Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przedłużacze na małą estrade

DjDual 21 Jul 2011 19:45 5120 26
lampy.pl
    DjDual
    Level 15  
    Witam
    Szukałem podobnego tematu, ale nie mogłem znaleźć, może jestem ślepy jak kret, jeśli tak to proszę wątek usunąć.
    W sumie temat godny uwagi, zarówno dla tych, którzy zaczynają i dla tych, którzy mają za sobą już jakiś bagaż doświadczeń.
    Jakie przedłużacze możecie polecić na małą estradę tzn wesela itd...
    Ja zawsze trochę "olewawczo" podchodziłem do tematu "byle jaki starczy..."
    U mnie wygląda to tak ( 2x ADS, oświetlenie 1kw, konsola itd różne drobiazgi...)
    Bardzo długo pracowałem na "ruskim" przedłużaczu gdzie w listwie nie było bolców, żadnych ekscesów nie miałem. Teraz preferuję przedłużacz bębnowy 20m 3x1.5. Drodzy koledzy poniżej 1.5 nie schodzić !
    W sumie zastanawiałem się nad 3x2.5, ale być może to trochę nad przerost.
    Warto również pamiętać, aby rozwijać przedłużacz z bębna, gdyż będzie on działał jak cewka, może dojść do pożaru. Myślę, że w temacie odezwą się bardziej doświadczeni koledzy i doradzą coś przy wyborze przedłużacza. (konkretne firmy, przekroje, długość, teoria zwijania) Podobno zwinięty na kole przedłużacz może spokojnie ciągnąc do 1500W, jak to wygląda w teorii? Ja widziałem chałturników, którzy zasilali dość dużo i to na zwiniętym :)
    Pozdrawiam
  • lampy.pl
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
  • lampy.pl
    DDN
    Level 31  
    W sumie dobry temat bo bez energii niema imprezy wiec warto od czasu do czasu uaktualnic pare informacji w tym temacie. Ostatnio sam popelnilem szkolny blad i na kablu pomaranczowym od kosiarki dlugosci 60metrow plus drugie tyle na grubszym robilem impreze za "domem"ze tak to nazwe,podpiete bylo lacznie 4,3kW ale fakt nie wszystko dzialalo rownoczesnie chociaz w momencie mocniejszego basu nawet uv przygasalo tak jak i par"y. Straty mocy byly niestety by wytworzyc 2,5kW mocy muzyki,dzwieku trzeba odpowiednio wiecej dostarczyc.
    Damianp16
    Level 13  
    Mnie wkurza ciągle jak nagłaśniam imprezę i dość dużą, i przychodzi elektryk do nas i mówi no tam możecie się podłączyć, ja mu mówię, ale my potrzebujemy siły, skrzynkę swoją mamy, na zwykłym kablu tego nie zasilimy, no i zaczyna się problem, połowę sprzętu wtedy nie możemy podłączyć, a nie wspomnę już o światłach. Organizatorzy mówią że to ma być, to i to, a nie pomyślą ile to wszystko pobiera prądu, oni myślą że jedno gniazdko 230V sprawę załatwi, ręce opadają.

Ortograficznie OK, ale składnia ....
    Proszę zmienić treść wstawiając w odpowiednie miejsca przecinki i kropki.
    3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)
    krzysiuc
    Level 25  
    Kolego Damianie, od tego jest telefon i umowy, by ugadać się wcześniej przed imprezą. Skoro piszesz, że masz "skrzynkę", a nie rozdzielnię, nie dziwię się elektrykowi, że "siły" wam nie daje. Wracając do tematu, dość często mam przyjemność świecić i coś nagłaśniać w starszych budynkach, gdzie gniazdka są bez uziemiania, nie robię z tego tragedii, ale wyznaję zasadę, by każdy kabel prądowy miał uziemienie. Na estradę przede wszystkim kable powinny być czarne, są mniej widoczne i wygląda to bardziej profesjonalnie, niż białe, igielitowe kable puszczone środkiem sali, świecące razem z świetlówkę UV :D
    Damianp16
    Level 13  
    Sory, chodzi o rozdzielnie.
    SzokalML
    Level 36  
    djdual: wygląda na to że w twoim wypadku jest tak "na krawędzi". Większość producentów zakłada 1,5 mm - do ok 3,5 kw. Nie wiem jakie modele adsów masz, ale wygląda na to że u ciebie jest to blisko granicy.

Dodatkowo jeszcze, kabel kablom nierówny, jak patrzyłem, to chińskie kable 1,5mm są jakby nieco mniejszej średnicy niż Polskie tej średnicy.

Na twoim miejscu zastosowałbym więc jednak 2,5 mm. Jest to pewien wydatek na bęben kilkadziesiąt metrów niestety. Oczywiście nie wiadomo jeszcze, co siedzi w ścianach - zasadniczo POWINNO być 2,5mm, ale wiadomo jak to w PL... może być starsza instalacja i tak dalej. No i czy na jednym obwodzie nie ma czasem wpiętych urządzeń nie związanych z nagłośnieniem.
    DjDual
    Level 15  
    SzokalML u mnie pracują 2x ads lx800, 4-8par ledowych, 3 skanery po 300w, wytwornica mgly i drobiazgi typu konsola itd... Z moich wyliczeń nie przekraczam 3kw przy założeniu maksymalnego obciążenia.
    DJRadioActive
    Level 18  
    Polecam przedłużacze stricte budowlane, sam używam kilu takich:

Przedłużacze na małą estrade

Żyły 3x1,5 mm^2, sam przewód ma przekrół ponad 1 cm! Poducent zapewnia max obciążalność 3,6 kW. Porządny, gruby plastik, mozna po nim skakać:DD
    wolek14
    Level 31  
    Ja tylko dodam, że najbardziej ufam przedłużaczom, które sam zrobię. Dlatego najlepiej jest właśnie kupić trochu kabla, wtyczek i listw, i polutować wszystko samemu.
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    wolek14, lutowanie przedłużaczy, ambitnie...
    wolek14
    Level 31  
    Quote:
    lutowanie przedłużaczy, ambitnie...

Niektóre śrubki lubią czasami puścić... Tak to mam pewne, że nie odpadnie.
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    Połączenia powinny być skręcane, nie lutowane przy 230V łatwi cyna się wytapia.
    User removed account
    User removed account  
    wolek14
    Level 31  
    Ja ciągle piszę o lutowaniu kabla do miejsca, w które się go wsadza, a dokładniej to zalanie go cyną. Pobielane końcówki to faktycznie najgorsze z możliwych rozwiązań. Kiedyś widziałem jeszcze jak ktoś zacisnął na kablach końcówki metalizowane (czy jak to się tam nazywa) i takie przykręcił śrubą wewnątrz. Efekt podobny jak przykręcanie pobielonych. Pozdrawiam.
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    dj-MatyAS, wolek14, nie pobielanie to najgorsze co może być, nawet w przypadku niskich napięć. Ale gdzieś w jakiejś normie widziałem, zalecenie, aby połączenia prądowe 230V i 400V były zaciskane, nie lutowane. Tak samo jak niedopuszczalnym jest wkręcenie gołej linki pod śrubkę, choćby była blaszana podkładka. Z doświadczenia wiem, że dłużej wytrzyma linka z zaciśnięta rurką, aniżeli przylutowana. Dlaczego? Otóż spotkałem się z dość niestety częstą przypadłością złącz energetycznych, czy połączeń w rozdzielniach nn, sn, często styki wykonane są z kiepskich jakościowo materiałów - opór zwiększający się diametralnie wraz z nagrzewaniem, co za tym idzie, nierzadko zdarzało się, że mimo użycia dobrej jakości cyny, ładnie zalutowanego przewodu w końcówce, cyna się wytapiała. Stąd zrezygnowałem z lutowania złącz które pracują z dużymi prądami. Na rzecz zaciskania ich, bo mimo teoretycznie mniejszej powierzchni styku, wytrzymują dłużej.
    wolek14
    Level 31  
    Quote:
    złącz które pracują z dużymi prądami

A co na scenie może ciągnąć aż tyle prądu? Bezprzewody? Klawisz? Walizka z efektami? No chyba że ampracka podpinasz przedłużaczem, ja to robię pionem (skręcanym, nie lutowanym).
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    Ja po prostu po paru przygodach z lutowanymi złączami 230V i 400V przeszedłem na skręcanie.
    User removed account
    User removed account  
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    dj-MatyAS, a tu muszę Kolegę zaskoczyć, jak dotąd spotkałem na to co obciołem, bo zmieniałem wtykę, czy złamałem ja itd... praktycznie 95% wtyczek zaciskanych, a te które się upaliły okazały się lutowane.
    User removed account
    User removed account  
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    Griszka0001 wrote:
    Cyna szykbo się utlenia i to jest podstawowa wada lutownego łączenia, welektrycre niedopyszczalne jest lutowanie przewodów pracujących pod obciążeniem i żadnych innych, mamy teraz mnóstwo szybkozłączek i innych cudów. Obecnie końcówka przewody LgY lub wielożyłowych w powłoce polwinitowej i izolacji podstawowej powinno zakończyć się końcówką kablową pot. zwaną Hi z użyciem praski. Tak zaprasowana żyła wielodrutowa przewodu miękkiego jest prawidłowo przygotowana do podłączenia w dowolnym zacisku. Spotyka się już szybko złączki nie przystosowane nie tylko do żył w postaci drutu ale także w postaci linki, firma Wago specjalizuje się w tego typu łączeniach. Lutowanie to już przeszłość i pobielanie także.

100% na tak. Jakby nie przylutować to i tak szybko się zacznie utleniać.
    wolek14
    Level 31  
    Heh, dobrze się czasami czegoś nowego dowiedzieć. Pozdrawiam:)
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account