Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensator FGT-I 10nF 15KV - Czy nadaje się do klasycznej cewki Tesli

lodzik1990 23 Lip 2011 00:55 1642 3
  • #1 23 Lip 2011 00:55
    lodzik1990
    Poziom 18  

Witam
    Mam pewną niejasność, otóż posiadam osiem sztuk radzieckich kondensatorów (teflonowo - próżniowych w.cz ), które chciałbym wykorzystać w transformatorze Tesli.
    Maksymalne napięcie na MMC ma wynieść 22,5KV Pojemność całości to 20nF.
    Planuję połączyć szeregowo po dwa kondensatory co nam da 30KV 5nF, razem takich szeregowych połączeń będzie cztery, następnie połączę te 4 nitki równolegle co da 30KV i 20nF. Transformator zasilający na uzwojeniu wtórnym ma 8KV 50mA.
    Moje pytanie jest takie: Czy taka bateria kondensatorów zniesie napięcie 22,5KV ? gdyż nie mogę znależć odpowiedzi na to dla jakiego napięcia stałego czy przemiennego podana jest wartość 15KV.
    Kondensator FGT-I 10nF 15KV - Czy nadaje się do klasycznej cewki Tesli
    Jeśli temat zamieściłem w nieodpowiednim dziale to niech moderator nie przenosi go do kosza lecz we właściwe miejsce.

0 3
  • #2 23 Lip 2011 10:02
    lechoo
    Poziom 39  

Spokojnie wytrzymają, w końcu to kondensatory w.cz.
    Ale prawdę mówiąc, to będą się one marnowały w tej Tesli, 400VA to niewiele, powinny wytrzymać 5 razy tyle...

0
  • #3 10 Wrz 2016 22:13
    elektron97
    Poziom 2  

Witam. Odgrzewam temat, bo szkoda tworzyć nowy, taki sam.
    Jestem już po budowie kilku "tesli". Jedne działały lipne, drugie wspaniale (zwłaszcza SSTC na 4 SU169) no i postanowiłem zrobić HFSSTC na MOSFETach. kupiłem tranzystory i przed nawinięciem cewki tesli zbudowałem ZVSa. Zastanawiałem się, dlaczego nim nie można naładować kondensatorów. Potem domyśliłem się, że to przez przebicia. Znalazłem radziecki kondensator 2200pF 20Kv (mały zielony cylinder). Puszczałem na nim swoją pierwszą cewkę i do tego był świetny. Postanowiłem więc i teraz przetestować go. Uzwojenie pierwotne z drutu 0.8 nawinięte byle jak, uzwojenie wtórne nawinięte na tubce po multiwitaminie. Jednym słowem kicha na maksa. Nachyliłem się nad cewką i włączyłem zasilanie. Byłem pod wielkim wrażeniem, gdy 20 cm-we wyładowanie latało po moim nosie :| . Cewka działała trzy dni. Potem zmieniłem iskiernik na lepszy, by się nie grzał. Kondensator przebiło i kicha...
    -------
    Czy ktoś wie, gdzie nabyć tanio/zrobić kondensator na wysoką częstotliwość (ZVS w końcu). Myślę, że więcej jak 20Kv nie ma na wyjściu, tylko częstotliwość jest zabójcza dla niego...

0
  • #4 10 Wrz 2016 22:33
    lodzik1990
    Poziom 18  

Szukaj na tablicy kondensatorów mikowych. Z wyglądu są płaskie, koloru brązowego.

0