Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zgrzewarka do folii uszkodzenie triaka

bodd 23 Jul 2011 10:29 2035 4
 • #1
  bodd
  Level 12  
  Witam.
  W zgrzewarce do folii do podgrzewania drutu oporowego zastosowano trafo 2kW 230 na 40 V.Sterowanie po pierwotnej stronie triakiem Bta 26800.Załączanie triaka przez układ z detekcja zera Tlp 3061. Cykl pracy: załączenie na 2 s przerwa 6 sekund i tak przez np. 10 godzin dziennie. Wymiana triaka na BTA 40600(bo taki miałem) nie pomogła, poleciał od razu.Zastosowałem RC 470 OHm 100 też nie pomogło ,triak uszkodził sie za drugim cyklem.Sprawdziłem cały układ jest ok.W obecnej chwili po wymianie na BTA 26600 układ pracuje ale czekam na telefon aby go wymienic.
  Sredni układ był wymieniany co 3 miesiace(cała płyta).Na podstawie uszkodzeń w wymienianych płytach stwierdziłem że felerem jest tylko ten triaki jego obwód. Uszkodzenie triaka w 90 % zwarcie A1A2.Nie mam pomysłów co jest przyczyną.
 • #2
  any56
  Level 39  
  Sądzę, że przyczyną może być praca z obciążeniem o charakterze indukcyjnym. Osobiście dołożyłbym w celu odkłócenia potencjalnych przepięć szeregowy okład RC (równolegle do transformatora).
 • #3
  bodd
  Level 12  
  RC juz dołozyłem równolegle do triaka
 • #4
  danthe
  Level 30  
  Najpierw kwestia serii triaka BTA 41/600 ? Czy to był 5A czy 7S ? Nadmienię że takie triaki chodzą w spawarkach jednej z augustowskich firm i nie sprawiają żadnych problemów, o ile są z serii 7S, jedyna partia z serii 5A jaką zakupili wróciła w postaci reklamacji - 100 szt. spawarek, więcej już takich nie kupowali.
  W spawarkach trafa mają sporo ponad 2 kW mocy... i żadnych gasików tam nie stosują. Fakt że sterowanie w spawarce nie idzie przez optotriak. Sprawdź czy trafo nie jest uszkodzone, może jakieś zwarcie, najlepiej zmierzyć pobór prądu w stanie bez podpiętej grzałki, potem z podpiętą, przecież bez przyczyny to się nie psuje. Optotriak powinien całkowicie zabezpieczać resztę sterownika w razie uszkodzenia triaka, jeśli więc w sterowniku psuje się jeszcze coś poza triakiem / optotriakiem to trzeba się temu przyjrzeć dokładniej.
 • #5
  bodd
  Level 12  
  Witam .
  Mamy grudzien i jeszcze nie dostałem telefonu,czyli układ RC najprawdopodobniej pomógł.Dodatkowo zastosowałem wymuszone chłodzenie radiotora triaka(wentylator).Dzieki za pomocne uwagi.