Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak radzą sobie ręczne tribandery w paśmie 50MHz?

23 Lip 2011 12:22 4248 14
  • Poziom 2  
    Witam! To mój pierwszy wątek. Jestem przed zakupem swojego pierwszego poważnego ręcznego radiotelefonu. Jestem graczem ASG, gdzie do komunikacji między graczami wykorzystuje się przede wszystkim pasmo PMR, ale też sąsiednie z zakresu 440MHz (coraz więcej graczy inwestuje w programowalne radiotelefony z zakresu 70cm). Ponadto do komunikacji na dalszym zasięgu (dalszym czyli ponad 1 km w zalesionym terenie :) ) używamy radiostacji plecakowych RF-10, pracujących w zakresie częstotliwości 44-54MHz.

I tu następuje moje pytanie. Czy ręczne tribandery, produkowane np. przez yaesu czy icom, dają sobie w ogóle radę w komunikacji w paśmie 50MHz? Katalogowo radiotelefony te nadają i odbierają od 50MHz w górę, a więc teoretycznie komunikacja na częstotliwościach powyżej 50MHz powinna być możliwa. Ale mnie interesuje możliwość jednoczesnego (!) nasłuchu i nadawania w paśmie zarówno 70 cm jak i 6m. Zastanawiam się, czy można to w ogóle pogodzić używając w takim urządzeniu jednej anteny (i to przenośnej anteny), albo chociaż wymieniając anteny na czas nawiązywania łączności.

Czy ktoś próbował nawiązywać łączność przez RF-10 z ręcznym tribanderem i może potwierdzić, czy to działa nie tylko na papierze? Pytam tak dokładnie, bo zdaję sobie sprawę ile trzeba dopłacić za możliwość nadawania/odbioru w trzech pasmach. Za radiotelefon programowalny w paśmie 70cm z dual watchem trzeba zapłacić ok 250-300 zł. Za tribandera yaesu VX-7 czy VX-8 ponad 1000 zł więcej. Trudno mi podjąć decyzję o takim wydatku bez potwierdzenia, czy takie urządzenie spełni swoje zadanie.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 22  
    Witam...
    Rozumiem że wszyscy macie pozwolenie na pracy na tych częstotliwościach? - to tyle o aspekcie prawnym.

Radia które wymieniłeś są radiami krótkofalarskimi i na ten temat powinni się wypowiadać krótkofalowcy. Jeżeli myślisz o "piraceniu" na tych częstotliwościach to nie oczekuj konkretnych odpowiedz na tym forum.
    Proponuje zostać przy PMR albo wykupić 1 - 2 częstotliwości (kupa kasy) - alternatywą może być tutaj sieć NAVCOMM.
  • Poziom 31  
    Tylko jedno urządzenie spełni wszystkie oczekiwania z legalnością włącznie. Tribandowy radiotelefon GSM, zwany potocznie komórką.
  • Użytkownik usunął konto  
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    euv90996 napisał:
    Ponadto do komunikacji na dalszym zasięgu (dalszym czyli ponad 1 km w zalesionym terenie :) ) używamy radiostacji plecakowych RF-10, pracujących w zakresie częstotliwości 44-54MHz.

Teren "zalesiony" [czytam = w lesie] przy tych częstotliwościach pracy i tej mocy nie jest wskazana, ponieważ tłumienność "ściany lasu" jest dość znaczna.
    Cytat:
    Czy ręczne tribandery, produkowane np. przez yaesu czy icom, dają sobie w ogóle radę w komunikacji w paśmie 50MHz?

Odpowiedź moja brzmi NIE.
    Cytat:
    Katalogowo radiotelefony te nadają i odbierają od 50MHz w górę, a więc teoretycznie komunikacja na częstotliwościach powyżej 50MHz powinna być możliwa.

Według specjalisty teoretycznego J.Egli-ego, ta łączność jest możliwa dla spełnienia podstawowego założenia 50%/50% sygnału.
    Dla Was jest jako bezużyteczna (TX 5W z anteny ręcznej).
    Pomijam tu sam fakt legalności częstotliwości i emisji FM. To juz koledzy podpowiadali.
    Cytat:
    Ale mnie interesuje możliwość jednoczesnego (!) nasłuchu i nadawania w paśmie zarówno 70 cm jak i 6m.

W tych radiotelefonach nie możliwości pracy "cross band" (czytaj : 70cm/6m).
    Cytat:
    Czy ktoś próbował nawiązywać łączność przez RF-10

W czasie trwania "II wojny światowej" - była wykorzystywana. :D

Tak na serio.
    Zastanówcie się nad "wykupieniem" od UKE, dwóch częstotliwości w paśmie 80MHz [MB] (byłe pasmo wojskowe 85-86MHz) aby zrobić tzw. przemiennik i pracować w sposób "słyszalny" [każdy z każdym] w duo-simpleksie.
    Przemiennik taki instalujecie na dowolnym drzewie (jego anteny) w środku Waszych działań ASG z mocą wydaną 10W i jesteście szczęśliwi - jak daleko i pięknie słychać. :D

Pasmo 80MHz - antena przemiennika na wysokości "korony" drzew - antena typu ¼λ np. ¼GP - moc retransmisji 10W przy RX 0,3µV/50Ω - zasilanie akumulatorowe (12V/45Ah) - a łączność z każdym użytkownikiem to co najmniej 10km , czyż nie miło. :?:

Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, jednakże wybaczcie, ale technicznie nie jestem w stanie wiele z tego pojąć. Podsumowując:
    1. nadawanie z urządzeń innych niż PMR lub w ramach sieci navcomm jest bez zezwolenia nielegalne (z drugiej strony jest dla mnie zagadką, dlaczego niby osoba wykupująca w navcommie kawałek plastiku za 20 zł nie popełnia czynu zabronionego, a druga która korzysta z takiego samego urządzenia a karty navcommu nie ma, to już nie);
    2. RF-10 jak i tribandery yaesu VX-7 czy VX-8 działają w modulacji FM, co w paśmie 6m jest niedozwolone, niezależnie od posiadanego zezwolenia (czy aby na pewno RF-10 nadaje w FM? nigdzie tego nie znalazłem);
    3. teoretycznie nie ma przeszkód technicznych by powyższe radiotelefony komunikowały się ze sobą w paśmie 6m, ale z jakichś przyczyn (?) nie będzie to działać;
    4. ręczne tribandery nie pracują w trybie "cross band", wiec nasłuch dwóch częstotliwości z różnych zakresów nie będzie możliwy.

Proszę o poprawienie mnie, jeśli się gdzieś pomyliłem.
  • Poziom 22  
    Ad.1
    Sieć navcomm ma kilka kanałów bodajże, na tej karcie wykupionej za 20zł. otrzymujesz znak wywoławczy i powinieneś się nim posługiwać.
    Z osoba która tego znaku nie wykupiła i go nie podaje nie powinno się prowadzić korespondencji.
    Ad.2
    Znalazłem że pracuje w FM http://www.vu9967.cz/technika/radio/rf-10/rf-10.html
    Ad.3
    Technicznych przeszkód może nie ma (ewentualnie dewiacja nadajników) ale czy pasmo 6m jest dobre "do lasu"?
    Ad.4
    Navcommy może tego nie maja ale mój Kenwood TH-78A ma taka możliwość.
    Wersje USA mogą (technicznie) pracować jako cross band reapeter.
    Pozatym normalnie mogę nasłuchiwać 2 częstotliwości jednocześnie,
    a jeżeli jedna będzie z pasma 2m, druga z 70cm to mogę uruchomić funkcje DUAL i nadawać na jednej, i druga cały czas będzie prowadziła nasłuch... Ale mogą wystąpić przebicia np przy nadawaniu na 2m mogą pojawić się zakłócenia na 70cm...
  • Poziom 2  
    Cytat:
    Pozatym normalnie mogę nasłuchiwać 2 częstotliwości jednocześnie,
    a jeżeli jedna będzie z pasma 2m, druga z 70cm to mogę uruchomić funkcje DUAL i nadawać na jednej, i druga cały czas będzie prowadziła nasłuch...

A gdy jedna z częstotliwości jest w paśmie 70cm a druga 6m to też nie ma przeszkód? Na jednej antenie?
  • Poziom 22  
    Cytat:
    A gdy jedna z częstotliwości jest w paśmie 70cm a druga 6m to też nie ma przeszkód? Na jednej antenie?

Niestety mój TH-78A mimo że ma rozblokowane VFO to poniżej 100MHz już nie pracuje poprawnie - nie sprawdzę tego...
    Co do 2m/70cm to bez problemu na jednej antenie...

Musiałbyś poszukać tri lub dual bandera z podobną funkcją, trzeba wczytać się w instrukcje najpopularniejszych. Może koledzy z praktyką z modelami NAVCOMM-a podzielą się tą informacją...
  • Poziom 2  
    Navcommy tego nie mają. Tylko yaesu VX-7, VX-8, Icom E92. Stąd taka potworna różnica w cenie i moje pytania. Czy to trzecie pasmo (50MHz) to tylko bajer na papierze, czy to naprawdę funkcjonuje.
  • Poziom 22  
    Co do 50MHz to działa na pewno w tych modelach. Ale w Polsce nie przydane/nie legalne. Czułość na 6m może i dostateczna ale małe anteny robią swoje...
  • Poziom 16  
    Testowałem współpracę RF-10 z Icom IC-T8E i w paśmie 50MHz współpracują one ze sobą (modulacja FM). Nie robiłem jednak testów na większych dystansach. IC-T8E pracuje w paśmie PMR ale ma krok 5kHz i 12,5kHz co nie pozwala uzyskać dokładnych częstotliwości PMR. Z drugiej strony różnica ok 1kHz nie powinna uniemożliwiać łączności. Antena fabryczna do tego radia powinna pracować w trzech pasmach (w instrukcji nic nie ma napisane aby dla pasma 50MHz trzeba było zmieniać antenę). Jest ona trochę dłuższa niż w duobanderach i ma inną budowę (zgrubienie na końcu).
  • Poziom 33  
    Dokładnie. Na 6m antena helikalna w popularnych ręczniakach typu VX-7, VX-8 ma tak małą skuteczność że szkoda gadać. Robiliśmy testy: w gęstym lesie pomiędzy dwoma VX-7 w paśmie 50 MHz można było nawiązać łączność na około 300 - 400 m. Na wojskowych radiostacjach z długimi antenami (około 1,5 m długości - czyli 1/4 λ ) i dołożoną przeciwwagą w postaci 3 "wąsów" po 1,5 m bez problemów wyciągaliśmy 3 - 4 km.
    Zerknij do instrukcji swojej RF-10, jakie anteny powinny być wykorzystywane w lesie - to ta zarzucana na drzewo. Te anteny też przetestowaliśmy - są rewelacyjne.
    Podkreślam, podobnie jak moi poprzednicy, że za używane urządzeń nadawczych i nadawczo - odbiorczych bez wymaganego pozwolenia grozi kara pozbawienia wolności do lat dwóch. I się nie śmiej -na pewno nie jest do śmiechu paralotniarzom spod Chełma, co w ubiegłym roku na tą szkołę latania policja i UKE zrobiło nalot, bo bez zezwolenia gadali na radiach w paśmie amatorskim 144 MHz. Właściciel szkółki dostał wyrok w zawiasach i zakaz prowadzenia działalności gospodarczej związanej ze szkoleniem paralotniarskim. O przepadku radiostacji nie wspomnę.

I żeby było jasne - my podczas tych prób na 6m nie używaliśmy FM tylko CW. Po prostu stawialiśmy niemodulowaną falę nośną. A jakość łączności ocenialiśmy "na ucho" po szumach w odbiorniku. I tyle w temacie.
  • Poziom 17  
    A nikt nie pomyślał o paśmie 27MHz.
    Takie np. alany 38 powinny się ładnie spisywać w lesie.
    solidna konstrukcja, wbrew pozorm dosc skuteczne anteny helikalne i uczciwe 4W mocy.
    Do tego cena niska 130-150 zł na allegro (trzeba doliczyc tylko akumulatorki i ładowarkę)
    Zasięg na pewno o niebo lepszy niż w przypadku PMR 446.

A jeśli chodzi o pasmo 50 MHz to technicznie nadaje się do lasu, choćby z tego powodu że właśnie jego okolice są wykorzystywane do łączności przez nadleśnictwa i służby leśne.
    Inną sprawą są uregulowania w Polsce odnośnie tego pasma, nawet z licencją krótkofalarską nie można tam używać modulacji FM.
  • Moderator
    Autor założył temat i już się więcej nie zalogował na elektrodzie...
    Temat zamykam bo udzielanie odpowiedzi nie ma sensu.
    Jeżeli autor tematu będzie miał jakieś pytania to proszę o PW. Temat otworzę.