Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Domofon Laskomex buczenie w słuchawce

Bobi 313 23 Jul 2011 18:51 6146 13
 • #2
  JCK
  Level 25  
  Ustal czy buczenie występuje tylko w twojej słuchawce, czy także u innych lokatorów tego systemu.
 • #3
  Bobi 313
  Level 10  
  Występuje tylko u mnie.
 • #4
  kris185
  Level 13  
  Bobi 313 wrote:
  Występuje tylko u mnie.

  unifon do wymiany lub jak jest potencjometr na płytce to spróbuj nim pokręcić bo może się sprzęży.
 • #5
  tomeye
  Level 19  
  Czasami po upadku słuchawki odczepia się głośniczek i tworzy się pudło rezonansowe (jak w gitarze) wzmacniacz wtedy szaleje, a w słuchawce słychać od pisku po buczenie.
  Sprawdź ewentualny potencjometr, a jak nie pomoże to:
  O ile nie jest to bardzo stary model aparatu i jesteś w stanie otworzyć słuchawkę popraw głośnik i wstaw trochę gąbki która pochłonie dźwięk.
 • #6
  Bobi 313
  Level 10  
  Domofon został naparawiony. Z tego co wiem to fachowiec wymieniał coś na dole w centralce a nie u mnie w mieszkaniu.
 • #7
  kris185
  Level 13  
  Obstawiam że był zatkany otwór gdzie jest mikrofon w kasecie. Objawy to właśnie słaba słyszalność i buczenie lub pisk.(ostatnio miałem taki przypadek).
 • #8
  glebor
  Level 12  
  Witam Was. Odgrzeje temat, bo mam problem z domofonem i też mi "buczy"

  od razu mówię, że domofon jest na mojej prywatnej posesji, jest podłączony tylko jeden unifon. Oczywiście prawidłowość podłączenia jest, nie mam podłączonej kasety zewnętrznej, ale podłączyłem głośnik od radia. Problem polega na tym, że w kasecie jest czysty dźwięk, słychać lekkie uczenie z transformatora, ale to jest do przyzwyczajenia. Nasila się z podgłośnieniem potencjometrem wyścia głośnika słuchawki.

  Tak jakby przebijał dźwięk wywołania do słuchawki unifonu, cały czas słychać takie trululululu, tylko cicho, (słychać po zdjęciu słuchawki z podstawy unifonu), ale wystarczająco głośno, żeby zakłuciło rozmówcę. Zasilacz elektroniki to laskomex analogowy 6 przewodowy modelu nie znam. Unifon to farfisa PT526EW.
  Regulacja potencjometrami na płytce nic nie daje.

  co mógłbym poradzić, żeby nie buczało?

  Dodano po 5 [minuty]:

  zapomniabym dopisać, unifon podłączony na krutko 50cm przewodami z elektroniką, nie ma możliwości zmostkowania żył czy upływności prądu. Po samym podłączeniu słuchawki od razu buczy. Wystarczy podać prąd zasilający i złączyć słuchawkę z masą.
 • #9
  tomeye
  Level 19  
  Tak na szybko:
  po pierwsze po zamoczeniu kabli izolacja nie w pełni jest skuteczna i puszcza sygnał do żyły masowej z generatora Jaki jest puszczony kabel ? (zwykły biały -żyły różnokolorowe, skrętka UTP- żyły parowane, kabel żelowy- żyły parowane nasączone żelem bardzo tłustym i mażącym)

  po drugie nie wykluczone że 50 m to jest odległość zbyt duża dla zasilacza i pracuje na maksymalnym wzmocnieniu świadczy o tym cytuje "... słychać lekkie uczenie z transformatora..."

  doczytałem teraz dopisek ....
  "... dźwięk wywołania do słuchawki unifonu, cały czas słychać takie trululululu, tylko cicho..." poleciał układ generatora ....
  i nie wykluczone że układ prostowniczy (mostek Greca) ..... "... słychać lekkie uczenie z transformatora..."
  i nie wykluczone że poleciał układ wzmacniacza ....

  Jak masz zdolności możesz podjąć próbę naprawy ... o ile takich zdolności nie masz kup nowa elektronikę bo na naprawy wydasz więcej.
 • #10
  glebor
  Level 12  
  Generalnie na początku wydawało mi się, że może któryś z kondensatorów padł?, oporniki raczej nie padają, żaden z oporników osmolony nie był, tranzystory chyba też łatwo nie padają, ale jest tam scalak. Przyznam, że trochę mierzyłem na tej płytce napięcia, bo nie miałem na początku dojść, jak podłączyć otwieranie ele. zaczepu.
  Obstawiałbym na przebicie ze wzmacniacza i jako pierwszy krok wylutowywał bym oporniki na lini wzmacniacza, i patrzyłbym kiedy ćwierkanie się uspokoi.

  Jak pisałem łączyłem na krutko unifon półmetrowymi przewodami i jest to samo. Przewody wyjściowe są... od nie dawna w peszlu, bo poprzednia ekipa poprzednich właścicieli robiła po kosztach. Połowa kabla jest w żelu, a połowa zwykła od wewnętrznej instalacji, ale na razie myślę, że nie ma to znaczenia, bo domofon i tak nie jest do niej podpięty. Ćwierkanie słychać tylko w słuchawce unifonu. W panelu rozmównym jest "wporzo".

  Domofon pochodzi z końcówki lat 90tych.
  Zależy mi na naprawie, bo wszystko co posiadam jest z tamtych lat i jest nie do zdarcia. Teraz robią takie badziewie, że szkoda słów.


  Teraz mały off tipic: Kupiłem elektronikę urmet z interkomem, ale ćwierka dokładnie tak samo jak ten laskomex, wymieniłem i jest ciszej, ale też przebija dźwięk wywołania, jest to dla mnie istotne, bo mieszkam w segmencie, gdzie jedni siedzą na dole, drudzy na górze 3 piętra wyżej i nie ukrywam, że sporo żeczy będzie się załatwiać się przez interkom, ostatnio przyszli sąsiedzi z awanturą, jak chcieliśmy się porozumieć o północy.
 • #11
  tomeye
  Level 19  
  ".... wymieniłem i jest ciszej, ale też przebija dźwięk wywołania,..."
  to sugeruje kabel spróbuj na krótko podłączyć pod elektronikę kasetę lub sam nawet głośnik po wcześniejszym wypięciu kasety, ale na dłuższym kablu (chodzi o obciążenie wzmacniacza) jeżeli będzie cisza to kabel,
  jeżeli nie to za małe trafo na taka odległość.
  Ja stawiałbym na kabel i połączenia pomimo że jest żelowy.
  W przypadku problemu z kablem proponuje zamień podłączenie generatora na inny kabelek sprawdzisz czy to izolacja czy przenoszenie się po kablu zakłóceń.

  Powodzenia
 • #12
  suworow
  Admin of Property security
  Może to też być wada samego zasilacza...... urmetowi to się niestety zdarza... W zasadzie aby to sprawdzić wystarczy wypiąć żyłę generatora.
  Pozdrawiam
 • #13
  IGS

  Level 21  
  spróbuj też w linię wywołania, już w samym unifonie wpiąć szeregowo diodę np prostowniczą byp401 lub inną, poskramia to przebicia z nachalnego generatora stosuje się to w wypadku przebić przy kilku unifonach, ale nie znamy natury twojego uszkodzenia,może pomóc i tutaj - spróbować można, chociaż obstawiam że to ząb czasu - tętnienia z zasilacza
 • #14
  andre41
  Level 17  
  Nie wiem czy jeszcze aktualne, buczenie jest słyszalne tylko w unifonie?
  Sorki przeoczyłem tą informację. Moim zdaniem powinieneś sprawdzić mikrofon w kasecie, jest to typowa przypadłość tych mikrofonów, brak ekranowania. Układ mikrofonu jest w aluminiowej tulejce o średnicy ok 1cm, a płytka jest normalnym laminatem, objedź dookoła tego ekranu wkrętakiem tak jakbyś zaciskał tę tulejkę, bądź ściśnij delikatnie szczypcami ten ekran na obrzeżu i sprawdź wtedy. Brak ekranu powoduje taki efekt, podobnie jest w telefonach.