekty są takie jaki masz na ekranie...