Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam fachowej podpowiedzi o impedancji falowej i symetryzatorach

23 Lip 2011 10:46 3848 11
 • Poziom 9  
  Witam.
  Jestem początkujący w tych sprawach a na wikipedii i na necie nie opisano tego co chciałbym od was się dowiedzieć.
  Otóż co to znaczy, że linia antenowa jest niesymetryczna lub symetryczna?
  Wiem, że chodzi o impedancję falową dla płaskiego kabla 300 om a dla koncentrycznego 75 om, ale co to znaczy, że koncentryczny jest niesymetryczny? Przecież jakby go przeciąć to linia symetrii przejdzie przez środek i da dwie połówki koła symetryczne tak samo jak płaski kabel.
  Druga sprawa to na jakiej zasadzie działa symetryzator. Transformatorek na rdzeniu ferytowym. Co on takiego powoduje, że niby pozwala na połączenie symetrycznego z niesymetrycznym.
  Trzecia sprawa to dlaczego bez tego symetryzatora kabel płaski daje cienie po podłączeniu do gniazda koncentrycznego? Przecież gniazdo koncentryczne ma mniejszą impedancję więc dla fali nie jest ono barierą ale poluźnieniem oporu wręcz więc czemu cienie? Czemu musi to być dopasowane do kabla? Jak to wygląda z punktu technicznego wszystko. Dzięki za pomoc z góry.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  1. Obowiązuje zasada dopasowania impedancyjnego, więc przyłączenie kabla 300Ω
  do wejścia odbiornika TV o impedancji 75Ω powoduje , że część sygnału ulega odbiciu, wraca do anteny, tam ponownie się odbija i po czasie potrzebnym na wykonanie tej drogi wraca do wejścia TV jako sygnał opóźniony wobec sygnału właściwego. W ten sposób powstają "duchy" na ekranie, a ponadto spada poziom sygnału uzyskiwanego z anteny.
  2. Linia symetryczna (kabel symetryczny) - tak nazywamy linię w której oba przewody są fizycznie tak samo zbudowane - czyli dwa przewody obok siebie. Fizyczny rozmiar tych przewodów i ich odległość od siebie warunkują impedancję danej linii.
  3. Linia niesymetryczna (koncentryczna) to taka, w której przewód wiodący sygnał jest otoczony oplotem (siatką) z folii lub drutu. Przekrój poprzeczny takiego przewodnika daje obraz koncentryczny ( koło w kole). Zadaniem takiego przewodu jest ekranowanie żyły przewodzącej sygnał od innych sygnałów zakłócających. Tą funkcję pełni oplot (ekran przewodu).
  4. Symetryzator jest urządzeniem wykonującym 2 funkcje - zamiana sygnału symetrycznego na niesymetryczny, oraz transformacja impedancji z 300Ω na 75Ω w celu dopasowania impedancji anteny (dipol w typowej antenie Yagi jest symetryczny i ma impedancję falową 300Ω) do impedancji przewodu koncentrycznego i wejścia odbiornika TV, które jest również koncentryczne i ma impedancję 75Ω.
 • Poziom 9  
  Ok dzięki za pomoc. Ale jesli byś mógł to chciałbym troche uściślenia.
  1. Jak to możliwe, że fala płynąca kablem 300 omowym natrafia na impedancję mniejszą i się od niej odbija? Od większej to rozumiem ale od niższej?
  2. Co to jest sygnał symetryczny i niesymetryczny? Czym on się różni i jakie zjawisko fizyczne powstaje w transformatorze symetryzatora , że zamienia on impedancję falową?
 • Pomocny post
  R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Witam.
  Gagah napisał:
  2. Co to jest sygnał symetryczny i niesymetryczny?

  Proponuję abyś pojął samą konstrukcję np. kabli przesyłowych :
  - linia paskowa - symetryczna
  - linia koncentryczna - niesymetryczna
  Cytat:
  Czym on się różni i jakie zjawisko fizyczne powstaje w transformatorze symetryzatora , że zamienia on impedancję falową?

  Nie chciałbym ingerować w wyjaśnienia kolegi kreslarz i tylko przedstawię rysunek symetryzatora np. TV :

  Szukam fachowej podpowiedzi o impedancji falowej i symetryzatorach


  Pozdrawiam.
 • Poziom 9  
  Ok dzięki. Tylko że ta nazwa symetryzator to jest myląca bo tak naprawdę symetria to tylko pojęcie fizyczne budowy kabla a nie fali wynika z tego.
  Powinien się nazywać adapter impedancji falowej 300/75 om i nie było by zamieszania. Nie ma czegoś takiego jak fala symetryczna i niesymetryczna. Jest tylko kabel symetryczny i niesymetryczny a że akurat 75 omowy ma taką budowę , że jest niesymetryczny to wynika z fizyki ciała nie fizyki falowej.
  Oki w każdym bądź razie dzięki za pomoc. Jeszcze tylko doczytam gdzieś na jakiej zasadzie dławik zmienia impedancję bo tego też nie łapię.
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Gagah napisał:

  1. Jak to możliwe, że fala płynąca kablem 300 omowym natrafia na impedancję mniejszą i się od niej odbija? Od większej to rozumiem ale od niższej?

  Impedancja falowa to właściwość ośrodka w którym porusza się fala. W szczególnym przypadku może dotyczyć ona prowadnicy falowej czyli np. kabla
  Zapewne zauważyłeś, że światło potrafi obić się od szyby choć wydaje się ona przezroczysta. To jest w zasadzie to samo zjawisko co w kablu. Również z tego samego powodu widzisz np. kawałek szkła leżący w wodzie. Na granicy dwóch ośrodków o różnych własnościach część fali ulegnie odbiciu.
  Gagah napisał:

  2. Co to jest sygnał symetryczny i niesymetryczny? Czym on się różni i jakie zjawisko fizyczne powstaje w transformatorze symetryzatora , że zamienia on impedancję falową?

  Symetryczny w tym wypadku znaczy symetryczny względem masy.
  Nieco upraszczając...
  Sygnał niesymetryczny jest przesyłany jednym przewodem a rolę drugiego pełni masa.
  Sygnał symetryczny przesyłany jest dwoma identycznymi przewodami.

  Transformator symetryzatora działa tak samo jak każdy inny transformator.
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  Gagah napisał:
  Jeszcze tylko doczytam gdzieś na jakiej zasadzie dławik zmienia impedancję bo tego też nie łapię.

  Tam w symetryzatorze nie ma dławika, tylko jest transformator na rdzeniu ferrytowym. Uzwojenie jest tak wykonane, że po jednej stronie ma wejście symetryczne (względem punktu zerowego, czyli "ziemi"), a po drugiej stronie wyjście niesymetryczne (nadal względem "ziemi"), czyli jeden przewód jest połączony z "ziemią", a drugi niesie sygnał wysokiej częstotliwości. Sosunek i sposób nawinięcia uzwojeń jest tak dobrany, że oprócz "desymetryzacji" następuje przetransformowanie impedancji.
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Gagah napisał:
  est tylko kabel symetryczny i niesymetryczny a że akurat 75 omowy ma taką budowę , że jest niesymetryczny to wynika z fizyki ciała nie fizyki falowej.

  To jest trochę bardziej skomplikowane. Taki kabel jest prowadnicą falową. Znajduje się w nim dielektryk i elementy przewodzące. Całość tworzy swoisty tor, w którym może poruszać się fala. Pojęcie symetryczny i niesymetryczny odnosi się z jednej strony do budowy prowadnicy falowej a z drugiej strony do rozkładu pola elektromagnetycznego w prowadnicy.
 • Poziom 9  
  A to teraz łapię. Wejście niesymetryczne mapodłączone do transformatora oba wyjścia z anteny a symetryczne jest jakby uziemione trzecip odczepem i to jest rdzeń kabla koncentrycznego a ekran ma połączone pozostałe oba wyjścia jak na schemacie który naszkicowałem tak? Właśnie tego nie rozumiałem.

  Szukam fachowej podpowiedzi o impedancji falowej i symetryzatorach
 • Poziom 30  
  Upraszając nieco sprawę...
  Ten transformator na schemacie powinien mieć dwa uzwojenia. Jedno doczepione do dwóch przewodów kabla symetrycznego. Drugie dołączone do ekranu i środkowej żyły kabla koncentrycznego. Stosunek liczby zwojów powinien wynosić 300/75 =4.
  W rzeczywistości konstrukcja symetryzatora się nieco bardziej skomplikowana. Jednak taki transformator z dwoma prostymi uzwojeniami będzie również działał.