Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[ATMega32+74HCT164] Pytanie odnośnie wydajności prądowej układu.

Johny_Bit 21 Lip 2011 09:39 1544 8
  • #1 21 Lip 2011 09:39
    Johny_Bit
    Poziom 10  

Witam.

Mam urządzenie jak w temacie. ATMega32 do niej podłączony szeregowy rejestr przesuwny 74HCT164 (dokładny napis na obudowie to CD74HCT164E).
    Do rejestru przesuwnego mam podłączone 8 diod LED przez układ darlingtona ULN2803A. Każda dioda ma rezystor 300R czyli płynie przez nią jakieś 10mA.

Moje pytanie jest następujące:
    Czy jeśli pozbędę się tego ULN-a to 74HCT164 wyrobi prądowo?
    Przeczytałem datasheeta i nie umiem go do końca zinterpretować.

IOK output clamping current VO < -0.5 V or VO > VCC + 0.5 V +-20 mA
    IO output current -0.5 V < VO < VCC + 0.5 V +-25 mA
    ICC supply current 50 mA
    IGND ground current -50 mA

Czy mam rozumieć że to 25mA dotyczy całego portu 74HCT czy tylko jednego pinu?
    Czy to 50mA oznacza że nie mogę przekroczyć na całym porcie wartości 50mA?

8 LEDów po 10mA da mi 80mA na cały port. Czy to będzie działać?
    Jeśli nie to podajcie proszę symbol rejestru szeregowego który by się do tego nadał.

Pozdrawiam
    Michał

0 8
  • Pomocny post
    #2 21 Lip 2011 09:55
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Tak, 50mA jest dla całego układu i nie powinieneś tej wartości przekraczać. Tyle, że te parametry odnoszą się do pracy układu w układzie cyfrowym, a ty go wykorzystujesz tylko do sterowania diodą i zapewnienie odpowiednich poziomów logicznych cie nie interesuje. IMHO można przekroczyć w tej sytuacji dopuszczalne parametry. Zobacz jeszcze w nocie sekcję absolute maximum ratings (o ile istnieje).
    No i jeśli zmniejszysz nieco prąd diody to na jasności niewiele stracisz.

0
  • #3 21 Lip 2011 10:16
    lehastar
    Poziom 14  

Sumaryczny prąd nie może przekroczyć 50 mA. Jeżeli maksymalny prąd może być większy niż 50mA (8 diod LED = 80 mA) należy stosować ULN.

0
  • #4 21 Lip 2011 10:47
    Johny_Bit
    Poziom 10  

Dzięki koledzy za wskazówki.
    To jest właśnie z sekcji absolute maximum ratings więc chyba nie da rady pociągnąć 80mA.
    Żeby zejść do 50mA musiał bym zmniejszyć prąd diody do 6mA z groszami a to juz był by chyba dość duży spadek światłości.

0
  • #5 21 Lip 2011 11:10
    lehastar
    Poziom 14  

Możesz spróbować podłączyć LED przez rezystor 1k do 5V i zobaczyć jasności. Istnieje również niskoprądowe diody LED.

0
  • #6 21 Lip 2011 11:12
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Niekoniecznie, kupisz lepsze diody i różnica może być niezauważalna.
    Jest jeszcze jedna możliwość - podane parametry odnoszą się do pracy układu w pełnym zakresie warunków, można się spodziewać, że przekroczenie dopuszczalnego prądu zwiększy straty i grzanie się układu. Jednak jeśli wiadomo, że układ będzie pracował max w 40 stopniach to może to być bez znaczenia. Podsumowując - jeśli to ma być komercyjny układ to należy to zrobić zgodnie ze sztuką, czyli dać bufor. Jeśli to zabawka to można próbować pobawić się w prowizorkę (czego jednak na szerszą skalę nie polecam ;P).

0
  • #7 21 Lip 2011 11:27
    Johny_Bit
    Poziom 10  

Niestety jest to dość poważne zlecenie i żadna prowizorka nie wchodzi w grę.
    Zrobiłem to zgodnie ze sztuką przez ULN-a ale później kapnąłem się że może 74HCT wyrobią prądowo. Znacznie uprościło by mi to płytkę i zaoszczędziło lutowania oraz zmniejszyło koszty. Co prawda nie zawsze świecą wszystkie LEDy ale trudno przewidzieć kiedy zapalą się wszystkie. Mam ich w tym układzie 40 sztuk i nie chciał bym aby zaczęły padać jak muchy.

Lepsze diody to z kolei większy wydatek :( wiec zostanę przy tych ULNach.

Jeszcze raz dziękuje wszystkim za pomoc.

0
  • #8 21 Lip 2011 13:36
    pancio
    Poziom 16  

zawsze możesz dać 40 tranzystorków + rezystorki ograniczające prąd diody - taniej ale mniej "profesjonalnie" :-)

0
  • #9 24 Lip 2011 16:48
    Johny_Bit
    Poziom 10  

Takie rozwiązanie wymagało by 320 tranzystorów a nie 40.

0