Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Renault Megane - gaz STAG 300 - przełączenie na gaz po przygazowaniu

xmen293 21 Lip 2011 13:51 7355 29
  • #1 21 Lip 2011 13:51
    xmen293
    Poziom 9  

Witam
    Czy istnieje możliwość przerobienia tej instalacji gazowej tak aby przełączenie następowało nie po osiągnięciu temperatury ( mam ustawioną na najniższą) a po przygazowaniu, w instalacji gazowej w oplu niesekwencyjnej mam tak zrobione przez co zużycie paliwa jest minimalne. W tej chwili muszę przejechać na paliwie około 500 m na tych odcinkach moje autko pali jak smok. Albo może mi poradzicie czy jest jakiś inny sposób zmniejszenia wydatków na paliwo.
    W tej chwili mam tak:
    dziennie do pracy przejeżdzam 10 km z czego to 500 m na paliwie
    czyli dziennie robie 20km na paliwie 1 km
    a wydatki na paliwo wyglądają tak:
    wydane 100 zł na paliwo starcza mi na 2 tankowania gazu, na 2 tankowaniach gazu przejeżdzam 640 km.
    Słyszałem też o takich urządzeniach do blokowania pompy paliwa gdy auto jest przełączane na gaz, spotkał się ktoś z czymś takim ?

0 29
  • #2 21 Lip 2011 14:16
    kmielczarek
    Poziom 14  

witam
    generalnie nie polecam takiego rozwiązania, poczujesz to później jak będziesz musiał wymienić zbyt szybko zajechany parownik. Sugestia żeby owinąć kawałkiem gąbki i taśmy czujnik temperatury parownika, przez co nie będzie chłodzony powietrzem i szybciej się przełączy, co do rozłączania pompy paliwowej też nie polecam, nie będziesz miał chłodzonych wtrysków paliwowych

0
  • Pomocny post
    #3 21 Lip 2011 15:16
    manio123
    Poziom 34  

Technicznie możliwe jest wszystko , w sprawie przełączania na gaz wystarczy dodatkowy przełącznik , który odłączy czujnik temperatury a w jego miejsce przyłączy rezystor o oporze odpowiadającym temperaturze wyższej niż nastawiona przełączania. Pompę można odłączać za pomocą przekaźnika uruchamianego równolegle z otwieraniem zaworu elektromagnetycznego reduktora. Obydwa rozwiązania niosą swoje zagrożenia : pierwsze to skrócenie żywota reduktora i wtryskiwaczy , przy równoczesnym zasilaniu silnika zbyt bogatą mieszanką - co nie tyle jest szkodliwe co drąży portfel i wychodzi na to samo co zasilanie benzyną. Zimą to jest całkiem niemożliwe, ciekły gaz uszkodzi wtryskiwacze.
    Odłączanie pompy wprost zagraża życiu , np przełączenie z gazu na benę przy wyprzedzaniu , awaryjnie bądź z jakiegokolwiek innego przewidzianego algorytmrm powodu. Choć widziałem sterowniki lpg z fabrycznie wykonanym wyjściem do zasilania pompy paliwa.

0
  • Pomocny post
    #4 21 Lip 2011 17:34
    KS2507
    Poziom 23  

Z tego co piszesz to masz instalację II generacji z silniczkiem krokowym i w każdym sterowniku takiej instalacji można wyłączyć opcję przełączenia po osiągnięciu minimalnej temp.
    To prawda że reduktor trochę szybciej się zużywa ale i tak przejedziesz spokojnie 40 tyś km, skoro na dwa tankowania Gazu tankujesz PB za 100 zł to po 4 tankowaniach będziesz już miał na nowy reduktor.
    Miałem kilka aut z LPG II generacji i w każdym przełączałem kilka sekund po uruchomieniu silnika na Gas nawet przy -30*,obecnie żona jeździ Almerą N15 z instalacją II generacji i przełącza chwilę po odpaleniu,ja jeżdżę Astrą G z instalacją sekwencyjną i temp przełączenia mam ustawioną 15* przy obecnych temperaturach przełącza się na Gas po ok 30m,w zimie po ok 500m.
    Napisz dokładnie jaką masz instalację bo Stag 300 to sekwencja.

0
  • #5 21 Lip 2011 18:49
    xmen293
    Poziom 9  

Witam ponownie i dziękuję za odpowiedzi
    Moja instalacja to STAG:
    reduktor SCORPION
    Wielozawór TOMASETTO
    Wlew gazu TOMASETTO
    Zbiornik BORMECH
    Jednostka sterująca AC STAG 4
    chyba podałem wszystko, pytam ponieważ osoba u której byłem pytać w warsztacie powiedziała mi że tego typu rozwiązanie jest nie możliwe przy instalacji sekwencyjnej

0
  • #6 21 Lip 2011 19:09
    KS2507
    Poziom 23  

Teraz doczytałem że masz sekwencyjną instalację ,wtryski jakie masz to pewnie Valteki i temp przełączenia jest wysoka .
    Ja ma Stag 300+ wtryski Hana, temp tak jak pisałem 15* i przełącza się po ok 30m.

0
  • #7 21 Lip 2011 21:01
    przemek25l
    Poziom 29  

Manio ludzie zapominaja jeszcze o jednym jaki jest koszt nowego silnika. Powiem krotko jak jest minimalna tamperatura i zaczyna sie auto cisnac co sie dzieje? gaz płynny idzie w duzej ilosci na tłoka niezdazy sie nawet rozprezyc w cylindrze. Taki temat juz poznałem (dziury w tłokach). Instalacje drugiej generacji wyrabiaja sie przez to ze gaz ciekły odkłada sie w reduktorze i do tego ma długa droge do zaworow gdzie zdazy sie prawie w całej ilosci rozprezyc a sekwencje maja wiercone blisko.

0
  • #8 21 Lip 2011 21:13
    manio123
    Poziom 34  

Pytał , odpowiedziałem , nie zachęcałem choć mamy to same negatywne spojrzenie. Dodam jeszcze strzały w wydech , zniszczenie katalizatora czy tłumików - bo i takie skutki widziałem w wyniku takich "oszczędności"
    Jeśli chcesz szybko przełączać z benzynki na gaz to droga jest tylko jedna : dobry , duży reduktor.

0
  • #9 22 Lip 2011 06:25
    KS2507
    Poziom 23  

przemek25l napisał:
    Manio ludzie zapominaja jeszcze o jednym jaki jest koszt nowego silnika. Powiem krotko jak jest minimalna tamperatura i zaczyna sie auto cisnac co sie dzieje? gaz płynny idzie w duzej ilosci na tłoka niezdazy sie nawet rozprezyc w cylindrze. Taki temat juz poznałem (dziury w tłokach). Instalacje drugiej generacji wyrabiaja sie przez to ze gaz ciekły odkłada sie w reduktorze i do tego ma długa droge do zaworow gdzie zdazy sie prawie w całej ilosci rozprezyc a sekwencje maja wiercone blisko.

Silnik w żadnym przypadku nigdy nie uszkodzi się od bogatej mieszanki, więc nie pisz takich bajek,jak napisałem wyżej od niskiej temp przełączenia szybciej zużywa się reduktor i wtryski.
    Są już instalacje jeśli się nie mylę VI generacji w których gas jest wtryskiwany do cylindrów w fazie ciekłej i nie ma dodatkowych wtryskiwaczy tylko gas jest podawany do listwy wtryskowej PB i przez wtryski PB wtryskiwany do cylindrów,w takiej instalacji uruchamia się silnik od razu na Gazie nawet przy -30* więc zużycie PB jest zerowe no chyba że zabraknie nam Gazu.

Moderowany przez robokop:

Za te bzdury dostajesz ostrzeżenie. Nie radzę dyskutować - kompromitacja może być jeszcze większa.

0
  • #10 22 Lip 2011 09:33
    manio123
    Poziom 34  

Nie do końca masz rację . Silnika nie uszkodzi zbyt bogata mieszanka , ale taką gwarancję masz tylko w instalacji mieszalnikowej. Wtryski instalacji IV generacji przystosowane są do wtryskiwania gazu w fazie lotnej . Zasilenie ich gazem niedogrzanym, zawierającym mokre pary gazu może powodować zarówno zasilanie zbyt bogatą mieszanką , jak i zbyt ubogą jak się wtryskiwacz przycina. Nigdy nie wiesz kiedy i na który cylinder podana zostanie uboga . Co innego wtryskiwacze gazu w fazie ciekłej - one są do tego zaprojektowane :D.
    Kompromisem jest zainstalowane odpowiednio wydajnego reduktora i ustawienie niskiej temperatury przełączania. Ja mam 20 °C i teraz przełącza mi się po 2 s od uruchomienia na benzynie . Parownik czerpie ciepło nie tylko z układu chłodzenia ale i otoczenia. Co innego zimą , wtedy trzeba przejechać kilkaset metrów aby się układ przełączył, nie radzę jednak wtedy zmuszać instalacji IV generacji do pracy na lpg zanim nie zaistnieją minimalne do tego warunki :D

0
  • #11 22 Lip 2011 16:51
    KS2507
    Poziom 23  

Jeśli chodzi o Valteki to masz racje że mogą się przycinać,ale np: ja mam wtryski Hana i te wtryskiwacze sa przystosowane do zasilania [ PLG CNG] czyli w fazie lotnej i ciekłej.
    Jak jeden wtrysk Hana mi padł i musiałem wysłać go na reklamację to jeździłem na Valtekach i też bez problemu przełączały się na gas przy 15*,ale praca silnika była dużo gorsza .
    Nie słyszałem jeszcze o wypalonych zaworach przy instalacji IV generacji,przecież jak mieszanka jest za uboga to sterownik PB wydłuży czas wtrysku,a poza tym zimnemu silnikowi raczej nie szkodzi uboga mieszanka.

Wtryski bez problemu przełączały się na gaz przy 15 stopniach - niebywałe.

0
  • #12 22 Lip 2011 19:55
    ociz
    Moderator Samochody

xmen293 napisał:
    moje autko pali jak smok

To go napraw, instalacji gazowej się nie montuje do niesprawnych samochodów, zwłaszcza sekwencji.
    xmen293 napisał:
    mam ustawioną na najniższą

Minimalna w stagu to 15°C ale tylko niepoważni ludzie ustawiają mniej niż 25°C...
    KS2507, przestań pisać takie głupoty. CNG to gaz ziemny. Do ciekłego są specjalne wtryskiwacze.

0
  • #13 22 Lip 2011 20:45
    przemek25l
    Poziom 29  

Wtrysk fazy ciekłej 5-gen. Np icom odpalenie nastepuje na benzynie za kazdym razem pracuje przez 90-150 sek. potem nastepuje przelaczenie. Specjalne wtyskwacze go gazu, srednica dyszy jest bardzo mała duzo mniejsza od szpilki.

0
  • #14 22 Lip 2011 20:48
    robokop
    Moderator Samochody

A przede wszystkim całkowicie inna instalacja, nie mieszajcie w to 5 generacji, bo to cąłkiem co innego i innymi prawami się rządzi.

0
  • #15 23 Lip 2011 06:30
    KS2507
    Poziom 23  

Rzeczywiście z tym [CNG] to dałem ciała.
    Co do przełączania to miałem na myśli że na Valtekach bez problemu przełączał się silnik z PB na LPG przy 15* temp reduktora.
    Jeśli instalacja jest odpowiednio dobrana do danego silnika i zamontowana zgodnie z zaleceniami producenta to nie ma problemu z niską temp przełączenia,chociaż owszem wtryski i reduktor szybciej się zużywają.
    Są już instalacje VI generacji w których gas jest wtryskiwany do cylindrów wtryskiwaczami PB i uruchamia się silnik od razu na LPG.

0
  • #16 23 Lip 2011 08:39
    ociz
    Moderator Samochody

KS2507 napisał:
    Są już instalacje VI generacji w których gas jest wtryskiwany do cylindrów wtryskiwaczami PB i uruchamia się silnik od razu na LPG.

Podaj przykład, albo źródło gdzie to wyczytałeś.

0
  • #18 24 Lip 2011 07:27
    dino777
    Poziom 25  

ociz napisał:

tylko niepoważni ludzie ustawiają mniej niż 25°C...

a dlaczego?? możesz to rozwinąć??

0
  • #19 24 Lip 2011 09:23
    ociz
    Moderator Samochody

Bo przy niższej temperaturze jest duża szansa że ten w większości butan nie zdąży odparować, o szkodliwości ciekłego LPG już nie będę pisać bo i tak większość nie zrozumie.

KS2507 napisał:
    Nie słyszałem jeszcze o wypalonych zaworach przy instalacji IV generacji

Z IV generacją jeszcze łatwiej zniszczyć silnik jak się sp...li robotę.
    A LPdi to tylko do silników z bezpośrednim wtryskiem wiec nie ma żadnego związku z tym tematem.

0
  • #20 24 Lip 2011 10:58
    KS2507
    Poziom 23  

To ciekawe że ciekły gas szkodzi silnikowi z pośrednim wtryskiem paliwa a silnikowi z bezpośrednim wtryskiem nie szkodzi.

Dostajesz następnego warna za oftopiczne posty i wykłócanie się na temat, o którym nie masz pojęcia oprócz tego co udało się Tobie przeczytać na innych forach - w dodatku jak widać niedokładnie.

0
  • #21 24 Lip 2011 11:17
    robokop
    Moderator Samochody

Piąta generacja gazu, to wtrysk gazu w fazie ciekłej - nie ma reduktora, jest za to pompa gazu, która tłoczy ciekłe LPG ze zbiornika i zapewnia że dopływa pod stałym ciśnieniem do wtryskiwaczy, umieszczonych w kolektorze ssącym i "psikających" ciekłym gazem precyzyjnie do cylindra pomiędzy otwartym zaworem ssącym, a jego gniazdem - tu ważne jest precyzyjne umiejscowienie wtryskiwacza aby nie lał bezpośrednio na zawór. Stąd następna przesłanka - silnik musi być rozgrzany, aby ten wtryśnięty gaz się prawidłowo rozprężył od ciepła zawartego w cylindrze. Silniki z wtryskiem bezpośrednim to całkiem inna bajka za względu na inne wymagania.

0
  • #22 24 Lip 2011 12:11
    KS2507
    Poziom 23  

W takim razie dlaczego w silniku z bezpośrednim wtryskiem paliwa ,ciekły gas zdąży się rozprężyć przy rozruchu zimnego silnika?

0
  • #23 24 Lip 2011 12:20
    dino777
    Poziom 25  

ociz napisał:
    Bo przy niższej temperaturze jest duża szansa że ten w większości butan nie zdąży odparować, o szkodliwości ciekłego LPG już nie będę pisać bo i tak większość nie zrozumie

jakoś mnie nie przekonałeś, a co w zimie??, ale widać po końcówce zdania......hmmm więcej pokory ;)

0
  • #24 24 Lip 2011 13:02
    ociz
    Moderator Samochody

dino777 napisał:
    a co w zimie?

Proste, w zimie tankuje się znacznie lepszej jakości gaz, tzn więcej propanu. Nie wierzysz to zatankuj teraz i spróbuj pojeździć na tym w zimę.
    KS2507 napisał:
    W takim razie dlaczego w silniku z bezpośrednim wtryskiem paliwa ,ciekły gas zdąży się rozprężyć przy rozruchu zimnego silnika?

Te silniki bardziej przypominają diesle, paliwo jest precyzyjnie wtryskiwane bezpośrednio do komory spalania pod wysokim ciśnieniem i dokładnie rozpylane.

0
  • #25 24 Lip 2011 14:41
    robokop
    Moderator Samochody

KS2507 napisał:

Przestań dyskutować, pogrążając się coraz bardziej - doczytaj jak "to" działa i dopiero zabieraj głos. Zdąży się rozprężyć albo i nie zdąży, pokaż mi gdzie i kto pozwala na rozruch zimnego silnika na gazie?

0
  • #26 24 Lip 2011 21:24
    xmen293
    Poziom 9  

No nic dziękuję wszystkim za komentarze i opinie.
    Ja w obecnej chwili mam ustawioną temperaturę przełączania na 30 stopni, możliwe że przyczyna takiego spalania paliwa tkwi w czymś innym, choć nie mam pojęcia od czego zacząć diagnozę bo na przeglądach wszystko wychodzi ok. Z tego co sobie liczę to spalanie wychodzi mi paliwa w granicach 20l może tak ma być bo w sumie jest to spalanie gdzie silnik zawsze jest zimny i koledzy cos mi mowili że w tym czasie jakies ssanie jest włączone (na tym aż tak dokładnie się nie znam). Przed zamontowaniem gazu i teraz myślę że po zatankowaniu za 100 zł czyli 20l paliwa zrobiłbym jakies 250 km takiej jazdy jak jeżdzę a jest to głównie jazda po mieście więc spalanie raczej musi takie być i nic nie jest zepsute. Myślałem tylko że może mogłoby się wyeliminować jakoś tak częste tankowanie paliwa bo w sumie po to założyłem ten gaz, myśląc że będzie to działać tak jak mam u taty w oplu że przygazuje i już jest przełączone tylko tam nie ma sekwencji, ale skoro mogą z tego wyniknąć jakieś wieksze problemy to lepiej zostawić tak jak jest.

0
  • Pomocny post
    #27 24 Lip 2011 21:31
    dino777
    Poziom 25  

obniż temp. przełączania

0
  • #28 24 Lip 2011 21:37
    xmen293
    Poziom 9  

do ilu stopni ? bo w warsztacie gdzie zakładałem gaz powiedzieli mi że mam ustawioną najniższą jaką się da ustawić

0
  • Pomocny post
    #29 24 Lip 2011 21:40
    dino777
    Poziom 25  

xmen293 napisał:
    do ilu stopni ? bo w warsztacie gdzie zakładałem gaz powiedzieli mi że mam ustawioną najniższą jaką się da ustawić

20st. a w warsztacie kłamią

0
  • #30 27 Lip 2011 10:25
    xmen293
    Poziom 9  

Zmieniłem temperaturę na mniejszą i widzę że o wiele szybciej następuję przełączenie na gaz więc paliwa też mniej ubywa.
    Dziękuję wszystkim za udział w dyskusji
    Pozdrawiam

0