Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komp się wiesza, po kilku min od właczenia (nowy komp)

Cornelius 23 Jul 2011 19:05 2245 19
    Cornelius
    Level 12  
    Witam.
    Mam dość nietypowy problem. Żeby oddać "śmieszność" sprawy powiem tak: 3 dni temu złożone zamówienie, wczoraj odebrane części (sam sprawdzałem czy nie ma mechanicznych uszkodzeń), dziś zmontowałem i...... kicha.

Sytuacja 1: Odpalam GParta do zrobienia partycji, zawiesza się... zatrzymuje się przy ładowaniu programu. A od kilku podejść wstecz. Nawet próba zmiany tryby uruchomienia (klawiatura strzałka w dół lub w górę, nawet sam enter) powoduje zawieszenie. W ostatnich linijkach programu jakie zwykle przelatują dosłownie w kilka minut, oprócz masy cyferek, pojawiają się komunikaty dotyczące ACPI (lecz wszelkie zmiany w biosie ustawień ACPI - nie zmieniły sytuacji).

Sytuacja 2: Próba załadowania plików WinXPProf SP3 kończy się zawieszeniem podczas wgrywania plików (jeszcze w trybie konsoli na niebieskim ekranie)

Sytuacja 3: Kilka razy zawiesił mi się w samym BIOSIE, nawet nie zdołałem nic zmienić. Przy szedłem z zakałdki Main do advenced.... przeglądnąłem opcje i zawieszenie.

Sytuacja 4: Wiele razy zdarzyło się, że po włączeniu komp nie reagował, dopiero po resecie, a niekiedy 2-3 resetach zaskoczył (pojawiły się komunikaty na ekranie o ładowaniu się biosu, bo system nie jest wgrany nadal).

No i teraz mam zonk. Jak powiedziałem wszystko jest NOWE. Dopiero co kupione. Oto konfiguracja:
    -AMD Athlon x4 640 3.0GHz (procek w plastykowym opakowaniu zaplombowany przed otwarciem - dopiero w domu otworzyłem
    -ASUS M4A88T-V EVO/USB3 - otwarta w sklepie, nie było uszkodzeń (ostatnio trafiła mi się z uwalonym rogiem...jedna sztuka) kondensatory bez zniekształceń
    -DDR3 2x1GB 1333 Kingston
    -WD Caviar 500GB SATA II
    -DVDR LG GH-22NS70
    -ModeCom Premium 500W (napięcia w biosie są w normie, nie ma braków na linii +12V, jest nawet zapas)
    -TL-WN350GD
    -klawiatura i mysz na USB

Zawieszenie - czyli "zmrożenie". Nie ma resetu (puki sam nie wcisnę oczywiście), obraz wyświetla się stały i niezmienny. Wtedy nawet AltCtrlDel nie reaguje. Tylko twardy reset.

Czyżby znów trafiła mi się uwalona płyta? Ale ileż można! To już nawet nie byłoby śmieszne.... Może ktoś miał podobny problem? Proszę o porady.
    Pilne
    artaa
    Level 43  
    Uruchom wersję minimum (wpierw reset Bios zworką/baterią)
    tylko: CPU, MB, 1 RAM, DVD, klawiatura PS2
    i na takim potestuj jakimś linuxem z CD/DVD.

Jak będzie dobrze to dodaj HDD, spróbuj instalki XP,
    jak będzie dobrze dodaj 2 RAM, itd.
    ak6
    Level 31  
    Wyjmij jedną kość ramu i spróbuj. Potem spróbuj na drugiej.
    Cornelius
    Level 12  
    Tak zrobię... bo nic innego też nie przychodzi mi do głowy, ale ch....ra jasna (przepraszam za słownictwo, ale nerwy już mi poszczają), to jest NOWE. Kiedyś trafiło mi się uwalone fizycznie (to mi dało nauczkę i teraz każdy kupiony przedmiot "macam" na miejscu, mimo iż sklep firmowy i przez te wszystkie lata ceniłem go sobie), teraz fizycznie OK, a coś software? (tak przypuszczam)... to wychodzi na to, że kolejny komp jaki będę składał - będzie wszystko OK. a po tygodniu klient poinformuje mnie, że się PC spalił (poszedł autentyczny dym) z jego PC....

Dobrze spróbuję tak jak mówicie, i jutro dam znać jak się sprawy mają. Nie mniej cały czas czekam na wszelkie sugestie.
    himan
    Level 16  
    A zasilacz jest napewno sprawny? Mierzyles napięcia miernikiem?
    Cornelius
    Level 12  
    Nie... nie mierzyłem. Sprawdzałem wskazania w biosie... Jutro jak siądę do tego zestawu to zmierzę +12V i +5V

Kurcze... kto to widział, żeby nowy komputer diagnozować, jak kilkuletniego "staruszka"... Przecież to wszystko ma hulać po zmontowaniu, a nie takie cyrki robić :[
    artaa
    Level 43  
    Zmierz również 3,3V.
    Nie nie musi hulać, przykład:
    biorę nowe 1GB RAM wstawiam do PC (który miał uszkodzony RAM, spr. Memtestem) i resetuje się przy OCCT. Sprawdzam wszystko oprócz RAM bo przecież nowy jest...
    W końcu zmieniam ten nowy noGOODRAM ;-) na Kingstona i działa.
    helmud7543
    Level 43  
    Najlepiej po prostu zmierzyć te napięcia miernikiem. Wysokie napięcie na danej linii to żaden zapas - zasilacz ma zwiększać/zmniejszać natężenie tak aby napięcie w zależności od obciążenia nie wahało się bardziej niż 5% w górę i w dół (czyli dla 12V dopuszczalne jest jeśli na pięcie nigdy nie jest mniejsze na 11.4V i nigdy nie wzrośnie powyżej 12.6V - za niskie jest groźne dla stabilności komputera, za wysokie skutkuje uszkodzeniem zasilanego sprzętu - w skrajnych wypadkach spalenie wszystkich podzespołów komputera łącznie z peryferiami). Czyli nie ma czegoś takiego, że jak na danej linii napięcie jest wyższe niż nominalne +5% to jest zapas - dobry zasilacz utrzymuje napięcie na każdej linii w ustawionych granicach (a nie jest to łatwe - z racji konstrukcji zasilacza impulsowego wzrost obciążenia na jednej linii powoduje wzrost napięcia na pozostałych) a po ich przekroczeniu wyłącza się. Co do modecomów - no cóż nie są rewelacyjne (na pewno mają zawyżoną moc) ale nie są to też niebezpieczne gnioty.
    Cornelius
    Level 12  
    Witam w to niedzielne popołudnie...
    Dziś humor lepszy i już mówię dlaczego.
    Zasiadłem znów do tego "felernego" zestawu uzbrojony w dwa mierniki (niestety trzeciego się nie doszukałem, pewnie jak nie będzie potrzebny to się znajdzie) i Wasze porady przystępuję do działania. Wciskam Power i...... zero reakcji, nic się nie dzieje. Buzzer nie odzywa się, monitor nie dostaje sygnału (dioda nie zmienia koloru jak to zwykle ma miejsce). A nic nie było zmieniane, po tym jak wczoraj zostawiłem PC.
    Przystępuję więc do inwazyjnej metody. Wypinam wszystko. Zostaje tylko płyta, procesor i ram (obie kości). Podpinam pomiar napięcia na linię +12V i +5V (na moleksie). Włączam i dalej nic się nie działo. Wskazania miernika:
    +12V -> 12,1 ~12,2
    +5V -> 5,1 ~5,2
    Wyjmuję więc jeszcze jedną kość (druga pozostaje), pomiar zostaje na tych samych liniach. Sytuacja nie zmienia się.
    Zamieniam kości RAM (czyli dalej na jednej chodzi). Efekt? Wszystko działa!! Instalacja WinXP wczytała się w całości, GPart też nie sprawiał problemu. Wyszedłem z obu programów.
    Sprawdziłem jeszcze pozostałe gniazda, czy może płyta ma uwalony jeden z kanałów. Trochę to zajęło, ale na "sprawnej" pamięci RAM (obojętnie w które z 4-ch gniazd DIMM nie wpiąłem) wszystko działało. Pomiar napięcia (w chwilach gdy patrzyłem na wyświetlacz), zawsze wskazywał ponad normę na linii 5 i 12. Za to na linii 3,3 kilka razy zauważyłem spadek do 3,22V (już później podczas działania GParta - robienie partycji)
    Gdy sprawdziłem jedną kość, wypiąłem ją i zapiąłem drugą "felerną" i tutaj komp nie startował wogóle, obojętnie od gniazda DIMM w jakim była.

Wyjąłem obie i przyglądnąłem się im obu bardzo dokładnie. Na tyle na ile lupa pozwalała i nie zauważyłem żadnych różnic w barwie, czy też jakichś drobnych zarysowań. Wyglądają identycznie (kupowane były oczywiście jako zestaw 2x1, a nie dwie osobne)

W efekcie pozostawiłem tylko jedną kość "sprawną" zrobiłem całą konfigurację. System stoi, nie było żadnych resetów w trakcie, napięcie - w normie.

Mój werdykt - uwalona jedna z kości RAM. Czy aby jest on słuszny?
    User removed account
    Level 1  
    artaa
    Level 43  
    Cornelius wrote:
    Mój werdykt - uwalona jedna z kości RAM.

Raczej tak, teraz masz problem bo musisz oddać na gwarancję KIT czyli obie pamięci.
    Cornelius
    Level 12  
    jurek.adam wrote:
    Napięcia zasilacza mierzy się również pod obciążeniem, polecam program Prime95.
    Pamięci sprawdź programem Memtest.
    Tak w ogóle to masz nieciekawy zasilacz, koledzy już pisali co z tym zrobić (wymienić).

Ale jak mam sprawdzić, skoro gdy wepnę tą "uszkodzoną" (w parze z tą dobrą lub w singlu tą jedną) to mi się nie uruchamia PC. Nie widzę potrzeby sprawdzania tej sprawnej, no gdyby coś z nią było nie tak, to też by się wieszał (jak to czynił od pierwszego uruchomienia z obiema pamięciami). Druga sprawa, że jeśli oddam na do wymiany to oddaję obie a nie tylko jedną.

artaa wrote:
    Raczej tak, teraz masz problem bo musisz oddać na gwarancję KIT czyli obie pamięci.

Problem? Powinienem dostać obie nowe kości... prawda? Pamięci jeszcze nie oddawałem na gwarancji. Zresztą jaka to "gwarancja", skoro rzecz od nowości była trefna, a nie że nawet po tygodniu normalnego użytkowania. Zdarzyło mi się grafikę oddać (co prawda do elektronika by kondensatory wymienił - pomogło :) ), router, ale ramu jeszcze nie wymieniałem. A nie widzę tam zbytnio możliwości "regeneracji". Zakładam, że dostanę nowy zestaw. Ktoś wymieniał może RAM? Może powiedzieć jak to rozwiązują?
    artaa
    Level 43  
    Chodzi o to, że jeśli nie będą mili i nie wymienią ci od ręki, to zostaniesz bez RAM...

na jakiś czas. ;-)
    ak6
    Level 31  
    Cornelius wrote:
    Mój werdykt - uwalona jedna z kości RAM. Czy aby jest on słuszny?

Przecież o tym pisałem z 10 postów temu. :)

ak6 wrote:
    Wyjmij jedną kość ramu i spróbuj. Potem spróbuj na drugiej.

Nie ma co testować kości wadliwej, bo jak dobrze zrozumiałem komputer na niej jest całkowicie martwy. Więc i nie zbutuje MemTest'a.

Tak oczywiście oddajesz obie i dostaniesz dwie nowe. Chyba, że gwarantem jest sklep to mogą pójść po kosztach i wymienią ci tylko tą wadliwą. Ale to dla ciebie nie robi żadnej różnicy.

Grunt, że diagnoza została postawiona i wiesz na czym stoisz. :)
    User removed account
    Level 1  
    ak6
    Level 31  
    jurek.adam wrote:
    To nie diagnoza, a wróżenie. Równie dobrze slot pamięci może być uszkodzony, chyba że autor i to sprawdził wsadzając pamięć w inny slot.

Cornelius wrote:
    Sprawdziłem jeszcze pozostałe gniazda, czy może płyta ma uwalony jeden z kanałów. Trochę to zajęło, ale na "sprawnej" pamięci RAM (obojętnie w które z 4-ch gniazd DIMM nie wpiąłem) wszystko działało.
    User removed account
    Level 1  
    Cornelius
    Level 12  
    jurek.adam wrote:
    @ak6
    To nie diagnoza, a wróżenie. Równie dobrze slot pamięci może być uszkodzony, chyba że autor i to sprawdził wsadzając wadliwą pamięć w inne sloty.

Jak zacytował wcześniej kolega, sprawdziłem wszystkie 4 gniazda DIMM i na "sprawnej" wszystkie 4 chodziły, a na "NIEsprawnej" - przy żadnych z 4 nie zaskoczyło.

jurek.adam wrote:
    Ja bym na jego miejscu przed sprawdzaniem zrobił reset biosu do domyślnych wartości, a wadliwą kość sprawdził w innym komputerze (o ile jest taka możliwość).

Zrobiłem to. Zarówno prze "Load defaulds" w ustawieniach jak i później przez zworkę na pinach... nie pomogło... Właśnie sęk w tym, że nie mam u siebie DDR3 gniazd w żadnym PC, ani po znajomych też nic. Dlatego sprawdzenie samej kości na innym sprzęcie - niestety nie mam możliwości...
    Jutro się przejdę do sklepu i powiem jaka jest sprawa.
    Cornelius
    Level 12  
    Witam po przerwie...
    Nie miałem możliwości napisać wcześniej, więc robię to teraz.
    Poszedłem z problemem do sklepu gdzie kupiłem cały sprzęt. Powiedziałem że komp nie startuje na obu RAM, a jak wkładam pojedynczo to startuje tyko na jednej.
    Kości zostały wymienione na inne. Niestety nie było takich jak miałem, więc wziąłem 2x2GB (reszta parametrów i firma taka sama). Gdy wróciłem i zapiąłem, przyznam się, że miałem trochę pietra, bo "a co jeśli sytuacja się powtórzy?...". Lecz wszystko skończyło się pomyślnie. Komp śmiga aż miło, a właściciel po dziś dzień nie zgłaszał, żadnej usterki.

Dzięki za poratowanie w trudnej sytuacji.

Wnioski jakie wyciągnąłem?
    Nawet jeśli wszystko sprawdzisz w sklepie, czy nie jest uszkodzone, to i tak nie masz gwarancji, że towar działa poprawnie :( Ehhh...