Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

uklady scalone-odczytywanie

pabish 20 Lis 2004 19:35 6305 12
  • #1 20 Lis 2004 19:35
    pabish
    Poziom 12  

Witam mam problem z odczytywaniem modeli ukladow scalonych, wiem ze moza odczytac z ukladu model i date produkcji. Odczytuje model na chybił trafił i przewaznie nigdy nie znajduje mi takiego ukladu w katalogu elementow. Podam przyklad: na ukladzie scalonym pisze: HD74HC164P a nizej 4E26. Jak to rozszyfrowac?

0 12
  • #2 20 Lis 2004 21:59
    elektryk
    Poziom 42  

Każdy producent stosuje własną nomenklature oznaczania daty produkcji i wersji maski do produkcji krzemu.

0
  • #3 21 Lis 2004 14:45
    Paweł.ko
    Spec Elektroakustyka

To nie takie proste ale dam Ci parę wskazówek na przykładzie opisanego przez Ciebie układu scalonego:
    Po pierwsze napisz w Googlach HD74HC164P -zaraz znajdziesz PDF z aplikacją następnie napisz 4E26 i okaże się że nic konkretnego nie znajdziesz. Zapamiętaj pisząc w przeglądarce odpowiedni symbol prawie zawsze na samym początku wyszukanych stron znajdziesz producenta i aplikację jeśli tego nie ma to albo źle odczytałeś symbol albo element jest bardzo rzadki lub nietypowy.
    Po drugie bardzo często symbol jest nadrukowany na górze a poniżej są umieszczone oznaczenia producenta (w twoim przypadku HD74HC164P zapewne jest nadrukowane na układzie jako pierwsze a poniżej jego jest 4E26).
    Po trzecie musisz poznać najczęściej używane oznaczenia literowe układów scalonych (przynajmniej najpopularniejszych). W twoim przypadku to HD (po tym oznaczeniu następuje dopiero konkretny numer ). Może na przykład istnieć układ HD74HC00P ale nadal rozpoczyna się literami HD. Nie słyszałem natomiast o serii 4E26 (bardzo rzadko układy scalone mają na początku cyfrę prędzej diody czy tranzystory). Często spotykane oznaczenia układów scalonych to : CD, HD, TDA. STK, UCY, NE, KIA, TL, LM, STR, SDA (oj jest tego znacznie więcej poprzeglądaj sobie parę schematów i wbij sobie w głowę te oznaczenia)

0
  • #4 21 Lis 2004 20:26
    Piotr36
    Poziom 17  

Paweł.ko ma rację !!!
    Od siebie mogę dodać, że wielu producentów scalaków stosuje podobny sposób oznacznia daty produkcji. To co podałeś 4E26 to na pewno jest data produkcji tego scalaka. Cyfra i literka oznacza rok produkcji /nietety nie pamiętam tego kodu/ a liczba /tutaj 26/ to kolejny tydzień w danym roku - tu mamy 26 tydzień czyli połowa roku. Często zamiast cyfrowo-literowego /u Ciebie 4E/ jest podawana dwucyfrowa liczba określająca końcówkę danego roku.

Dla przykładu 2298
    to: 22 tydzień 1998 roku

Czasami tydzień roku jest zamieniony miejscami z oznaczeniem cyfrowym roku: np. 9945
    to: 45 tydzień 1999 roku.

Proponuję przyjrzeć się scalakom różnych producentów, a napewno dostrzeżesz stosowne oznaczenia typu danego scalaka i daty jego produkji.

Życzę udanych łowów !!!

0
  • #5 22 Lis 2004 22:09
    adi-niunio
    Poziom 22  

HD74xxxxx to standardowe serie.

gdy jest dostęp do internetu, najlepiej szukać u producenta.... wyszukiwarka dokumentacji Elenota,

a tutaj znajdziesz identyfikacje producenta po logo.

1
  • #6 02 Paź 2006 16:32
    klapiok
    Poziom 10  

Mam w domu uklad scalony z napisem Winbond
    W27C512-45
    Chciałbym wiedzieć do czego służy, lecz gdy szukam tego w internecie
    wyswietlają mi się obcojęzyczne strony na ten temat.
    Co zrobić aby znaleść polską stronę?

1
  • #7 02 Paź 2006 16:44
    praw
    Poziom 17  

Jest to pamięć EPROM . Jak nie ma okienka do kasowania, to już do niczego jej nie wykorzystasz.

pozdro
    Grzegorz

ps wpisz w wyszukiwarke 27c512

0
  • #8 02 Paź 2006 17:18
    klapiok
    Poziom 10  

Jak wygląda to okienko do kasowania?
    Ma ktoś może schemat tego układu?

0
  • #10 03 Paź 2006 13:46
    klapiok
    Poziom 10  

Jak zmusić układ scalony do przepołowienia się w miejscu zgrzewu,tak aby
    nie uszkodzić wewnętrznych części???

0
  • #11 03 Paź 2006 15:21
    menek
    Poziom 19  

Można wiedzieć w jakim celu chcesz przepołowić scalaka? Jakoś nie mogę wyobrazić sobie żadnej sensownej przyczyny...

0
  • #12 27 Paź 2006 17:30
    klapiok
    Poziom 10  

Chcę przepołowić scalaka bo mi to poyrzebne na fizykę.:idea:

0
  • #13 27 Paź 2006 17:51
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

klapiok napisał:
    Chcę przepołowić scalaka bo mi to poyrzebne na fizykę.:idea:

obawiam się iż tej pamięci EPROM w ceramicznej obudowie to nie rozpołowisz by otrzymać całe połówki, ponieważ klej jest zbyt dobry, a ceramiczne płytki zbyt kruche.
    Działanie wysoką temperaturą też jest spowodowane na niepowodzenie, ponieważ przy niższej temperaturze roztopi się krzem niż zmięknie zastosowana do sklejenia żywica epoksydowa.
    Ale sprawdź sobie sam, czy napisałem prawdę... :D
    Pozdrawiam

0