Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spalinowy model samochodu od podstaw

21 Lip 2011 23:19 3767 5
  • Poziom 2  
    Jako, że to mój pierwszy post, przywitam się.
    Witam! :P

Zainteresowałem się tematem modeli spalinowych kołowych i wpadł mi do głowy pomysł aby wykonać taki od podstaw. Trochę poguglowałem, ale nie znalazłem nic konkretnego. Głównie gotowe pojazdy. Z podzespołów silniki, karoserie, sterowanie i akcesoria. Nigdzie nie znalazłem czystego podwozia, o informacjach na temat samodzielnej budowy nie wspominając.

I właśnie dlatego znalazłem się TU
    Zależy mi na zrobieniu tego. Wiedzę na temat zdalnego sterowania mam krztynę większą od laika. Posiadam elektryczny model śmigłowca, którym umiem się wznieść, przelecieć z punktu A do B, itp. Z elektroniką samą w sobie trochę trudniej. Próbowałem stworzyć radioodbiornik i nadajnik FM, ale zawsze kiedy się za to zabierałem słomiany zapał gasł. Pojęcie o budowie samochodu zdobyłem pomagając ojcu przy naprawie.

Dokładna lista czego bym potrzebował:
    Gdzie można zakupić podwozie, METALOWE karoserie (nie zależy mi na modelu wyścigowym, tylko jak najbardziej realnym)
    Info jak to sensownie wykonać żeby w miarę jeździło, a nie toczyło. Co i gdzie warto pomajstrować.

Chcę by był to samochód w miarę możliwości podobny do prawdziwego, takoż funkcjonalny. Światła przednie, tylne, wymienne felgi, otwierane drzwi.

Mam nadzieję, że nie robię sobie nadziei na zbyt wiele. Z góry dziękuję za okazaną pomoc ;)
  • Computer Controls
  • Computer Controls
  • Pomocny post
    Moderator Robotyka
    MrMalePiwo napisał:
    Jako, że to mój pierwszy post, przywitam się.
    Witam! :P

Zainteresowałem się tematem modeli spalinowych kołowych i wpadł mi do głowy pomysł aby wykonać taki od podstaw. Trochę poguglowałem, ale nie znalazłem nic konkretnego. Głównie gotowe pojazdy. Z podzespołów silniki, karoserie, sterowanie i akcesoria. Nigdzie nie znalazłem czystego podwozia, o informacjach na temat samodzielnej budowy nie wspominając.

I właśnie dlatego znalazłem się TU
    Zależy mi na zrobieniu tego. Wiedzę na temat zdalnego sterowania mam krztynę większą od laika. Posiadam elektryczny model śmigłowca, którym umiem się wznieść, przelecieć z punktu A do B, itp. Z elektroniką samą w sobie trochę trudniej. Próbowałem stworzyć radioodbiornik i nadajnik FM, ale zawsze kiedy się za to zabierałem słomiany zapał gasł. Pojęcie o budowie samochodu zdobyłem pomagając ojcu przy naprawie.

Dokładna lista czego bym potrzebował:
    Gdzie można zakupić podwozie, METALOWE karoserie (nie zależy mi na modelu wyścigowym, tylko jak najbardziej realnym)
    Info jak to sensownie wykonać żeby w miarę jeździło, a nie toczyło. Co i gdzie warto pomajstrować.

Chcę by był to samochód w miarę możliwości podobny do prawdziwego, takoż funkcjonalny. Światła przednie, tylne, wymienne felgi, otwierane drzwi.

Mam nadzieję, że nie robię sobie nadziei na zbyt wiele. Z góry dziękuję za okazaną pomoc ;)

A umiesz zaprojektować śmigłowiec latający? A wiesz jak zbudować samochód?
    To, że model jest mały nie znaczy, że jest prosty w budowie.
    Wręcz przeciwnie.

Podwozia do modeli projektują inżynierowie, lub osoby bardzo dobrze znające budowę takich modeli. Jest tu kupa zjawisk, o których przeciętny Kowalski nie tylko mało wie, ale o których nigdy nawet nie słyszał.

Sam dobór optymalnego wyposażenia do zastosowania modelu, może sprawić kłopot.

Modele samochodów bez problemu osiągają prędkości porównywalne z normalnymi samochodami, a są wielokrotnie mniejsze. To oznacza przeciażenia konstrukcji, o jakich nawet inżynierowie z F1, tylko słyszeli na wykładach.
    Dlatego też, większość normalnych ludzi kupuje gotowe, fabrycznie wykonane, płyty podłogowe, a następnie dopasowuje je do swoich potrzeb, przez właściwe uzbrojenie w wyposażenie. Jest to rozległy temat.

Poza tym, dochodzą kwestie związane z obsługą i konserwacją modelu
    spalinowego - jest o wiele bardziej wymagający od elektrycznego i wymaga pewnej kultury technicznej od użytkownika - no i paliwo modelarskie jest drogie, a prąd o wiele tańszy.

Co do obudowy. Mały model wymaga małej masy. Każdy gram obciażenia, to gorsze osiągi modelu. Stąd nie stosuje się karoserii metalowych (jeden z powodów), bo jest to zbędne. Będzie ważyć bardzo dużo, w porównaniu z wytłoczką leksanową lub PET.

Po drugie - masa to wróg. Im model większy i cięższy, tym szkody spowodowane wypadkami są większe i groźniejsze, a ich naprawa bardziej czasochłonna. Jeżeli masz model, a nie zabawkę 2-3 kanałową, to wiesz co się dzieje, jak śmigłowiec wpadnie w firankę czy na szafę. A pomnóż to przez większą masę.

Znacznie sensowniej, jeżeli ma to być model użytkowy, jest albo poddać waloryzacji normalną karoserię, albo zrobić ją samemu, z lepszego i dokładniejszego modelu.

Sugeruję jednak najpierw zestaw startowy, jak najtańszy - i naukę jazdy oraz poznanie budowy modelu. Później próby jego modyfikacji pod konkretny cel.

Acha... I budowa własnoręczna, lub składanie z części wyjdzie zawsze drożej niż kupno gotowego zestawu.
  • Poziom 2  
    Na szczęście nie wiem jak to jest gdy wleci w firankę, ale zakup nowej zębatki i łopat zniszczonych w wyniku złego lądowania trochę zabolał więc wiem o co chodzi.

Pójdę za radą i kupię jakiś model. Jeszcze tylko jedno pytanie. Czy i jak można je potem tuningować (nie chodzi mi o wygląd)? Jaka jest dowolność w wymianie silnika?

Dzięki za rady :)
  • Moderator Robotyka
    Dowolności wielkiej nie ma. Dobór silnika jest ograniczony wymogami konstrukcji, miejscem w środku i zdolnością o przenoszenia napędu.

Ale zasadniczo w modelach, w przeciwieństwie do zabawek, praktycznie wszystkie elementy są wymienialne.

Jest to jednak już zaawansowany poziom.
    Sugeruję rejestrację na vortalu poświęconym czysto modelom samochodów RC - nowi koledzy pomogą w wielu sprawach. Podzielą się wiedzą i doświadczeniem.
    Pomogą w trudnych sprawach.
  • Poziom 2  
    Ok. Dzięki wielkie za pomoc :)
    Póka co nie zamykam, bo pomoc może mi się jeszcze przydać