Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Format CDF - wzbogacony PDF autorstwa Wolfram Research

exti 21 Jul 2011 19:45 2080 2
 • Format CDF - wzbogacony PDF autorstwa Wolfram ResearchPDF od dawna króluje jako uniwersalny format dokumentów możliwy do odczytania na niemal dowolnym komputerze i pozwalający na umieszczanie w nim różnych typów danych - tekstu, wykresów, grafiki, zdjęć, itd. Jego ograniczenie polega jednak na tym, że jest on dość statyczny - użytkownik ma niewielkie możliwości ingerencji w zawartość.  Wolfram Research podjął próbę wzbogacenia formatu PDF o interaktywność. CDF (Computable Document Format) to w zasadzie PDF z osadzonymi aplikacjami. Weźmy dla przykładu raport finansowy od firmy inwestycyjnej. CDF nie tylko prezentuje czytającemu podsumowanie za ostatni kwartał, wykresy, itd., lecz także daje mu możliwość manipulowania danymi - jakie byłyby zyski, gdyby zainwestować 5% więcej, itp.

  Jest to oczywiście ciekawa idea, ale stwarza również pewne wyzwania. Dokument CDF trzeba odpowiednio oprogramować, a nie każdy potencjalny autor jest programistą, który będzie wiedział, jak to zrobić. Dlatego też Wolfram usiłuje uprościć proces tworzenia interaktywnych dokumentów tak, aby nie było to trudniejsze od pisania makr w Excelu. Kolejnym wyzwaniem jest zainstalowanie i uruchomienie CDF Player - czytnika dokumentów Wolframa - które podobno sprawia nie lada problem. CDF to jednak dopiero raczkujący format, więc należy mieć nadzieję, że z czasem ulegnie to poprawie.

  Źródło:
  http://www.popsci.com/gadgets/article/2011-07/wolframs-new-cdf-format-brings-computation-power-individual-document

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  exti
  Level 32  
  Offline 
  exti wrote 2420 posts with rating 153, helped 10 times. Live in city Wrocław. Been with us since 2008 year.
 • #2
  lukas_sa
  Level 16  
  z tym CDF'em to trochę jak z Display Portem, niby co innego a to samo. Moim zdaniem pdf'a nawet nie postraszy ze względu na jego prostotę i rozpowszechnienie(pdfy można czytać na psp chociażby). Choć trudno oceniać coś z czym się nie miało do czynienia...
 • #3
  Mefu
  Level 22  
  lukas_sa wrote:
  z tym CDF'em to trochę jak z Display Portem, niby co innego a to samo. Moim zdaniem pdf'a nawet nie postraszy ze względu na jego prostotę i rozpowszechnienie(pdfy można czytać na psp chociażby). Choć trudno oceniać coś z czym się nie miało do czynienia...


  Nie zgodzę się z porównaniem, bo standard Display Port jest otwarty w przeciwieństwie do HDMI. Poza tym, z tego co słyszałem Display Port w Japonii przyjął się lepiej niż HDMI.

  Ja się zastanawiam kiedy Google zrobi konkurencyjny format dla pdfów. Mają środki, zęby wprowadzić coś takiego z rozmachem, a leży to poniekąd w ich interesie i nazwijmy to... filozofii.

  Co do samego CDFa... poczekamy zobaczymy.