Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASRock N68C-S UCC = dziwny typ uszkodzenia najpewniej po burzy (?)

21 Lip 2011 22:10 1920 6
  • Poziom 10  
    Cześć.

Wczoraj wieczorem po mega burzy (nie było mnie w tym momencie w domu) nie mogłem odpalić kompa. Zero reakcji, jakby odcięty od sieci. Szybka diagnoza - spalony zasilacz. Po rozłożeniu kompa na części pierwsze, podłączyłem sam zasilacz i po nasłuchaniu dochodziło z niego cichutkie brzęczenie. Otworzyłem jego obudowę, ale tam kondensatory i reszta wyglądała ok - stwierdziłem, że uszkodzenie po prostu nie widoczne dla oka.
    Dziś z ciekawości wziąłem "wnętrzności" kompa i pojechałem do kumpla. Podłączyłem swój zasilacz do jego kompa i..ruszył. Czyli zasilacz ok.
    Podłączyłem jego zasilacz do swojej płyty i cisza. Zmiana diagnozy - padnięta płyta główna.
    I tutaj powstało moje pytanie: czy po mega burzy mogła paść płyta główna (ASRock N68C-S UCC) a zasilacz działa bez zarzutu ?

Płyta pójdzie na serwis. A w tym czasie, żeby mieć na czym zabijać wolny czas...:

Przełożyłem "flaki" z tej uszkodzonej płyty głównej (bez procka) do innej, kiedyś używanej przez mnie płyty głównej marki ECS. Ramy 2 GB, grafikę GF 8600 GT i 2 dyski twarde po 250 GB.
    Podłączyłem całe okablowanie do obudowy w której do tej pory siedział ASRock.
    Włączyłem, wszystko ruszyło, diody na głównej części obudowy radośnie błysnęły niebieskim kolorem, dyski również się ze mną przywitały cichym szmerem rozruchowym :)
    Problem się pojawił kiedy podłączyłem monitor (zarówno do slotu GeForca jak i zintegrowanej grafiki), pojawiła się..ciemność. Po ponownym uruchomieniu nie usłyszałem dźwięku "piknięcia" z głośnika. Problem z prockiem na tej starej płycie ?
    Płyta ta nie była używana od ok 2 lat.

Podsumowanie mojego postu w skrócie:

a) czy po burzy mogła paść płyta główna, a zasilacz działa bez zarzutu ?
    b) czy to padnięty procek ?

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    erimek napisał:
    czy po mega burzy mogła paść płyta główna (ASRock N68C-S UCC) a zasilacz działa bez zarzutu ?

Tak, nie tylko zasilacz może załatwić płytę, połączenie na 'zewnątrz' często jest przez karte sieciową, USB.
  • Poziom 10  
    WojtasJD napisał:
    erimek napisał:
    czy po mega burzy mogła paść płyta główna (ASRock N68C-S UCC) a zasilacz działa bez zarzutu ?

Tak, nie tylko zasilacz może załatwić płytę, połączenie na 'zewnątrz' często jest przez karte sieciową, USB.

No fakt o tym nie pomyślałem, a podłączony był jeszcze router Livebox'a do karty sieciowej :/ dzięki.

Jakieś sugestie co do problemu nr 2 ?
  • Poziom 17  
    Ad. problem nr 2.

Spróbuj zestawu:
    => zasilacz
    => płyta+CPU+chłodzenie
    => PC SPEAKER
    => przycisk power

Zrób CLEAR CMOS i podłącz.
    Jeśli będą jakieś dźwięki z PC SPEAKERA, to opisz na forum.

Jeśli będzie cisza, to trzebaby sprawdzić CPU na innej płycie.

W ostateczności (!!!) możesz spróbować podłączyć samą płytę główną i nasłuchiwać, choć nie mam 100% gwarancji i może to być ryzykowne.

Jak był podłączony ten livebox do PCta?
    Do karty sieciowej na PCI [czy ta działa na innym PC?] czy do zintegrowanego wejścia LAN na płycie głównej?
    Czy Livebox działa z innym PC?

Po odpowiedzi na te pytanie można łatwo domyśleć się, co się stało.
  • Poziom 10  
    anu napisał:
    Ad. problem nr 2.

Spróbuj zestawu:
    => zasilacz
    => płyta+CPU+chłodzenie
    => PC SPEAKER
    => przycisk power

Zrób CLEAR CMOS i podłącz.
    Jeśli będą jakieś dźwięki z PC SPEAKERA, to opisz na forum.

Jeśli będzie cisza, to trzebaby sprawdzić CPU na innej płycie.

W ostateczności (!!!) możesz spróbować podłączyć samą płytę główną i nasłuchiwać, choć nie mam 100% gwarancji i może to być ryzykowne.

Dziś wieczorem spróbuje, zobaczymy.

anu napisał:

Jak był podłączony ten livebox do PCta?
    Do karty sieciowej na PCI [czy ta działa na innym PC?] czy do zintegrowanego wejścia LAN na płycie głównej?
    Czy Livebox działa z innym PC?

Po odpowiedzi na te pytanie można łatwo domyśleć się, co się stało.

Kablem sieciowy do zintegrowanego portu LAN na płycie głównej.
    Livebox działa ok - na laptopie mam neta dzięki niemu a i podłączając do tej starczej płyty głównej ECS zapala się przy kablu zielona dioda. Tutaj jest ok wszystko na to wygląda. Na płycie ASRock tak niestety sie nie dzieje.
  • Poziom 17  
    Łącząc fakty, że Livebox był podłączony bezpośrenio do płyty głównej i że po burzy płyta "padła" aż chce się nasunąć odpowiedź. Kartę sieciową nie jest tak łatwo zniszczyć, o ile się korzysta z dobrych urządzeń.

Nie mniej jednak ze względu na fakt, że LiveBox "przeżył", proponuję jednak dokładnie sprawdzić CPU + płytę, np. w/g tej instrukcji powyżej. Mogło tam się stać coś zupełnie innego...

Przy podłączaniu proszę zwrócić uwagę, czy PC SPEAKER jest podłączony poprawnie do płyty.
  • Poziom 2  
    Mój problem się rozwiązał wraz z wymianą procesora. Wszytko działa.
    Pozdrawiam