Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Neostrada , charakterystyka techniczna łącza , czy mam dobre parametry ?

21 Lip 2011 22:40 4342 14
  • Poziom 21  
    Witam

Mam neo 20 Mb, realna prędkość podczas testowania na stronie Komputer świat to 17Mb/s.
    Według testu na stronie TP : 17/0,79 , ping 26 do onet.pl

Modem Livebox 2.0, oto parametry łącza :

charakterystyka techiczna

tłumienie w górę
    7.1 dB

tłumienie w dół
    10.4 dB

margines zakłóceń w górę
    8 dB

margines zakłóceń w dół
    6 dB

maximum upload rate
    1060 Kb/s

maximum download rate
    19536 Kb/s

synchronizacja w górę
    957 Kb/s

synchronizacja w dół
    19522 Kb/s

moc w górę
    10.4 dB

moc w dół
    0 dB

błędy FEC FEC (góra/dół)
    0

błedy HEC (góra/dół)
    0

błędy CRC (góra/dół)
    1

Modem nie rozłącza, net chodzi jak burza, skrzynka TP jest 150 metrów od mojego domu, czy dobre mam parametry ?? Martwi mnie troszkę ten błąd CRC i niski poziom db.

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Błąd CRC zawsze się pojawia, lub nawet kilka, najczęściej przy nawiązywaniu połączenia, tak więc niema się nim co przejmować, a co do niskich wartości SNR to prawdopodobnie są spowodowane tym że już na porcie mają niewiele wyższe wartości a do tego jeszcze dochodzą straty na linii.
    Niema co kombinować moim zdaniem jeśli łącze pracuje poprawnie.
  • Poziom 36  
    pcmaniaczek napisał:
    czy dobre mam parametry ??
    Nie, synchronizacja w obie strony jest słaba przy tym tłumieniu (i odległości), na Netii Cu zwykle wyniki są wtedy rzędu 26000, ale i w TP zwykle jest ok.23-24 000 (do 24544 z winy widełek).

pcmaniaczek napisał:
    Martwi mnie troszkę ten błąd CRC
    1 błąd to tyle co nic, szczególnie że nie masz zapasu, linia pracuje na granicy, 100 błędów CRC to też nie byłby problem (u mnie 500-1000 nie powodowało problemów), o ile nie rwie synchronizacji.

pcmaniaczek napisał:
    niski poziom db.
    To normalne, SNR jest zużywany maksymalnie do obkładania tonów bitami, żeby uzyskać jak największą synchronizację (przy standardowym Target Margin 6 dB). 8 dB to nie mało, ale dużo, za dużo, gdyby było normalne 6 to byś przekroczył 20 000. Ale stabilność jest dla mnie jeszcze ważniejsza.
  • Poziom 21  
    Dziękuje za jasne odpowiedzi, a co mogę zrobić żeby zwiększyć parametry lini ??

Podaj mi proszę które parametry konkretnie mam złe i jakie wartości być zamiast tych co są u mnie.

Pozdrawiam

ps. Może mam niskie parametry bo kabel który idzie z gniazdka idzie najpierw do filtra przepięciowego który jest wbudowany w listwę filtrującą firmy Acar ??
  • Poziom 36  
    Sprawdź, bez wątpienia to wprowadza szumy i tłumienie, ale zwykle nieistotnie małe (ale już widziałem takich którym np. marny długi kabel dodawał 10 dB tłumienia, zamiast 0.5).

pcmaniaczek napisał:
    Podaj mi proszę które parametry konkretnie mam złe i jakie wartości być zamiast tych co są u mnie.
    O ile odległość do centrali jest prawdziwa to tłumienie jest znacznie za duże. Ale mało kto to wie i kable nie idą w linii prostej, więc może jest w porządku.

Na pewno nie w porządku jest niski SNR. Nie mylić z Marginem, tu 6 dB jest w porządku, jednak gdyby SNR był normalny to byś miał o wiele wyższą synchronizację przy 6 dB (a przy prawdziwości 150m to nawet przy pełnym 20 Mb/s mógłby zostać zapas). Część winy może ponosić zaniżona moc, ale 12.x zamiast 10.x pewnie by dało ponad 1000 (może 1050 czyli nadal grubo za mało), niestety na downstream 0 oznacza zwykle błąd routera, więc nie wiadomo ile tam jest. Praktycznie: sprawdź co możesz (kable, łączenia, gniazdka, filtry, router) i koniec, lepiej nie będzie, tu nie ma sensu składać reklamacji.
  • Poziom 21  
    zero oznacza błąd routera ? Czyli jego uszkodzenie ?? Cały czas mam wartość ''0''

Odległość do centrali to ok. 5 km, do rozdzielni mam ok 150 metrów (widzę ją z okna).

Zaniżona moc ale czego ???

Jak to się w ogóle dzieje że przy tak trahicznych parametrach wszystko działa i nic nie rozłącza ?
  • Poziom 36  
    Nie są wcale tragiczne, ale bardzo dobre. Są względnie słabe, względem innych linii z podobnym tłumieniem (i odległością). A dla rozłączania ważna jest stabilność. Popatrz sobie na ten temat, dużo wyższe tłumienie, a mimo to wyższa synchronizacja, ale co z tego skoro jest niestabilnie. Co do mocy to w ADSL2+ bywa, że się zmienia (u mnie nie), ale nie wynosi ciągle 0 (jeśli router tak twierdzi to źle pokazuje). Podobnie "błędy (góra/dół)" powinieneś mieć pokazane np.0/0 a nie 0.
  • Poziom 21  

1.16
    tłumienie w górę
    7.1 dB
    1.17
    tłumienie w dół
    16.9 dB
    1.18
    margines zakłóceń w górę
    7 dB
    1.19
    margines zakłóceń w dół
    6 dB
    1.20
    maximum upload rate
    1052 Kb/s
    1.21
    maximum download rate
    19156 Kb/s
    1.22
    synchronizacja w górę
    950 Kb/s
    1.23
    synchronizacja w dół
    19123 Kb/s
    1.24
    moc w górę
    10.4 dB
    1.25
    moc w dół
    0 dB

Po wypięciu filtra burzowego z kabla parametry zmieniły się troszkę,na takie jak wyżej, co ciekawe mimo że zabezpieczenie burzowe założyłem z powrotem to parametry łącza zostały takie same i nie wróciły do tego co było zanim wyciągnąłem zabezpieczenie burzowe...
  • Poziom 36  
    Teraz to wygląda sensowniej, tłumienie się rozjechało do normalnej rozbieżności, no i wzrosło (niekoniecznie realnie*), więc i synchronizacja jest sensowna.

*Router to nie miernik i może pokazywać różne bzdury czy też drobne pomyłki. Przydałby się technik z miernikiem żeby ustalić co dolega linii (o ile rzeczywiście masz 150m i to po kablach), ale na to szanse są minimalne (nawet przy istotnych awariach typu "szumy i trzaski" zawsze przyjeżdżają bez miernika i robią na ucho). Ja bym się zadowolił tym co masz, lepiej mieć stabilne ~17 Mb/s, niż być może 20 (i być może stabilne).
  • Poziom 21  
    Ciekawe tylko jak to się stało że zmieniły się te parametry po wypięciu i ponownym wsadzeniu zabezpieczenia przeciwprzepięciowego ....

PS. Zadzwoniłem do tpsa, technik chwycił się za głowę jak zobaczył moje parametry, rozdzielnia jest dokładnie 111 metrów od mojego domu, jutro przyjadą i będą robić ...
  • Poziom 21  
    No i podpięli mnie do innego dslam-a :) (tak powiedział technik jak dzwonił)

Obecnie mam prędkość 18 Mb/s / 0,82 Mb/s

1.16
    tłumienie w górę
    2.6 dB
    1.17
    tłumienie w dół
    9.9 dB
    1.18
    margines zakłóceń w górę
    8 dB
    1.19
    margines zakłóceń w dół
    8 dB
    1.20
    maximum upload rate
    995 Kb/s
    1.21
    maximum download rate
    20432 Kb/s
    1.22
    synchronizacja w górę
    995 Kb/s
    1.23
    synchronizacja w dół
    20368 Kb/s
    1.24
    moc w górę
    12.2 dB
    1.25
    moc w dół
    0 dB

1.26
    pakiety odebrane
    1.27
    pakiety wysłane
    1.28
    stracone pakiety
    1.29
    link retrain
    1.30
    błędy FEC FEC (góra/dół)
    0
    1.31
    błedy HEC (góra/dół)
    0
    1.32
    błędy CRC (góra/dół)
    0

Wszystko to robili jak byłem w pracy, jak wróciłem to miałem 1500 błędów CRC i 2900 błędów HEC , po wyłączeniu i włączeniu modemu, po godzinie czasu mam parametry jak wyżej :), podejrzewam że błędy powstały jak manipulował przy DSLAMie :>

Co o tym myślicie ?
  • Poziom 23  
    Dalej zaniżona moc w dół - prawdopodobnie ustawiają tak by Twoje łącze nie "zaszumiało" innych biegnących obok - przez to nie masz pełnej synchronizacji. Możesz próbować wywojować z TP coś więcej, ale nie wiem czy jest na to dobra szansa.
  • Poziom 21  
    Po całej nocy mam

1.16
    tłumienie w górę
    2.6 dB
    1.17
    tłumienie w dół
    9.9 dB
    1.18
    margines zakłóceń w górę
    8 dB
    1.19
    margines zakłóceń w dół
    8 dB
    1.20
    maximum upload rate
    995 Kb/s
    1.21
    maximum download rate
    20416 Kb/s
    1.22
    synchronizacja w górę
    995 Kb/s
    1.23
    synchronizacja w dół
    20368 Kb/s
    1.24
    moc w górę
    12.2 dB
    1.25
    moc w dół
    0 dB

1.26
    pakiety odebrane
    1.27
    pakiety wysłane
    1.28
    stracone pakiety
    1.29
    link retrain
    1.30
    błędy FEC FEC (góra/dół)
    0
    1.31
    błedy HEC (góra/dół)
    3
    1.32
    błędy CRC (góra/dół)
    6

Ta ilość błędów jest dopuszczalna ???

Dziwne też że synchronizacja zmalała bo było wczoraj 2.5 a jest 2.4 ledwo... Może automat automatycznie obniżył prędkość synchronizacji bo wczoraj była ta ogromna ilość błędów o której pisałem ??? (chyba że błędy powstały podczas manewrowania przy moim dslamie)

Co nie zmienia faktu że technik powiedział że moje łącze jest wzorem i przykładem dobrych łączy TP, i że tłumienia mam idealne ...., ale czemu w takim razie nie mogę uzyskać maksymalnej prędkości skoro do rozdzielni mam 100 metrów co potwierdził sam technik ???

Co jest grane ??
  • Poziom 35  
    Widać masz taki kabel. Tłumienie jest mierzone dla 300 kHz. ADSL2+ to pasmo do 2,2 MHz, które dla prędkości 20Mbps musi być praktycznie wykorzystane w całości. Twoja linia może mieć wysokie tłumienie dla wyższych częstotliwości co powoduje niewykorzystanie wszystkich podnośnych. Przekładając na "ludzki" język: masz pewnie stary kabel o świetnych parametrach stałoprądowych ale ze słabym skrętem żył.

P.S. Znam abonenta co tak jak ty ma 100m do centrali, kabel bezpośredni do domu - ale stary ołowiak zakopany w ziemi. No i więcej niż 6 Mbps nie da się zrobić...:cry:
  • Poziom 2  
    Witam!

Proszę o ocenę parametrów adsl z Liveboxa 2.0.
    Dodam że posiadam neo 10mb z tv i voip. Średni transfer wacha się miedzy 5 -6,3 mb.Internet działa różnie. Czasem jest 6mb a za chwilę zejdzie do 1mb. Telewizja nie jest podłączona

charakterystyka techniczna

3.0
    tłumienie w górę

16 dB
    tłumienie w dół

10 dB
    margines zakłóceń w górę

12 dB
    margines zakłóceń w dół

maximum upload rate
    1024 Kb/s

maximum download rate