Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samodzielna budowa prostej anteny do DVB-T.

ironml 21 Lip 2011 17:32 10727 10
  • #1 21 Lip 2011 17:32
    ironml
    Poziom 11  

Witam!
    Chciałbym zbudować sobie prostą wewnętrzną antenkę do odbioru DVB-T. Nie wiem jaki typ anteny będzie najlepszy. Robiłem już dipol półfallowy z kabla koncentrycznego, ale odbiera on tylko w jednym miejscu w pokoju. Do nadajnika mam około 50km. Może pomogł by dipol wykonany z rurek? A może Biquad? Proszę o porady.

0 10
  • #3 21 Lip 2011 19:30
    LeDy
    Poziom 43  

Kupcie jakąś oryginalną i po kłopocie.

0
  • #4 21 Lip 2011 19:56
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

ironml napisał:
    Do nadajnika mam około 50km.

Panowie ironml i 1st - praw fizyki nie zmienimy .

Odległość od nadajnika około 50km to tylko antena zewnętrzna z zyskiem około +10dBd (10 dB od d-dipola) , a nie wzmacniacz 10dB. :!:

Przypomnę, że antena typu Dipol ma równe 0dBd . To właśnie Dipol 2x¼λ czyli ½ jest tym 0 "zerem" obliczeniowym inaczej dBd.

Pozdrawiam.

0
  • #5 21 Lip 2011 20:21
    1st
    Poziom 17  

Ja mam do nadajnika na PKiN w linii prostej ok 1,8km, od nadajnika w Łazach 17km. Próbowałem tzw. druta w gnieździe antenowym, ale nic z tego nie wyszło....
    Nie wiem czy spowodowane jest to wysoką zabudową al. Jerozolimskie, czy czymś innym.

Najchętniej nie wystawiałbym niczego za okno.

PS.
    PKiN jest o 180stopni od nadajnika w Łazach, aby zobrazować PKiN 1,8km z przodu, Łazy 17km z tyłu.

0
  • #6 21 Lip 2011 20:42
    ironml
    Poziom 11  

Ja odbiór DVB mam, ponieważ mam podłączoną antenę siatkową, ale chciałbym z ciekawości coś zbudować ;D (coś co działało by w pokoju). Jeśli dipol z kabla w dobrym położeniu odbiera 100% jakości to może byłaby jakaś szansa odebrać w innych miejscach pokoju. A biquad jaki miałby zysk? Myślałem też nad dipolem pętlowym ze wzmacniaczem oraz jednym directorem (taka mała Yagi :)).

0
  • #7 21 Lip 2011 21:15
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

1st napisał:
    Ja mam do nadajnika na PKiN w linii prostej ok 1,8km, od nadajnika w Łazach 17km. Próbowałem tzw. druta w gnieździe antenowym, ale nic z tego nie wyszło....

Do PKiN-u to jak "rzut beretem". :D
    Cytat:
    Nie wiem czy spowodowane jest to wysoką zabudową al. Jerozolimskie, czy czymś innym.

Na moje tzw. oko to chyba masz popsuty odbiornik TV (czytaj : znacznie zmniejszona czułość odbiornika).
    Wręcz niemożliwym jest, aby nadajnika o mocy 3kW ERP nie móc odebrać z odległości 2km. :cry:

ironml napisał:
    A biquad jaki miałby zysk? Myślałem też nad dipolem pętlowym ze wzmacniaczem oraz jednym directorem (taka mała Yagi)

BiQuad to dwie "ramki" rezonansowe a więc zysk (w rezonansie) powinien być o +3dB od połowy części tej ramki czyli dipola półfalowego.
    Teoretycznie jedna "ramka" ma +3dBd to dwie ramki będą miały (podwojenie apertury anteny = +3dB) już +6dBd. Patrząc na to, że te "ramki" są podłączone równolegle a więc nie jesteśmy idealnie wykonać takiego "fazowania" i utrzymać ich (kwadratów) równolegle w całej płaszczyźnie "rezonansowej", musimy teoretycznie zmniejszyć ten zysk o -1dBd.
    Myśląc, że wykonanie jest typowo amatorskie i podłączenie kablem koncentrycznym jest cynowane, zmusi nas do tego, że trzeba by odjąć następny -1dBd.
    ironml przepraszam ale to są założenia typowo teoretyczne. Stwierdzono w Laboratorium ( chyba w USA ? ), że tego typu anteny mają w zależności od wykonania od +4,7dBd do +5,4dBd.

Pozdrawiam.

0
  • #8 21 Lip 2011 21:19
    ironml
    Poziom 11  

A jaką biquad ma impedancję? I czy można dipole biquada wykonać z żyły kabla koncentrycznego? Czy jest za cienka?

Regulamin pkt 3.1.17.
    Google nie gryzą a i wyszukiwarki również.
    [SP5ANJ]

0
  • #9 21 Lip 2011 21:59
    1st
    Poziom 17  

SP5ANJ napisał:
    1st napisał:

Do PKiN-u to jak "rzut beretem". :D
    Cytat:

Na moje tzw. oko to chyba masz popsuty odbiornik TV (czytaj : znacznie zmniejszona czułość odbiornika).
    Wręcz niemożliwym jest, aby nadajnika o mocy 3kW ERP nie móc odebrać z odległości 2km. :cry:

tzn. podłączam pod gniazdo TV kabel antenowy, nie łączę jego końcówek (tzw. oplotu i rdzenia), powinno być ok?
    TV to Sharp LC40LE700E ma obsługę mpeg4

0
  • #10 22 Lip 2011 16:02
    ironml
    Poziom 11  

Powinno wystarczyć odsłonięcie kilku cm drutu "gorącej żyły" z kabla koncentrycznego i podłączeniu do gniazda TV.
    Dla pewności kup/pożycz jakąś dobrą wewnętrzną antenę i wtedy wypróbuj, bo może jednak te zabudowania przeszkadzają?

0
  • #11 22 Lip 2011 16:59
    1st
    Poziom 17  

A kurcze nie wspomniałem o jednym.... są kraty w oknach. Więc chyba trzeba coś na zewnątrz wywiesić :-( Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi dam znać co i jak.

0