Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator PI w Logo Siemens

mariusz.bartoszek 22 Lip 2011 13:35 3663 4
  • #1 22 Lip 2011 13:35
    mariusz.bartoszek
    Poziom 8  

Witam wszystkich. Dysponuję programem Logo Soft Comfort i jestem w trakcie nauki sterownika i programowania. Ostatnio stanąłem w martwym punkcie jakim jest bloczek regulatora PI. Co mogę zrobić z sygnałem wyjściowym regulatora ? Jaki program stworzyć żeby w symulatorze widać było działanie tego bloku i żeby był on zrozumiały ? Czy sygnał wyjściowy regulatora fizycznie podłączam pod jakieś komparatory a może przetworniki ? Czy ktoś z Was posiada może przykładowy program z tym regulatorem ? Z góry dziękuję za podpowiedzi.

0 4
  • Fibaro
  • #2 23 Lip 2011 12:06
    pawel_konin
    Poziom 20  

mariusz.bartoszek napisał:
    Witam wszystkich. Dysponuję programem Logo Soft Comfort i jestem w trakcie nauki sterownika i programowania. Ostatnio stanąłem w martwym punkcie jakim jest bloczek regulatora PI. Co mogę zrobić z sygnałem wyjściowym regulatora ? Jaki program stworzyć żeby w symulatorze widać było działanie tego bloku i żeby był on zrozumiały ? Czy sygnał wyjściowy regulatora fizycznie podłączam pod jakieś komparatory a może przetworniki ? Czy ktoś z Was posiada może przykładowy program z tym regulatorem ? Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Z sygnałem z regulatora można zrobi dużo ale najpierw trzeba zadeklarować wejście jako parametr PV(wartość mierzona) następnie musisz zbudować w programie układ zadający sygnał SP(wartość zadana) gdy już to będziesz mieć zaimplementowane deklarujesz sobie co masz na wejściu z czujnika np 0-10V 0-20mA 4-20mA gdy już to będziesz mieć to wybierasz sobie czy recznie dobierasz nastawy członów P,I czy by może chcesz sterować temperatura szybkozmienna itp potem na wyjściu dostajesz AQ(wartość analogowa) którą możesz bezpośrednio podać na wyjście analogowe lub tez można sterować wyjściem cyfrowym (sygnał binarny) tzn. PWM nie zapominaj ze nie podajesz wartości real tylko int z zakresu 0-20000 jednostek w zależności od ilości bitów znaczących. aaa i nie zapominaj żeby regulator działał to musi być w trybie Auto.

0
  • Fibaro
  • #3 28 Lip 2011 19:36
    mariusz.bartoszek
    Poziom 8  

Dzięki za podpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie, załóżmy że chciałbym przy pomocy Logo i regulatora PI utrzymywać na stałym poziomie temperaturę rurociągu pary. Na rurociąg zakładam czujnik temperatury np PT100 i podpinam go do Logo poprzez przystosowany do tego moduł. Sygnał z czujnika jest wtedy wartością PV ? Czy w wartość SP mogę wpisać na stałe np. temperaturę 200oC czy potrzebuję dodatkowego układu który będzie mi generował tą wartość SP ? Czy sygnał analogowy otrzymany na wyjściu regulatora PI mogę bezpośrednio podać np na jakiś pozycjoner zaworu (4-20mA), który będzie regulować otwarcie rurociągu i tym samym zwiększał lub zmniejszał przepływ pary ? Czy też sygnał wyjściowy z Logo trzeba by jeszcze przepuścić przez jakiś wzmacniacz albo przetwornik ? Zaznaczam że nie jestem zawodowcem w tej dziedzinie. Dzięki za podpowiedzi.

0
  • Fibaro
  • #4 29 Lip 2011 18:15
    pawel_konin
    Poziom 20  

mariusz.bartoszek napisał:
    Dzięki za podpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie, załóżmy że chciałbym przy pomocy Logo i regulatora PI utrzymywać na stałym poziomie temperaturę rurociągu pary. Na rurociąg zakładam czujnik temperatury np PT100 i podpinam go do Logo poprzez przystosowany do tego moduł. Sygnał z czujnika jest wtedy wartością PV ? Czy w wartość SP mogę wpisać na stałe np. temperaturę 200oC czy potrzebuję dodatkowego układu który będzie mi generował tą wartość SP ? Czy sygnał analogowy otrzymany na wyjściu regulatora PI mogę bezpośrednio podać np na jakiś pozycjoner zaworu (4-20mA), który będzie regulować otwarcie rurociągu i tym samym zwiększał lub zmniejszał przepływ pary ? Czy też sygnał wyjściowy z Logo trzeba by jeszcze przepuścić przez jakiś wzmacniacz albo przetwornik ? Zaznaczam że nie jestem zawodowcem w tej dziedzinie. Dzięki za podpowiedzi.

O ile dobrze rozumiem to kolega chce sterować temperaturą pary zakładam że tylko temperatura pary bo Logo to tylko najprostsze rozwiązanie dla nieskomplikowanych procesów do bardziej ambitnych procesów polecam Stepa 7 ponieważ jest bardziej rozbudowany i pewne rzeczy są już uproszczone.
    Ale wracajmy do tematu wiec tak sygnał z czujnika temperatury wyraża się w postaci rezystancji aby sterownik widział jakakolwiek wartość należy ją przetworzyć na I lub U w Logo i innych sterownikach są przystosowane wejścia analogowe pt-100 tak też jest w Logo oraz innych sterownika wiec sterownik widzi albo przetworzona wartość w stopniach albo 4-20mA lub -+0-10V wartość PV to sygnał z czujnika np temperatury jeśli wstawisz blok AI to masz wejście analogowe i w programie możesz to obrobić (budowa przetwornika programowego) lub masz jednostki fizyczne pewnie ciebie interesuje ta 2 opcja wiec masz temperaturę z dokładnością 12bit (11bit + znak) czyli będzie to wartość np. +-0,5 stopnia Celsjusza i to jest twoje PV następnie możesz zbudować zadajnik SP lub o ile się nie mylę wpisać na sztywno SP w regulatorze ale to musisz sprawdzić bo ja w Logo nic nie robię to nie wiem w Step 7 takie coś wygląda całkiem inaczej skaluje się wejście analogowe za pomocą funkcji FC105 następnie dostaje się wartość real którą można za pomocą komparatorów analogowych przyrównywać z wejście analogowym i sterować odpowiednio zamieniając wyjście z regulatora na sygnał s powrotem INT(step 7 funkcja FC106) i podać na wyjście i regulować siłownikiem. W Logo sytuacja wygląda identycznie lecz trochę trudniejsze w realizacji niekiedy. Tez bierzesz blok AI( pt-100) skalujesz już bezpośrednio w bloku regulatora (deklaracja rodzaju wejścia -+0-10V , 0-20mA 4-20) są tam już nastawy kalibrujące odpowiednie odpowiednie wejścia i wstawiasz tam SP lub sam zadajesz ale oczywiście jako 0-20000 kwantów i wysyłasz sygnał analogowy na wyjście analogowe. Zakręciłem ale niestety przetwarzanie A/C i regulacja PID nie jest dla początkujących może najpierw spróbuj coś prostszego jeśli czegoś nie rozumiesz ponieważ wstawienie samego bloczka regulatora PI nie rozwiązuje sprawy gdyż trzeba dobrać wartości wzmocnienia członów regulatora na piechotę a to jest trudne dla większości początkujących automatyków.

0
  • #5 15 Sie 2011 20:36
    arkady_pl
    Poziom 24  

EMEA Gateway napisał:
    Witam,
    Chyba naprawdę początkujący adept automatyki zastał "zakręcony". Dla uproszczenia polecam szkolenie, które akurat poświęcone jest zagadnieniom regulacji i innym, wymaganym przez automatyków. Po szczegóły wystarczy skoczyć pod link http://emeagateway.eu/emea/pl/szkolenie/26 lub "pomyszkować" trochę po portalu http://emeagateway.eu..

Wielką pomocą dla pytającego to nie było, jedynie reklamą.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo