Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektowanie wzmacniacza akustycznego na tranzystorach

23 Lip 2011 19:24 2049 14
  • Poziom 11  
    Skonstruowałem sobie wzmacniacz wg schematu poniżej, z tym że zamiast źródła prądowego mam wstawiony rezystor.
    Prąd spoczynkowy 0.5A, prąd w emiterze T1 = 2mA.
    Prąd źródła powinien wynosić Iźr=(2-5)IbT3max.
    Wg mojego schematu powinien wynosić ok 4-10mA.
    Spadek napięcia na obciążeniu (głośnik 8ohm) wynosi 8V. (zasilanie 16V).
    Po zastosowaniu źródła prądowego zamiast rezystora okazuje się, że układ nie działa.
    Czy ktoś może udzielić wskazówek co może być tego przyczyną?
    Czytam Książke ,,FEszczuka" o wzmacniaczach elektroakustycznych i staram się powoli konstruować poszczególne bloczki.
    Liczę na wsparcie .
    https://obrazki.elektroda.pl/4041087200_1311441811.jpg
  • IGE-XAO
  • Poziom 22  
    Witam.
    No bo toto za bardzo nie ma jak działać ...
    Ten schemat to bardzo uproszczony model przeciwsobnego stopnia wyjściowego sterowanego źródłem prądowym.
    "Spadek napięcia na obciążeniu (głośnik 8ohm) wynosi 8V. (zasilanie 16V)" - aż się boję spytać. Dałeś kondensator separujący składową stałą od zmiennej na wyjściu układu ?
    "Po zastosowaniu źródła prądowego zamiast rezystora okazuje się, że układ nie działa" - to znaczy, że coś jest nie tak ze źródłem prądowym ...
    Gdybyś ten układ uruchomił (czysta klasa B) to zniekształcenia skrośne będą na takim poziomie, że nie będziesz chciał tego słuchać :D
    Żeby ten układ ruszył trzeba dać działające źródło prądowe (podaj wartości elementów jakie zastosowałeś), w emiterach tranzystorów wyjściowych (zamiast pojedynczych tranzystorów daj układy Darlingtona), rezystory emiterowe plus układ stabilizacji (np. na 1 tranzystorze i 2 rezystorach) prądu spoczynkowego stopnia wyjściowego włączony między bazy tranzystorów wyjściowych.
    Do tego układ ustalający punkt pracy tranzystora sterującego plus sprzężenie zwrotne i masz prościutki wzmacniacz w klasie AB (bez zniekształceń skrośnych). Prąd spoczynkowy ustalasz wtedy na około 40 - 60 mA.
    Punkt pracy (stało prądowy) tranzystora sterującego należy ustawić tak, żeby na wyjściu układu (przed kondensatorem separującym składową stałą) napięcie wynosiło około połowy napięcia zasilania.
    Wszystko o czym napisałem powyżej jest dokładnie wyjaśnione w książce Macieja Feszczuka - Wzmacniacze Elektroakustyczne.
  • IGE-XAO
  • Poziom 11  
    Oczywiście że zastosowałem kondensator separujący ;d
    Wg mnie, to ten układ w ogole jest jakiś podejrzany.
    A mianowicie na wejsciu układu powinien być kondensator oddzielający napiecie stale od zmiennego i sprzężenie zwrotne w postaci rezystora ;d
    Odnośnie wartości elemetow, to jako rezystancje w kolektorze zastosowałem rezystor nastawny. Szeregowo z nim amperomierz i patrzyłem iedy osiągnie wartość ok 10mA.
    ale nic nie ruszyło ;d

Dodano po 3 [minuty]:

A w emiterach tranzystorów wyjściowych nie zastosowałem żadnych rezystorów ;> To źle?

Dodano po 1 [minuty]:

"Do tego układ ustalający punkt pracy tranzystora sterującego" kolega ma tutaj na myśli np dwie diody połączone szeregowo w obwodzie baz tranzystorów?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    kfysiaczek napisał:
    A mianowicie na wejsciu układu powinien być kondensator oddzielający napiecie stale od zmiennego i sprzężenie zwrotne w postaci rezystora ;d

Ale przecież tam nie ma nawet układu polaryzacji bazy T1, nie ma do czego podłączyć sprzężenia zwrotnego (a właściwie dwu - dla DC i dla AC).

kfysiaczek napisał:
    Odnośnie wartości elemetow, to jako rezystancje w kolektorze zastosowałem rezystor nastawny. Szeregowo z nim amperomierz i patrzyłem iedy osiągnie wartość ok 10mA.
    ale nic nie ruszyło ;d

Jak to ma ruszyć jak to tylko schemat koncepcyjny uzycia źródła prądowego?

Radzę wgłebić się bardziej w czytanie książki Feszczuka - to doskonała pozycja literaturowa.

Dodano po 6 [minuty]:

kfysiaczek napisał:
    A w emiterach tranzystorów wyjściowych nie zastosowałem żadnych rezystorów ;> To źle?

W momencie gdy bazy są połączone ze sobą bezpośrednio to rezystory nie są potrzebne, ale też nie popłynie prąd spoczynkowy, przez co w zastosowaniach audio układ nie znajdzie zastosowania, w ten sposób sie konstrruuje choćby półmostki do sterowania silnikami.

kfysiaczek napisał:
    "Do tego układ ustalający punkt pracy tranzystora sterującego" kolega ma tutaj na myśli np dwie diody połączone szeregowo w obwodzie baz tranzystorów?

Te diody ustawiają punkt pracy pary komplementarnej (tranzystorów wyjsciowych). kolega wspominał o spolaryzowaniu odpowiednim prądem bazy tranzystora T1.
  • Poziom 11  
    Polaryzację odpowiednim prądem bazy uzyskałem przez sprzężenie zwrotne.
    Tak dobierałem wartość rezystora by otrzymać połowe napiecia zasilania na tranzystorach końcowych.
    kfysiaczek napisał:
    Polaryzację odpowiednim prądem bazy uzyskałem przez sprzężenie zwrotne.
    Tak dobierałem wartość rezystora by otrzymać połowe napiecia zasilania na tranzystorach końcowych.

To weź i wstaw porządny schemat, bo tak dyskusja zbacza na problemy juz rozwiązane.
  • Poziom 11  
    Zbudowałem sobie układ wg tego rysunku.
    https://obrazki.elektroda.pl/6176789900_1311501017.jpg
    I działa ładnie. Choć czuć spore zniekształcenia jak na mój odsłuch.
    Wyższe częstotliwości dziwnie sie zachowują.
    To chyba są te zniekształcenia skrośne jak dobrze myśle.
    kfysiaczek napisał:
    Zbudowałem sobie układ wg tego rysunku.
    https://obrazki.elektroda.pl/6176789900_1311501017.jpg
    I działa ładnie. Choć czuć spore zniekształcenia jak na mój odsłuch.

A jaki jest prąd spoczynkowy?
    Co do układu to:
    - zastosowanie termistorów do stabilizacji prądu spoczynkowego to rozwiązanie które już 30 lat temu było uważane za przestarzałe - użyj diod lub tranzystora
    - brak rezystorów emiterowych przy tranzystorach końcowych
    - rozwiązanie polaryzacji pierwszego tranzystora przy pomocy pojedynczego rezystora ma wiele wad, lepiej bazę polaryzować z dzielnika wpiętego między wyjście a masę.
  • Poziom 11  
    A rezystory emiterowe mają wpływ na jakość dzwięku w glośniku?
    Chcialem użyć diód ale wstepnie stwierdziłem ze zastosuje rezystory by nie komplikować układu za bardzo.
    Poza tym musze pilnować maxymalnego prądu kolektora tranzystora sterującego(obecnie mam 2.1mA)
    "rozwiązanie polaryzacji pierwszego tranzystora przy pomocy pojedynczego rezystora ma wiele wad, lepiej bazę polaryzować z dzielnika wpiętego między wyjście a masę"- znaczy jeden rezystor pomiedzy: + zasilania --->baza T1 , i drugi pomiedzy baza T1--->minus zasilania?
    kfysiaczek napisał:
    A rezystory emiterowe mają wpływ na jakość dzwięku w glośniku?

Mają wpływ na ustawianie prądu spoczynkowego, bez nich ustawienie staje się "strome".

kfysiaczek napisał:
    Chcialem użyć diód ale wstepnie stwierdziłem ze zastosuje rezystory by nie komplikować układu za bardzo.

Pisząc "rezystory" masz na myśli termistor?

kfysiaczek napisał:
    Poza tym musze pilnować maxymalnego prądu kolektora tranzystora sterującego(obecnie mam 2.1mA)

Jaśniej proszę - skąd ci te 2,1mA wyszło?

kfysiaczek napisał:
    "rozwiązanie polaryzacji pierwszego tranzystora przy pomocy pojedynczego rezystora ma wiele wad, lepiej bazę polaryzować z dzielnika wpiętego między wyjście a masę"- znaczy jeden rezystor pomiedzy: + zasilania --->baza T1 , i drugi pomiedzy baza T1--->minus zasilania?

Dokładnie tak.
  • Poziom 11  
    Przepraszam , napisałem rezystory a miałem na myśli rezystor :) prądu bazy nie mierzyłem , ale prąd emitera t1 wyszedł 2.1mA . Co ma kolega na myśli mówiąc że prąd spoczynkowy będzie dość stromy ? Mam na stanie rezystory 0.22ohm . Mogę je zastosować czy istotne jest wyliczenie tej reżystancji tak jak prezentuje to Pan Feszczuk ?
    kfysiaczek napisał:
    Przepraszam , napisałem rezystory a miałem na myśli rezystor

Masz ci los - a na schemacie masz termistor.
    Ja tam radzę diody wstawić.

kfysiaczek napisał:
    Co ma kolega na myśli mówiąc że prąd spoczynkowy będzie dość stromy ?

Że minimalna zmiana napiecia miedzy bazami tranzystorów końcowych powoduje bardzo duży spadek (lub wzrost) prądu spoczynkowego.

kfysiaczek napisał:
    Mam na stanie rezystory 0.22ohm . Mogę je zastosować czy istotne jest wyliczenie tej reżystancji tak jak prezentuje to Pan Feszczuk ?

Możesz, z wyliczeń zapewne wyjdzie coś między 0,3 a 0,7 oma, ale 0,22 lepsze o 0 które masz teraz.
  • Poziom 11  
    Jaki wpływ na działanie całego wzmacniacza ma prąd spoczynkowy?
    Tranzystory jakie wykorzystałem maja dopuszczalny prąd maksymalny 4A.
    Obecnie mam prąd spoczynkowy 0.35mA. Czy zwiekszając go moge poprawic w jakis sposób funkcjonowanie wzmacniacza?
    I Czy w ogole jest sens to robić.
    Bo przy 0.35mA jakie mam, radiator lekko sie grzeje.
    I nie wiem czy to TYlko pobiera zbędny prąd z układu czy może ma jakiś pozytywny wpływ.