Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prędkość Wifi, jak poprawić

23 Lip 2011 12:01 43950 30
  • Poziom 10  
    Witam, ma internet kablowy o prędkości 30mb/s, mam problem ponieważ wifi ogranicza mi tą prędkość, jak połączę się bezpośrednio pod kabel LAN do routera to na stronie speedtest pokazuje mi prędkość 31.53 mb/s natomiast jak połączę się przez wifi do routera to maksymalnie prędkość jest 18,92mb/s, zasięg jest na max bo siedziałęm z laptopem kilka cm od anteny routera, router ma wifi typu b i g laptop ma b g i n, czytałem że na G można osiągnąć 54mb/s nie wiem czaemu u mnie max mogę odbierać po wifi 18mb/s, sprawdzałem na każdym kanale i jest to samo, poniżej fotki z prędkości z wifi i po lanie

Prędkość Wifi, jak poprawić Prędkość Wifi, jak poprawić
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    54 Mb/s to zabieg marketingowy:
    W rzeczywistości to UP + DL czyli max to 27Mb/s + dane utrzymujące komunikacje czyli max wynosi koło 24Mb/s w warunkach laboratoryjnych.
    U ciebie widocznie dochodzą zakłócenia pochodzące od przedmiotów, innych sieci, odbić itd i dla tego masz max 18Mb/s.
    Jedyne wyjście to przejście na N choć to też nie gwarantuje sukcesu - wszystko zależny od zakłóceń.
    Ostatnio modne są routery dual band posiadające radia w standardzie 5GHz i 2.4GHz - do tego oczywiście trzeba mieć kompatybilne karty sieciowe w laptopie i sygnał 5GHz gorzej rozchodzi się w pomieszczeniach.

U ciebie jedynym wyjściem widzę przejście na N w standardzie 2.4GHz bo chociaż byś na uszach staną to w standardzie G nie osiągniesz 30Mb/s - założenia projektowe nie pozwalają na to.
    Można próbować zbliżyć się do wartości laboratoryjnych zmieniając kanały.
  • Poziom 10  
    oki dziękuje to wszystko wyjaśnia rozejrzę się za routerem o trybie n bo skoro mam już w lapku n to tylko router potrzebuję, a mam pytanie jeszcze, czy jak połączę się z routerem w standardzie n z moim lapkiem to czy moj kumpel ze starszym laptopem będzie mógł w tym samym czasie połączyć się przez wifi ze standardem g ?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Tak - standard N jest wstecznie kompatybilny.
    Pamiętaj, że w N jest też pewnie haczyk ;).
    Routery 300Mb/s (kanał 40Mhz - realnie 130Mb/s), routery N-Lite 150Mb/s (kanał 20MHz - realnie 60Mb/s).
    Aby połączyć się na 300 z laptopem karta w laptopie musi obsługiwać kanał o szerokości 40MHz.
    I zapamiętalej też jedna prawidłowość - karta sieciowa karcie sieciowej nie równa jak i radio w routerze drugiemu radiu nie równe.

Nie wspominam już o zakłóceniach w twoim mieszkaniu, które mogą obniżyć transfery.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Cytat:
    Routery 300Mb/s (kanał 40Mhz - realnie 130Mb/s), routery N-Lite 150Mb/s (kanał 20MHz - realnie 60Mb/s).

Trochę to inaczej wygląda:
    N 1T1R(jedna antena krótko mówiąc) kanał 20Mhz - 65Mbps
    j.w. kanał 40Mhz - 150Mbps
    N 2T2R/2T3R/3T3R/etc kanał 20Mhz - 130Mbps
    j.w. kanał 40Mhz - 300Mbps

Wszystkie karty w N obsługują kanał 40Mhz, bo wymaga od nich tego standard, standard nie wymaga wielotorowości.
  • Poziom 14  
    Mam podobny problem - moje połączenie miedzy ADSL Tp-link TD-W8961ND
    a laptopem jest 2 razy wolniejsze niż powinno być.
    Sprzęty powinny śmigać po wifi 300Mb/s a śmigają tylko na 150
    Na laptopie jest info na naklejce wireless 802.11n
    Mój system to winows xp sp3 (oryginalnie byl vista). Sterowniki poprawnie zainstalowane. Nie wiem, może coś w routerze trzeba ustawić ale nie wiem co.
    Odległość lapka od routera 2,5 metra, sygnał na maxa.

Tu specyfikacja lapka:
    Procesor AMD Athlon X2 QL-65 2.10GHz 1MB cache
    Prędkość CPU 2,1 GHz
    Pamięć RAM 2 GB
    Rodzaj pamięci DDR 2 800 MHz
    Max. wielkość pamięci 4 GB
    Pojemność dysku 250 GB
    Przekątna wyświetlacza 15,6"
    Rozdzielczość max. LCD 1366x768
    Rodzaj matrycy błyszcząca
    Rodzaj matrycy Color Shine LCD (błyszcząca)
    Karta grafiki ATI Mobility Radeon HD3200
    Napęd optyczny DVD-RW
    Obsługiwane nośniki - zapis CD-R
    CD-RW DVD+R DVD+R DL DVD+RW DVD-R DVD-R DL DVD-RAM DVD-RW
    Karta dźwiękowa Zintegrowana
    Wbudowane głośniki/mikrofon tak / tak
    Złacza zewnętrzne 4 x USB 2.0
    D-Sub (VGA )
    LAN (RJ-45)
    Mikrofon
    Słuchawki
    Czytnik kart pamięci Multimedia Card
    SecureDigital
    Urządzenie wskazujące Touchpad
    Karta sieciowa 10/100/1000 MBit LAN
    Wireless 802.11b/g/n LAN
    Cechy dodatkowe Kensington Lock
    wbudowana kamera internetowa
    System operacyjny brak
    Waga 2,85 kg
    Wymiary dług. x wys. x szer. 370 x 31-35,5 x 256 mm
    Zawartość opakowania akumulator

a tu specyfikacja Tp-Linka http://tinyurl.com/4xlk3e7
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Widocznie karta sieciowa w laptopie jest tutaj problemem.
    I ma możliwość komunikacji tylko w N-lite.
    Poza tymi informacjami nie udzieliłeś najważniejszej - modelu karty wifi zainstalowanej w lapku bo wpis typu: Wireless 802.11b/g/n LAN nic nie mówi.
  • Poziom 14  
    AHa - to podaje :)
    Atheros AR9285 Wireless network adapter
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Ustaw wifi na kanał o szerokości 40MHz.
    Sprawdź czy w sterownikach karty od laptopa nie ma jakiejś funkcji związanej z N i przepustowością lub szerokością kanału.
  • Poziom 14  
    W routerze ustawiłem tak 20/40 i nie mozna wybrac samo 40. Wybrałem tez 802.11n (wcześniej było ustawione 802.11b/g/n)
    Znalazłem jakieś stery specjalne do win xp
    http://www.atheros.cz/atheros-wireless-download.php?chipset=37&system=2
    Zainstalowałem ale nadal jest 150 :( Przetestowalem ostatnie i przed ostatnie bo tam pisalo ze tp-link 300 coś-tam-coś-tam.
    We właściwościach wifi w laptopie nie ma nic na ustawienie 40 i samo 802.11n.

TotalComanderem jak kopiuję film avi z PC kablowo do routera a router przez wifi do lapka to jest transfer max 6.4MB/s - Czy to jest max 150ki czy może te stery źle pokazują i to jest prędkość od 300Mb/s ?

I jeszcze jedno pytanie:
    Playstation 3 dwa metry od tp-linka powinno hulać na 300 prawda ?

Zdjęcia:
    Prędkość Wifi, jak poprawić Prędkość Wifi, jak poprawić
  • Poziom 43  
    Cytat:
    PC kablowo do routera a router przez wifi do lapka to jest transfer max 6.4MB/s
    Jest to w granicach max dla N-lite (150).
    Chanel ustaw na sztywno na TP-L (nie na auto).
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Chodzi ci o channel obok napisu POLAND ? Dam tam 01
    Chyba mój lapek ma tak jak piszesz N-Lite czyli 150 max
  • Poziom 27  
    Czyli mam rozumieć że prędkość karty Atheros AR9285 powinna wynosić 150,0 Mb/s ?
    Jeśli kupię router o takiej prędkości WiFi, to powinno śmigać?
  • Poziom 14  
    Jeśli będziesz miał na nalepce lub gdzie kolwiek napisane że N-Lite to 150 i nie więcej. Tak sobie myśle że to N-Lite to takie oszustwo trochę bo mogli by to nazwać N-Half :) skoro ma połowe tego co samo N (300)
  • Poziom 20  
    piterus99 napisał:
    Trochę to inaczej wygląda:
    N 1T1R(jedna antena krótko mówiąc) kanał 20Mhz - 65Mbps
    j.w. kanał 40Mhz - 150Mbps
    N 2T2R/2T3R/3T3R/etc kanał 20Mhz - 130Mbps
    j.w. kanał 40Mhz - 300Mbps

Wszystkie karty w N obsługują kanał 40Mhz, bo wymaga od nich tego standard, standard nie wymaga wielotorowości.

Witam, też mam problem z prędkością połączenia router - laptop.

Router to TL-WR841N, a karta w lapku Asus A7Sn to Intel 4965agn. Prędkość połączenia to jedyne 130Mb/s.
    Na routerze ustawiłem:

Włączone filtrowanie MAC i szyfrowanie WPA2.

Opcje zaawansowane nie ruszałem:

System w lapku to przerobione Win7 Ultimate z SP1.

Co zrobić aby uzyskać większą predkość połączenia?

Druga sprawa, to chce wymienić karte Intel 4965ag (bez n) z lapka HP 6910p na wersję z N - aktualnie max. prędkość połączenia to 54Mb/s, co jest logiczne. Jaki model polecacie do tego lapka, aby nie powodował zwiechów systemy i była bdb prędkość połączenia.

Pzdr, Mariusz.
  • Poziom 43  
    Zobacz czy w karcie nie masz ustawione "Tylko 20MHz" (ustawienia zaawansowane).
  • Poziom 43  
    Jaka wersja routera v1,5,7,8 i jaka wersja firmware?
  • Poziom 20  
    piterus99 napisał:
    Zobacz czy w karcie nie masz ustawione "Tylko 20MHz" (ustawienia zaawansowane).

Mam na automatyczne.
  • Poziom 20  
    CHACA napisał:
    Jaka wersja routera v1,5,7,8 i jaka wersja firmware?
    Wersja 7, firmware najnowszy z 07.02.2012.

Dzisiaj router zrobił mi psikusa i przestał nadawać po WiFi. Pomogło ponowne włączenie urządzenia.

Czy z kartą ATHEROS AR5B95 uzyskam szybsze połączenie?

Poza tym teoretyczna prędkość połączenia 130Mb/s w praktyce na jakie maxymalne łącze pozwala?
    Przy połączeniu 54Mb/s czytałem kiedyś, że max jest to gdzies ok 20-25mb/s i szybszego się nie opłaca brać, bo router i tak go przytnie.
  • Poziom 9  
    witam podlacze sie do tematu i chcialem zapytac czy majac router w standarcie "g" (moje lacze to 40 mb/s) a przesyl wifi max. do 20 mb/s to czy jesli zmienie na standart "n" to czy przesyl na wifi sie zwiekszy?
  • Specjalista Sieci, Internet
    Teoretycznie tak, standard N, nawet do 150Mb/s pozwoli zwiększyć prędkość. W realu na prędkość wpływ maja tez inne czynniki.
  • Poziom 9  
    czyli nie ma gwarancji ze moje wifi bedzie przyspieszy ?
  • Poziom 38  
    boniu997 napisał:
    czyli nie ma gwarancji ze moje wifi bedzie przyspieszy ?

Do komunikacji WiFi sa potrzebne dwa urzadzenia. Jesli zmienisz router na teoretycznie szybszy, a druga strona bedzie stara, to nic sie nie zmieni.

Standard N zyskuje najwiecej dzieki 2x szerszemu kanałowi (40Mhz vs 20MHz) i mozliwosci nadawania dwom torami radiowymi (dwie antanty).

Nie kazde urzadzenie wspiera 40Mhz, nie kazde urzadzenie ma dwie anteny.

W wersji pesymistycznej standard N (20Mhz kanał i 1 antena) to moze byc raptem 65mbit/s (w dwie strony), co jest niewiele lepsze od 54mbit (w dwie strony) przy standardzie G.

Trzeba byc swiadomym co Twoj sprzet wspiera.

marcin
  • Poziom 9  
    Podam więcej danych.
    Mam router Netgear 614 w standardzie "g" moje wifi obslugiwalo Ps4, tableta, lapka. Dotychczas moje łącze na kablu miało prędkość 16 mb/s i na wifi też tyle miało. Ostatnio zwiększylem prędkość łączą do 40 mb/s lecz na wifi pomimo zmiany kanałów prędkość się nie zwiększyła. Zastanawiam się czy jeśli zmienię router na standart "n" 2,4 i 5 gh zwiększy się i prędkość wifi. Zdaje sobie sprawę że 5gh może nie być obsługiwane przez mój sprzęt ale powiedzmy że będzie to inwestycja w przyszłość.
    Ew. jaki router zakupić cena do 250 pln. wolałbym firmy Netgear.
  • Poziom 38  
    boniu997 napisał:
    Podam więcej danych.
    Mam router Netgear 614 w standardzie "g" moje wifi obslugiwalo Ps4, tableta, lapka. Dotychczas moje łącze na kablu miało prędkość 16 mb/s i na wifi też tyle miało. Ostatnio zwiększylem prędkość łączą do 40 mb/s lecz na wifi pomimo zmiany kanałów prędkość się nie zwiększyła. Zastanawiam się czy jeśli zmienię router na standart "n" 2,4 i 5 gh zwiększy się i prędkość wifi. Zdaje sobie sprawę że 5gh może nie być obsługiwane przez mój sprzęt ale powiedzmy że będzie to inwestycja w przyszłość.
    Ew. jaki router zakupić cena do 250 pln. wolałbym firmy Netgear.

Jeszcze raz. Nie umiem Ci powiedziec czy Ci sie predkosc WiFi zwiekszy. To zalezy jakie standardy, czestowtilowsci i predkosci oblsuguja PS4, tablet, kopmuter.
  • Poziom 9  
    Z tego co juz wiem predkosc wifi nigdy nie bedzie taka sama jak po kablu ;( . Sprzet ktory korzysta z wifi jest w standardzie " n" (obecnie moj router jest w standarzdie "g") i zastanawiam sie czy jesli zmienie router z "g" na "n" to czy bedzie to mialo wplyw na moje wifi (czy predkosc sie zwiekszy/pozostanie taka sama).

Dodano po 4 [minuty]:

Dodam ze zmienialem kanaly nadawania wifi w routerze i predkosc nie zwiekszyla sie (poprzednia predkosc lacza 16 mb/s a obecnie zmienilem na 40 mb/s). Predkosc wifi po zmianie predkosci lacza (oferty) nie zmienila sie i pozostaje w granicach 16-19 mb/s.

Dodano po 2 [minuty]:

Piszac lacze mam na mysli zmiane oferty od operatora (zmienilem z 16 na 40 mb/s)
  • Poziom 38  
    boniu997 napisał:
    Z tego co juz wiem predkosc wifi nigdy nie bedzie taka sama jak po kablu ;( . Sprzet ktory korzysta z wifi jest w standardzie " n" (obecnie moj router jest w standarzdie "g") i zastanawiam sie czy jesli zmienie router z "g" na "n" to czy bedzie to mialo wplyw na moje wifi (czy predkosc sie zwiekszy/pozostanie taka sama).

Coraz wiecej sprzetu oblusguje kablowo 1000mbit. I to jest prawdziwe 1000mbit, nie zalezynie od tego czy wlaczysz mikrofalowke i czym sasiad nadaje. A praktycznie 100% sprzetu oblusguje 100mbit. I na kablu tych predkosci nie musisz dzilic na pol. Idzie jak trzeba 100mbit. Bez proszenia. I bez wzgledu na to czy kabel ma 1m czy 50m i przechodzi przez 5 scian.

Jeszcze raz: to ze cos obluguje WiFi N moze oznaczacze maksymalna przepustowosc moze byc od 65 do 300mbit.
    Predkosc sie zwiekszy na pewno z 54mbit na przynajmnije 65mbit. Przyznasz ze niewiele. Jak 65 podzlisz na pol to nadal to bedzie mniej niz 40 ktore chcesz uzyskac. Zajrzyj do specyfikacji tych 3 urzadzen i sprawdz "JAKIE" N toto obsluguje.
  • Poziom 11  
    Witam,
    Mój problem polega na tym iż laptop Asus F5v ogranicza mi prędkość do 5Mbps przez wifi po kablu mam 15Mbps, natomiast na drugim laptopie takiego ograniczenia nie ma(karta realtek RTL8187B). Karta w asusie to Atheros 5006X czym to może być spowodowane i czy da się na to coś poradzić ? Ruter to TPLINK TL-WR340G