Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Witryna chłodnicza - kompresor się tłucze przy wyłączaniu

23 Lip 2011 14:21 4306 4
  • Poziom 14  
    Witam!

Mam szafę chłodniczą z agregatem ASPERA E1130Z i czynnikiem R134a, została mi tak jakby w spadku - nie wiem, ile może być warta, czy to dobry sprzęt itd. Generalnie stoi sobie u mnie w kuchni i służy za lodówkę. Służy tak sobie już wiele lat i mi bardzo odpowiada, bo jest duża, ma szklane drzwi i obieg powietrza wewnątrz, dokładną regulację temperatury opartą na bardzo prostym sterowniczku, który już kilka razy naprawiałem - czytaj: wymieniałem przekaźnik. Jako sprzęt przemysłowy - zakładam też, że jest dość energooszczędna, przynajmniej w stosunku do domowych lodówek o podobnych gabarytach. Problem jest taki, że od pewnego czasu strasznie się tłucze agregat, pewnie mu się tam któraś sprężyna wewnątrz urwała, bo przy wyłączaniu mało się nie rozpadnie. Wiem, że naprawa samego agregatu jest raczej niemożliwa - mam kilka starych rozciętych, żeby wiedzieć, co tam jest w środku. Pytanie brzmi: czy w takiej chłodziarce (Jakiej - dokładnie nie wiem, bo poza tabliczką na agregacie jest tylko jedna z logiem i adresem dystrybutora Pepsi Coli) opłaci się wymienić sam agregat biorąc pod uwagę, że sama chłodziarka nic mnie nie kosztowała, a taka awaria sprężarki nie uniemożliwia normalnej eksploatacji sprzętu - jest tylko uciążliwa, bo hałasuje okrutnie? Czy ktoś mógłby tak w przybliżeniu przybliżyć koszt takiej naprawy? Chodzi mi o rząd wielkości - pewnie oprócz wymiany agregatu (Aspera E1130Z lub zamiennik, np.: Tecumseh AEA2413YXA) dojdzie napełnienie tym całym środkiem chłodniczym, który też pewnie trochę kosztuje.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Odpowiednik- CAE 2414- 166 EUR netto (Aspera będzie pewnie trochę tańsza) + wymiana i koszty wyniosą zapewne ok. 1200 PLN (oby brutto). Na dodatek założenie iż w/w sprzęt jest energooszczędny w stosunku do lodówek z pełnymi drzwiami jest nieuzasadnione. (Ceny za cennikiem SYSTHERM CHiK Sp. z o.o. o/Lublin, ul. Inżynierska 5 ).
  • Poziom 14  
    No rzeczywiście- nie pomyślałem, że tu drzwi bez żadnej izolacji. Sugerowałem się tym obiegiem powietrza wewnątrz- wentylator pędzony silniczkiem o ile pamiętam 18W i agregat włącza się na nie więcej, niż kilkanaście sekund. Czyli znaczyłoby to, że taka zwykła domowa lodówka z zamrażarką w tej klasie chyba A będzie jednak mniej prądożerna? Teraz pytam tak raczej tylko z ciekawości, bo podany przez Ciebie przybliżony koszt wyklucza naprawę- niech sobie hałasuje, tylko czy na dłuższą metę nie bardziej opłaciłoby się zainwestować i kupić nową zwykłą lodówkę? Bardzo dzięki za konkretną odpowiedź.
  • Poziom 20  
    Opłacałoby się. Patrz na klasę (A lub A+) no i na wygląd - reszta jest podobna. Z mojego doświadczenia wiem tylko, że nie licz iż posłuży ci ona (ta nowa) 20 lat jak stare lodówki typu Mińsk 10 czy 12. Nowe nie są tak trwałe i firma niewiele ma do rzeczy. Polecam typ No FROST - sprawują się nieźle. Nie słyszałem o rozszczelnieniach. Jeśli już to pada elektronika (ale to i w innych też się zdarza) albo zapycha się odpływ skroplin (usterka z tych banalnych).
  • Poziom 15  
    ptak74 napisał:
    Kolego koszt wymiany sprężarki wraz z wymianą filtra - osuszacza to 1000,00 zł z dojazdem, ewentualnie można skusić się na montaż starej i sprawnej sprężarki wtedy koszt wynosiłby jakieś 500,00-600,00 zł. Zapraszam na naszą stronę http://www.skic.com.pl

trochę kolego za późno piszesz temat był zakładany w 2011 roku :) a ty porostu reklamujesz się :P admin pewnie jeszcze nie zauważył bez urazy kolego