Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena TITANIUM ML-145 - wysoki swr

22 Lip 2011 00:54 6801 9
  • Poziom 14  
    Witam
    Zakupiłem wczoraj antenę do starego radia cb Uniden 520xl (wcześniej radio pracowało z podróbką president missouri magnes i był swr 1.1 / 1 / 1.3).
    Cały dzień już czytam różne fora i nadal nie znalazłem rozwiązania.
    Nie mogę ustawić swr poniżej 3 na każdym kanale i nie zależnie czy jest antena osadzona nisko w cewce czy na samej górze. (zresztą trudno powiedzieć żeby bat siedział w cewce bo takiej możliwości nie ma, antena może być włożona maksymalnie tyle ile jest wysokości sprężynki. Poniżej sprężynki jest zakorkowana cewka która stopuje dalsze osadzenie bata.
    Antenę sprawdziłem miernikiem i jest całkowite zwarcie, masa z gorącą żyłą...
    Reflektometr mam sprawny i radio też bo na antenie missouri swr jest niski.
    Antena była też podłączona do podstawki magnetycznej od missouri i nie zależnie na której podstawce był taki sam wysoki swr, więc kabel i podstawka magnetyczna nie jest problemem wysokiego swr. (jedna podstawka ma 4m kabla a druga 4.10, obie z kablami RG-58A/U).

Jedynie niski swr udało mi się uzyskać jeśli zwinąłem równo cały kabel w kółko, a to nie jest dobry pomysł bo się robi cewkę z kabla.

Aha antenę rozkreciłem gdzie można było by sprawdzić czy może jakaś wada fabryczna - nic do poprawy nie znalazłem.

Proszę o pomoc.

Dane techniczne anteny TITANIUM ML 145-V2 145 cm
    Częstotliwość 26,5-28 MHz
    Zysk+5 dBi
    Moc 900 W
    Częstotliwość strojenia1200 kHz
    Wysokość anteny 1450 mm
    Długość przewoduok. 4.1m
    Podstawamagnetyczna 14,5 cm
    Kolor srebrna.

I na jednej ze stron sklepu internetowego napisali jeszcze to:
    Mimo dołożenia wszelkich starań nie gwarantujemy, że publikowane dane techniczne nie zawierają braków lub błędów. Ponieważ ewentualne błędne opisy nie mogą jednak być podstawą do roszczeń, w przypadku wątpliwości prosimy o kontakt z handlowcem przed podjęciem decyzji o zakupie.

Antena TITANIUM ML-145 - wysoki swr
  • Poziom 33  
    A to ciekawe:
    Heihachi Mishima napisał:
    Jedynie niski swr udało mi się uzyskać jeśli zwinąłem równo cały kabel w kółko, a to nie jest dobry pomysł bo się robi cewkę z kabla.
    A na czym stoi antena ? Znaczy na samochodzie osobowym, środek dachu itd ?
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Witam

Niestety Chiny górą a kiepskie materiały użyte w procesie produkcji dają o sobie znać. SWR 3 to za dużo dla tej antenki.

Najlepiej oddaj do sklepu i poproś o wymianę. Te antenki już tak mają jedna działa dobrze, a druga źle. Stroiłem sporo antenek Titanium (różnych modeli) i wiem jedno - około 15% z nich ma wady. Nie wiem czym jest to spowodowane - nie wnikałem - antenka jest za tania żeby tracić czas na naprawę. Zwracałem do hurtowni, wymieniali na inne i po kłopocie.

Moja rada - kupiłeś nowy sprzęt, nie działa - reklamuj, masz do tego prawo.

p.s.

Zapis:

"Mimo dołożenia wszelkich starań nie gwarantujemy, że publikowane dane techniczne nie zawierają braków lub błędów. Ponieważ ewentualne błędne opisy nie mogą jednak być podstawą do roszczeń, w przypadku wątpliwości prosimy o kontakt z handlowcem przed podjęciem decyzji o zakupie."

Stosują wszystkie sklepy internetowe. W ten sposób zabezpieczają się przed ewentualnymi skutkami błędów w opisie, które zamieszcza producent lub importer, a na które sklepy zwykle nie mają wpływu - ba, często nawet o takich niezgodnościach nie wiedzą.
  • Poziom 31  
    Cytat:
    Jedynie niski swr udało mi się uzyskać jeśli zwinąłem równo cały kabel w kółko, a to nie jest dobry pomysł bo się robi cewkę z kabla
    Dobry objaw jak się zapomni..........podkleić folię alu na podstawce i założy "gumę" na podstawę.Guma za gruba, cięcie conajmniej 4 cm by SWR zaczął spadać. Instrukcja montażu była czytana lub choćby pooglądana?
  • Poziom 14  
    SP8JZ napisał:
    A to ciekawe:
    A na czym stoi antena ? Znaczy na samochodzie osobowym, środek dachu itd ?

Na parapecie stalowym dość szerokim. Missouri dokładnie w tym samym miejsciu na parapecie ma niski swr.
    Kółko skręcone z kabla jest średnicy podstawki i jest położone bokiem na radiu i wtedy jest czasem swr 1.1 a jak rozwine kabel to swr 3 - 4. Nie pomaga kółko jak postawie antene na parapet stalowy. Zdjąłem nawet gume ochronną z podstawki i też nic.Podstawa magnesowa jest podklejona i miernikiem sprawdziłem czy jest przejśćie ze sreberka do korpusu anteny czy kabla + i - wszędzie jest przejście.

Przycinać ? Czy reklamować ?

Aha ludzi słychać jak coś tam gadają ale gorzej od Missouri.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Ta antena jest do p samochodu
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Cytat:
    Na parapecie stalowym dość szerokim
    Bez komentarza :!: Za bezsensowny temat i wprowadzenie w błąd proponuję temat do stosownego miejsca. To jest chyba antena "mobilowa" a nie parapetowa:!:
  • Poziom 14  
    A skąd mam o tym wiedzieć - jakoś missouri nie jest parapetowa i działa wszędzie OK.
    Co zrobić aby działała ? Uziemić parapet z radiem czy bolcem w gniazdku ? :D - Zdjąć gume z podstawki aby sreberko dotykało parapetu ? Jakieś inne dziwne pomysły ? W razie co mogę sprzedać komuś tą antenke - po taniości :)
    Jaką kupić na bazę i parapet ?
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    A skąd mam o tym wiedzieć - jakoś missouri nie jest parapetowa i działa wszędzie OK.

Muszę przypomnieć, że jest to dział serwisowy, więc należy znać podstawowe zasady w radiokomunikacji, podłączeniu zasilania czy co to jest antena i po co. :!:
    Regulamin pkt 3.1.17 .

Cytat:
    Jaką kupić na bazę i parapet ?

Proste pytanie i prosta podpowiedź.
    Na bazę - antenę bazową (zewnętrzną)
    Na "parapet" - jako, że brak jest anten o nazwie i wykorzystaniu na "parapecie" - to wstawić doniczkę z kwiatkiem dla widoku.

Bez obrazy ale jeżeli porównujesz i mierzysz anteny zainstalowane na parapecie i nie bierzesz po uwagę :
    - wpływ budynku - elewacji
    - rezonans i wielkość/długość przeciwwagi (parapetu)
    - sposób i wiarygodność samego pomiaru (sprawdzenie reflektometru na sztucznym obciążeniu)
    ... to świadczy to Tylko o Tobie i Twoich umiejętnościach.
    Cytat:
    Przycinać ? Czy reklamować ?

Dwa wyjścia.
    1-sze dla nauki i doświadczenia - kupić kawałek drutu (mosiądz, stal, aluminium) o takiej samej długości i średnicy - ciąć, mierzyć, sprawdzać i kombinować.
    2-gie - jeżeli już nic nie wykombinujesz - oddać i reklamować (pamiętaj aby nie zniszczyć mechanicznie tej anteny)

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Zrobiłem mały test ml-145 CTE (wersja z lat 90-tych) zdjęta z dachu samochodu postawiona na nadajniku radmora 3231/9 (na leżąc), środek pokoju (graciarni), podstawa PL, kabel RG-58 SWR 1,1-1,2. Postawiona w tym samym miejscu na 6-ciu radmorach 3001 ułożonych na kształt parapetu SWR 1,5 do 2. Nie przeszkadza jej guma grubości 4mm zrobiona z fartucha, z którego docina się "chlapaki" na błotniki do ciągników Ursus. Na samochodzie z gumą, czy bez SWR bez zmian. Podstawa jest "goła" beż żadnych folii, jedynie korpus plus magnes i to wszystko zaklejone klejownicą pistoletową